Gaz płynny jest coraz częstszą alternatywą dla osób poszukujących sposobu na ogrzewanie swojego domu. Nie da się ukryć, że ten sposób ogrzewania mieszkania jest znacznie wygodniejszy w przeciwieństwie do paliw stałych, tańszy w porównaniu do piecy elektrycznych, a także bardziej ekologiczny niż ogrzewanie olejem napędowym. Wybór gazu płynnego jest więc coraz bardziej popularny wśród osób, które decydują się na wymianę dotychczasowego kotła grzewczego, a także u osób, które zdecydowały się na budowę nowego domu. Nie zawsze jednak działka uzbrojona jest w instalację sieci gazowej. Co zrobić w takim przypadku? Czy istnieje jakaś alternatywa?
Zbiornik na gaz płynny – formalności związane z instalacją zbiornika.
Jak już wspomnieliśmy, nie zawsze mamy możliwość podłączenia się do instalacji sieci gazowej. Z pomocą jednak przychodzą specjalne zbiorniki na gaz płynny. Warto jednak pamiętać, że nie wszędzie taki zbiornik możemy postawić. Decydując się na instalację zbiornika mamy do wyboru zamontowanie go na powierzchni ziemi lub pod. Jednak nie tylko od naszych preferencji zależy gdzie umieścimy zbiornik ale także od powierzchni działki jaką dysponujemy, czy poziomu wód gruntowych. W przypadku zbiornika naziemnego powinien być on usytuowany na płycie fundamentowej wystającej ponad powierzchnię ziemi o grubości 12 – 20 centymetrów, a także znajdować się w odpowiedniej odległości od budynków i ogrodzenia. Zbiornik na gaz płynny dla domów jednorodzinnych zazwyczaj ma pojemność 2700 litrów, a więc powinien znajdować się nie bliżej niż 3 metry od budynku i 1,5 metra od ogrodzenia. Jeśli zdecydujemy się na montaż zbiornika pod powierzchnią ziemi, powinien być on usytuowany w specjalnym wykopie o wymiarach wynoszących 4,6 metra długości, 3,5 metra szerokości oraz 2,2 metra głębokości. Zgodnie z obowiązującymi normami wykop ten nie powinien znajdować się w odległości mniejszej niż 1 metr od budynku oraz 0,5 metra od ogrodzenia. Dodatkowo niezależnie od wyboru położenia zbiornika należy zachować bezpieczną odległość od wszelkich studzienek wynoszącą 8 metrów, linii trakcyjnych do 1kV – 3 metry, a w przypadku linii o napięciu powyżej 1kV – 15 metrów.
Jakie wnioski należy złożyć, aby móc zainstalować zbiornik na gaz płynny na posesji?
Instalacja zbiornika na gaz płynny nie wymaga od nas jedynie posiadania odpowiedniego miejsca do usytuowania zbiornika na posesji. Należy pamiętać, że aby zamontować taki zbiornik należy przede wszystkim wybrać dostawcę, który przedstawi nam umieszczenie zbiornika wraz z ofertą wykonania instalacji. Kiedy zdecydujemy się na współpracę, należy podpisać umowę, aby firma mogła przygotować wniosek do gminy o wydanie warunków zabudowy. Jako właściciele działki powinniśmy przekazać firmie zajmującej się instalacją kopię mapy zasadniczej, wydanej przez właściwy urząd geodezji i kartografii. Kopię tej mapy wraz z drugą, na której naniesione zostało położenie zbiornika na gaz płynny oraz wnioskiem o wydanie warunków zabudowy należy złożyć w odpowiednim urzędzie gminy, uiszczając przy tym stosowną opłatę skarbową. Z wydanymi warunkami zabudowy oraz ze specjalną mapą przygotowaną przez geodetę należy zgłosić się do projektanta celem wykonania projektu budowlanego. Wszystkie posiadane dokumenty wraz z wnioskiem o pozwolenie na budowę składamy ponownie w Urzędzie Gminy. Kiedy otrzymamy stosowny dokument, możemy przystąpić do prac instalacyjnych zbiornika na gaz płynny. Po zakończeniu prac należy zgłosić się do inspektora Urzędu Dozoru Technicznego celem wydania decyzji zezwalającej na używanie zbiornika.
Jakie koszta niesie za sobą korzystanie ze zbiornika na gaz płynny?
Cena gazu za 1m3 w przypadku możliwości podłączenia do instalacji sieci gazowej wraz z opłatami abonamentowymi wynosi około 2 złotych. Koszt tej samej ilości gazu posiadając zbiornik gazu płynnego wynosi również około 2 złotych, natomiast należy doliczyć koszty związane z budową i zakupem zbiornika (ok. 10 tysięcy złotych).
Zbiornik na gaz płynny – czy to się opłaca?
Nie da się ukryć, że budowa zbiornika na gaz płynny nie jest tania. Jednak w przypadku jeśli nie mamy możliwości przyłączenia się do sieci gazowej jest to jedyne rozwiązanie jeśli chcemy korzystać z tej metody ogrzewania domu.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.