Po okresie zimowym trawnik będzie wymagał naprawy. Niezależnie od tego, w jaki sposób został przygotowany, jak o niego się dba, to zima potrafi dać się trawie we znaki. Jak zatem reanimować ją po zimie? Co zrobić, żeby dość szybko odzyskała znakomitą formę? Do skutecznego ratowania trawnika należy się przygotować. Może się okazać, że będzie wymagane wykonanie wiele czynności. Bardzo ważne jest również umiejętna obserwacja trawy, gdyż pozwoli to dostrzec problemy, jakie przyniosła jej zima.
Wygrabienie trawnika
Już pod koniec lutego powinno przeprowadzić się pierwsze wygrabienie trawnika. Dlaczego tego typu działanie jest niezwykle istotne? Pozwoli to usuwać przegniłe fragmenty trawnika. Ich pozostawienie nie może mieć miejsca z prostej przyczyny. Mianowicie gnijące elementy nie pozwolą trawnikowi na prawidłowy rozwój, mogą przy okazji powodować choroby grzybowe. Oczywiście, jeżeli na trawniku zalega śnieg, to należy zaczekać, aż stopnieje.
Wertykulacja, aeracja
Bardzo ważne działania z punktu widzenia dobrej jakości trawnika. Celem jest tutaj dokładne usuwanie starych resztek darni, a następnie napowietrzenie trawy. Dzięki temu trawnik, gleba będzie dobrze chłonąć wodę. Dodatkowo lepiej będą przyjmować się nawozy. Jak przeprowadzić prawidłowo wertykulację i aerację?
Do wertykulacji można wykorzystać dedykowane sprzęty. Gdy ich się nie posiada, nie ma możliwości wynajmu, można wykorzystać widły. Dokładnie wyczesany trawnik będzie nakłuwany widłami, do około 10 cm głębokości gleby. Po skończonej wertykulacji należy posypać trawę piaskiem, do poziomu około 5 mm.
Wyrównanie terenu i wałowanie trawnika
Po zimie teren na którym znajduje się trawnik, może mieć pewne deformacje. Dlatego dokładne sprawdzenie terenu jest konieczne i przy wykryciu jakichkolwiek nierówności, wgłębień, przeprowadza się wyrównanie. Brak takich działań sprawia, że trawa na wiosnę nie przyjmie się wszędzie jak należy. Dodatkowo może się okazać, że pewne fragmenty trawnika oderwały się od podłoża. Celem naprawy będzie trzeba przeprowadzić proces wałowania. W zupełności wystarczy do tego tradycyjny wał do trawy, a całość prac realizuje się najlepiej w miesiącu kwietniu.
Nawożenie trawnika
Końcówka marca to najlepszy moment na pierwsze nawożenie trawnika. Do tego zadania najlepiej wykorzystać nawozy stricte mineralne, posiadające fosfor, azot. Równocześnie do nawożenia trawnika po zimie doskonale jest użyć naturalnego kompostu, który uprzednio został przygotowany.
Podsiewanie trawy w miejscach ubytków
Ubytki w trawie po okresie zimowym to sytuacja zupełnie normalna. Pojawiająca się w różnych miejscach „łysina” może być skutecznie usunięta. Jednym ze sposobów jest skuteczne wykorzystanie nasion, najlepiej identycznych, które były użyte do siania trawy. Przed posypywaniem nasionami, warto je wymieszać z ziemią próchniczą. Kolejny etap prac to stałe, regularne podlewanie miejsc, gdzie znajdowały się ubytki. Po około miesiącu, „łyse placki” powinny zniknąć z trawnika. Innym sposobem na eliminację ubytków jest użycie trawy w rolkach. To jednak w sytuacji, gdy ubytki są dość duże.
Już w kwietniu pierwsze koszenie trawnika
Po okresie zimowym nie należy zbyt długo czekać z pierwszym koszeniem trawnika. Kwiecień jest miesiącem,gdzie rozpoczyna się tego rodzaju prace. Oczywiście trzeba pamiętać, aby nie strzyc trawy zbyt blisko ziemi, optymalna wysokość od 2,5 cm wzwyż.
Co z kretami, które mogą pojawić się na początku wiosny?
Wystarczy, że ziemia przestaje być zamarznięta, temperatury rosną, to w ogrodzie pojawić się mogą krety. Jak sobie poradzić z tego typu niechcianymi gośćmi? Najlepiej działają dedykowany preparaty, które powinny odstraszyć zwierzęta. Dzięki nim nie zrobimy kretom krzywdy, a gdy zostaną one złapane, to koniecznie trzeba odnieść je z dala od domu i wypuścić np. na łące czy na skraju lasu.
Choroby, które mogą zaatakować trawę podczas zimy i na przedwiośniu
Trawniki są narażone na różnego rodzaju choroby, które mogą być szczególnie aktywne w okresie zimowym, jak i w początkowej fazie wiosny. Jak je prawidłowo rozpoznać? Jak sobie z nimi radzić?
Czarcie kręgi, czyli grzyb atakujący trawnik. Zazwyczaj tworzą się na trawnikach piaszczystych. Mogą objawiać się podwójnymi pierścieniami, ciemnozielonym zabarwieniem trawy. Żeby ich uniknąć, konieczne jest staranne czyszczenie trawy po zimie oraz dokładne napowietrzanie gleby.
Czerwona nitkowatość traw, których objawem będą plamki na trawniki w kolorze brązowym. Ta przypadłość może objawiać się również żółknięciem trawy, a w ostatnim etapie kolorystyką czerwoną. Umiejętne oczyszczanie trawnika to jedyny skuteczny sposób na czerwoną nitkowatość traw.
Glony, atakujące trawniki, które rosną na wilgotnej glebie. Widoczny nalot w ciemnozielonym kolorze to oznaka, że glony rozgościły się na trawie. W takiej sytuacji pomoże posypanie trawnika wapnem.
Mech pojawia się na trawnikach, które zostały ulokowane na glebach kwaśnych, a także o małej przepuszczalności. Podobnie jak w przypadku glonów, pomocne jest posypywanie zaatakowanych miejsc wapnem.
Pleśń śniegowa jest dość często spotykana po zimie. To również dość ogromne zagrożenie dla trawy. Do jej pojawienia się wystarczy duży poziom wilgotności i dodatnia temperatura. Na trawie zaczynają się pojawiać szare plamy, jak i również watowate grzybnie. Walka z pleśnią śniegową wymaga starannych zabiegów czyszczenia trawnika, a także przeprowadzenia napowietrzania gleby. Jeżeli po wyżej wymienionych działaniach pleśń do końca nie ustąpiła, konieczne będzie również piaskowanie i aeracja.
Artykuł przygotowany razem z portalem: rododendrony.com.pl
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany