Zaparowane okna to wbrew pozorom problem wielu osób. Co ciekawe, najczęściej dotyka on okien wykonanych z PCV, chociaż nie jest to regułą. Tego typu okna są bowiem na ogół bardziej szczelne niż te drewniane.
Dlaczego okna bywają zaparowane?
Zawilgocenie okien najczęściej zauważalne jest w nocy i o świecie. W ciągu dnia okien ten problem nie dotyczy. Z jakiego powodu? Okazuje się bowiem, że parowanie okien ma związek z wilgotnością oraz różnicą temperatur na zewnątrz i wewnątrz danego pomieszczenia. To właśnie w nocy oraz z samego rana różnice temperatur są największe i stąd zjawisko parowania szyb pojawia się przede wszystkim w takiej sytuacji. Wystarczy więc, że wilgotność w pomieszczeniu przekroczy 60%, a różnica temperatur między temperaturą w domu i na zewnątrz wynosi minimum 20 stopni Celsjusza, a woda zaczyna na szybach się skraplać.
Z drugiej strony warto zdawać sobie sprawę z tego, że parowanie najczęściej nie ma żadnego związku z jakością wykonania okien i szyb. To zjawisko w 100% naturalne. Okna parować mogą od środka i od zewnątrz, rzadziej między szybami.
Rozszczelnienie okien sposobem na zaparowane szyby
Największe problemy z zaparowanymi oknami występują przede wszystkim zimą. Producenci zalecają więc delikatne rozszczelnienie okien. Można tego dokonać poprzez ustawienie w odpowiedniej pozycji klamki okna, tak aby było ono zamknięte, ale z niewielkich rozmiarów szparą, przez którą przeciska się powietrze.
Oczywiście tym samym do wnętrza przedostaje się równocześnie zimne powietrze. Obecnie ogrzewanie tanie nie jest, więc większość osób woli mieć ciepło w domu i zaparowane okna. To jednak oszczędności pozorne. Poza tym wówczas w domu rozwinąć może się pleśń i to nawet w przypadku nowego budownictwa.
Odpowiednia wentylacja to podstawa
Ogromne znaczenie ma również odpowiednia wentylacja. W pomieszczeniach, które z natury są wilgotne, a więc w kuchniach czy łazienkach pokusić się można o instalację w wywietrznikach wyciągowych wentylatorków. Te nawet wówczas, gdy na zewnątrz jest ciepło i bezwietrznie, z pomieszczenia usuwają wilgoć. Jednak już w pokojach takiego manewru wykonać się nie da. Jednak na ogół wystarczy pomieszczenie dobrze wywietrzyć, aby skuteczne pozbyć się z niego wilgoci. Zimą okna można na kilka minut otworzyć, wpuszczając do środka zimne, ale i suche powietrze. Parowanie okien oznacza bowiem, że w mieszkaniu panuje zły mikroklimat i są problemy z wentylacją.
Suszenie odzieży na kaloryferach
W przypadku częstego wietrzenia mieszkania z parowaniem okien nie powinno być problemu. Jednak okna parować mogą także w sytuacji, gdy na kaloryferach w domu suszy się pranie, a wentylacja pozostawia wiele do życzenia. Eksperci zalecają, aby nawet w okresie zimowym wystawiać pranie na zewnątrz, aby te nieco odparowało. Dopiero wówczas można je z powrotem zabrać do mieszkania.
Problem parowania między szybami
Jeśli parowanie ma miejsce między szybami okna, a w tej przestrzeni dodatkowo zbiera się woda, problem jest naprawdę spory. Takiej wody ciężko się pozbyć, a ponadto takie okna prezentują się mało estetycznie. To zjawisko naturalne nie jest i świadczy przede wszystkim o rozszczelnieniu skrzydła okna. Okno wówczas traci swoje pierwotne właściwości termoizolacyjne i należy je wymienić. Warto o tym pamiętać, gdy okno jest jeszcze na gwarancji. Być może zostanie wówczas wymienione na nowe w jej ramach.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Stara prawda mówi, że brak prawidłowego obiegu i wentylacji powietrza jest główną przyczyną na zaparowane okna. Szczególnie proces nasila się w kuchni, gdzie dużo wilgoci z gazu, czy gotujących potraw
Zaparowane szyby są efektem wilgoci w pomieszczeniu i wyeliminowanie jej poprzez chociażby usunięcia źródła zawilgocenia oraz poprawienia cyrkulacji powietrza przyczyni się do redukcji zaparowanych szyb