Zakup mieszkania dla dziecka, czyli inwestycja w przyszłość

Jedynym pewnym sposobem na zapewnienie sobie mieszkania w dobrej lokalizacji i standardzie jest jego zakup. Zwykle do deweloperów zgłaszają się osoby, które chciałyby kupić lokal dla siebie. Pomysłem wartym rozważenia jest także możliwość zakupu mieszkania dla dziecka. Niezależnie od jego wieku, kupione mieszkanie będzie znakomitym kapitałem na start w dorosłość i pozwoli na szybkie uniezależnienie się oraz łatwiejsze uzyskanie stabilności.

Zakup mieszkania jako opłacalna inwestycja

Zakup mieszkania jest najczęściej traktowany jako sposób na zaspokojenie swoich potrzeb mieszkaniowych. Znaczna część klientów korzystających z ofert deweloperów to osoby, które pozostają ze sobą w stałym związku i szukają nowego lokalu ze względu na planowane powiększenie rodziny. Zwykle mieszkania kupują też osoby chcące się uniezależnić albo takie, które przeprowadzają się po ukończeniu studiów do innego miasta, w którym znalazły interesującą i dobrze płatną pracę. Wśród zainteresowanych mieszkaniami są też rodzice studentów, którzy mają rozpocząć naukę w mieście akademickim, wolący przeznaczać środki konieczne do wynajęcia mieszkania na spłacanie zaciągniętego kredytu. Niekiedy kupowanie mieszkań jest też traktowane jako sposób na zyskanie dodatkowego źródła dochodu dzięki wynajmowaniu poszczególnych lokali. Wciąż stosunkowo mało popularne jest jednak kupowanie mieszkania dla dziecka, choć taka opcja wydaje się bardzo kusząca – zauważa przedstawicielka firmy EKOBUD,  która zajmuje się działalnością deweloperską.

Znalezienie dziś korzystnej inwestycji, która będzie stosunkowo bezpieczna i zapewni wysoką stopę zwrotu jest niezwykle trudne. Popularne niegdyś lokaty bankowe oferują bardzo niską rentowność, która nierzadko nie wystarcza nawet do pokrycia strat powodowanych przez inflację. Kupowanie obligacji państwowych wymaga dysponowania dużymi kwotami i nie gwarantuje ani odpowiedniej elastyczności ani wysokich zysków. Inwestowanie na giełdzie oznacza konieczność posiadania sporej wiedzy o gospodarce i prowadzenia dość skomplikowanych analiz, a w dodatku jest obarczone wysokim ryzykiem. Przeznaczenie posiadanych pieniędzy na rozkręcenie własnego biznesu też nie zawsze będzie opłacalne, a jednocześnie oznacza kompletną zmianę stylu życia i całkowite poświęcenie się nowej firmie, co nie każdemu musi odpowiadać.

Jedną z bezpiecznych i generujących wysokie zyski możliwości jest inwestycja na rynku nieruchomości. Choć zakup mieszkania wiąże się z dużym wydatkiem, to warto pamiętać, że znaczną jego część można sfinansować zaciągniętym kredytem. Wymaga to wprawdzie płacenia odsetek od kredytu, jednak zarazem gwarantuje wysoki poziom bezpieczeństwa – kupione mieszkanie będzie można później w razie potrzeby dość łatwo odsprzedać. Ciągły wzrost cen nieruchomości spowodowany wysokim zapotrzebowaniem na mieszkania skłania do przekonania, że na takiej transakcji trudno będzie stracić. Ważny jest również utrzymujący się od pewnego czasu trend wzrostowy, jeżeli chodzi o ceny mieszkań. Oznacza to, że wraz z upływem czasu mieszkanie staje się coraz więcej warte, a więc wartość posiadanych aktywów wzrasta mimo spłacania odsetek od kredytu czy ponoszenia innych kosztów. Nie można też zapominać, że kupione mieszkanie nie musi stać puste. Wpływy z opłat za wynajem niejednokrotnie pozwalają na spłacenie jeśli nie całej, to dużej części raty.

Dlaczego warto się zdecydować na zakup mieszkania dla dziecka?

Zakup mieszkania dla dziecka traktowany jako inwestycja wydaje się jednym z lepszych rozwiązań pozwalających na zapewnienie mu łatwiejszego startu, a poza tym jest dobrym sposobem na oszczędzanie. Większość osób, które próbują zgromadzić nieco większe oszczędności zdaje sobie sprawę z tego, że zwykle jest to dość trudne. Wciąż pojawiają się nowe wydatki, a odkładanie stale przesuwa się na liście priorytetów coraz niżej. Nieco inaczej wygląda sytuacja ze spłacaniem kredytu. Ratę trzeba zapłacić w określonym terminie, a konsekwencje braku wpłaty pojawiają się szybko i mogą być dokuczliwe. Spłacając kredyt znacznie łatwiej się zmobilizować i zmusić do oszczędniejszego gospodarowania posiadanymi zasobami.

Mieszkanie dla dziecka to jednak nie tylko pomysł dla rodziców. W wielu przypadkach jest to interesująca perspektywa również dla dziadków. W ten sposób bez problemu można zgromadzić kapitał przeznaczony na dobrą przyszłość dla wnuka lub wnuczki, nie dając jednocześnie „gotówki do ręki”, co wiąże się z ryzykiem przeznaczenia jej na inne cele. Zakupione mieszkanie można też łatwo zabezpieczyć pod względem prawnym, np. dokonując notarialnej darowizny przy wpisaniu do umowy zastrzeżenia, że mieszkanie stanie się własnością obdarowanego dopiero po osiągnięciu przez niego pełnoletniości. Co ważne, tak kupione mieszkanie pozwala na wspieranie dziecka także podczas jego nauki, np. za sprawą przekazywania mu dochodów z najmu.

Można przypuszczać, że w najbliższych latach kupowanie mieszkań przeznaczonych dla dzieci lub wnuków będzie się stawało coraz popularniejsze. Być może taka praktyka z czasem stanie się odpowiednikiem popularnego w Stanach Zjednoczonych „odkładania na studia”. Warto też mieć na uwadze, że ilość atrakcyjnych terenów przeznaczonych pod inwestycje mieszkaniowe szybko się kurczy. Zakup mieszkania w bezpośrednim sąsiedztwie może być też sposobem na ułatwienie sobie w przyszłości częstszych kontaktów z dzieckiem. Taka perspektywa jest szczególnie atrakcyjna dla osób, które mieszkają w przyjaznej i spokojnej okolicy.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Meble włoskie – czym się charakteryzują?

Następny artykuł

Reklama firmy – daj znać o sobie okolicy!

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments