Budowa domu to bardzo trudne przedsięwzięcie, którego nie da się przeprowadzić bez stałego dostępu do prądu. Dla sprawnego działania przytłaczającej większości urządzeń budowlanych zaopatrzenie w energię elektryczną jest niezbędne. Ciężko jest również sobie wyobrazić pracę w godzinach wieczornych i nocnych bez specjalnego oświetlenia. Warto wiedzieć, iż w trakcie budowy domu trzeba zdecydować się na wybór jednej z taryf budowlanych. Co trzeba wiedzieć o prądzie budowlanym? Na to pytanie odpowiadamy w niniejszym artykule. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!
Prąd budowlany – co to takiego?
Nazwa prąd budowlany wskazuje nam, iż jest to specjalny typ taryfy energetycznej, który można kupować wyłącznie podczas budowy domu. Niektórzy z pewnością zastanawiają się teraz: po co wybierać taryfę budowlaną, skoro będzie się to później wiązało z wymogiem kolejnej zmiany taryfy? Odpowiedź na to pytanie jest prosta: polskie prawo zabrania zasilania budowy prądem pochodzącym z klasycznej taryfy, dlatego jesteśmy do tego zmuszeni.
Zanim wybierzemy jedną z dostępnych taryf budowlanych, najpierw musimy podłączyć działkę do sieci energetycznej, z której planujemy pobierać energię potrzebną do zasilenia maszyn w energię elektryczną na czas budowy. Specjaliści wyróżniają dwa rodzaje przyłączy prądu budowlanego:
- tymczasowe – taki typ przyłączy wykonuje się tylko na okres budowy. Stworzenie tymczasowego przyłącza wymaga zdemontowania po zakończeniu budowy oraz wybudowania przyłącza docelowego;
- docelowe – w takim przyłączu już na etapie budowy wstawia się licznik oraz instalację elektryczną, z której będzie można korzystać od razu po wybudowaniu domu.
Warto wiedzieć, iż proces budowania przyłącza docelowego może trwać nawet kilkanaście miesięcy. Jest to spowodowane wieloma wymogami formalnymi, które inwestor będzie musiał spełnić. Należy też pamiętać o tym, iż jeśli wybierzemy przyłącze tymczasowe, zużycie energii elektrycznej automatycznie będzie rozliczane zgodnie z wybraną przez nas taryfą budowlaną. Z kolei jeśli wybudujemy przyłącze docelowe, będziemy musieli pamiętać o tym, aby przed rozpoczęciem budowy zmienić taryfę na budowlaną.
Jak wybrać taryfę budowlaną?
Przed wybraniem jednej z dostępnych taryf budowlanych, warto skonsultować z elektrykiem, jaka moc umowna będzie nam potrzebna. Trzeba oczywiście wziąć pod uwagę fakt, iż w trakcie budowy zapotrzebowanie na energię elektryczną będzie znacznie większe niż po jej zakończeniu. Wybór taryfy budowlanej to niezwykle istotna kwestia. W tej chwili można korzystać z następujących taryf:
- taryfa C11 – wyróżnia się ona taką samą ceną za 1 kW energii elektrycznej przez całą dobę. Ceny za 1 kWh wynoszą około 0,3-0,6 zł;
- taryfa C12a – rodzaj taryfy dwustrefowej. W takiej strefie cena za 1 kW jest różna w zależności od pory, w której zużywana jest energia elektryczna. W godzinach pozaszczytowych ceny są niższe – dotyczy to godzin od 21:00 do 08:00 oraz od 11:00 do 17:00. Ceny w szczycie wynoszą około 0,6 za 1 kWh, zaś poza nim około 0,5;
- taryfa C12b – kolejny typ taryfy dwustrefowej. Tutaj niższe ceny obowiązują od 22:00 do 06:00. Ceny w szczycie wynoszą około 0,6 za 1 kWh, zaś poza nim około 0,4.
Kiedy można wyjść z taryfy budowlanej?
Po zakończeniu budowy, gdy budynek jest już gotowy do zamieszkania, jesteśmy zobowiązani do przeprowadzenia zmiany taryfy budowlanej na standardową, która jest przeznaczona dla gospodarstw domowych. Aby to uczynić, należy udać się do Starostwa Powiatowego. Urzędnicy wystawią nam specjalny dokument, dzięki któremu będziemy mogli zacząć użytkować wybudowany obiekt.
Taryfa budowlana to konieczność
Bez względu na to, czy budujemy dom, czy też niewielki budynek gospodarczy, każdorazowo musimy wybrać taryfę budowlaną. Firmy energetyczne proponują swoim klientom aż trzy taryfy, dzięki czemu można dostosować je do swoich potrzeb. Jeśli prace budowlane będziemy prowadzić w godzinach pozaszczytowych, wówczas najlepszym rozwiązaniem okażą się taryfy C12a oraz C12b.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany