Ogrody już jakiś czas temu przestały być przestrzenią neutralną. Obecnie przykładamy do ich aranżacji coraz większą wagę. Oprócz samej przyrody i zieleni, niezmiernie istotnym elementem są oczywiście meble. To od nich zależy jakość naszego wypoczynku oraz to, jak nasz ogród będzie finalnie wyglądał. Meble budują komfort i styl. Jakie zatem powinny być zestawy, które wprowadzamy do naszych przydomowych stref wypoczynkowych?
Różne oblicza zestawów wypoczynkowych do ogrodu
Najczęściej komplety mebli ogrodowych dzieli się na dwie podstawowe kategorie. Możemy mówić o produktach z tradycyjnych, naturalnych surowców, jak drewno, rattan lub metal. Z drugiej strony coraz częściej możemy znaleźć rozwiązania z tworzyw sztucznych, jak PVC, polipropylen lub technorattan. Czym się one wyróżniają i na które warto się zdecydować?
Powiew tradycyjnej elegancji – naturalne surowce na meble ogrodowe
Od wielu dziesięcioleci meble z surowców naturalnych cieszą się olbrzymią popularnością. Wciąż są produkowane nowe wzory zestawów wypoczynkowych z drewna, rattanu lub metalu. Kiedy warto się na nie zdecydować?
Meble drewniane wyróżnia zazwyczaj prostota formy oraz niewyszukana elegancja. Uroku dodaje im naturalny kolor oraz ciekawy rysunek słojów. Sprawdzają się w ogrodach klasycznych, nawet retro lub w przestrzeniach nawiązujących, do naturalistycznych trendów skandynawskich.
Najczęściej wykonuje się je z materiałów o podwyższonej trwałości, jak choćby drewno robinii akacjowej. W większości przypadków wymagają one jednak wzmożonej uwagi i regularnej impregnacji, aby mogły służyć nam przez długi czas. W innym razie łatwo mogą chłonąć wilgoć, odbarwiać się i odkształcać.
Podobnie jest z rattanem, który bywa jeszcze mniej odporny na działanie wilgoci i intensywnego promieniowania słonecznego. Z tego też powodu piękne i eleganckie plecionki często nie są w stanie przetrwać próby czasu.
Meble metalowe, choć wydawać by się mogło, że są zdecydowanie bardziej trwałe, również wymagają nieustannej uwagi, ze względu na utlenianie, które prowadzi do pojawiania się na ich powierzchni wykwitów rdzy. Zazwyczaj otrzymują prostą, elegancką formę. Wykonuje się je z aluminium lub stali, które mają tendencję do łatwego wychładzania się oraz intensywnego nagrzewania pod wpływem promieni słonecznych. Dlatego też najczęściej siedziska pokrywa się poduszkami lub wykonuje z innego rodzaju materiału.
Czy warto kupować meble z surowców naturalnych?
Podsumowując, materiały naturalne zapewniają nam piękny i elegancki wygląd oraz wygodę. Niestety są często mało odporne na warunki atmosferyczne i wymagają dodatkowej przestrzeni do magazynowania w okresie jesienno-zimowym. Oprócz tego potrzebują regularnych zabiegów konserwatorskich po zakończeniu starego i przed rozpoczęciem nowego sezonu. Bywają dosyć ciężkie, zwłaszcza w przypadku konstrukcji ze stali lub drewna, dlatego nie nadają się do częstych zmian aranżacji strefy wypoczynkowej.
Tworzywa sztuczne na ogrodowej scenie
Współczesne meble z tworzyw sztucznych to już nie tylko pękające i mało odporne na zmiany temperatur krzesła z PVC. Obecnie do najczęściej stosowanych tworzyw zalicza się polipropylen. Jest to materiał niezmiernie wytrzymały zarówno na zmiany temperatur, wilgoć oraz promieniowanie UV. Meble można zatem bez przeszkód przechowywać na zewnątrz przez cały rok.
Formowanie wtryskowe pozwala na uzyskanie rozmaitych kształtów i kolorów, często nawet imitujących tradycyjne tworzywa, jak drewno lub plecionka rattanowa. Dzięki temu możemy cieszyć się trwałością polipropylenu i eleganckim wyglądem „prawie” drewnianego zestawu mebli ogrodowych.
Za wygodę mebli z polipropylenu odpowiadają zestawy poduszek, które kładzie się na siedziskach i oparciach. Dzięki nim codzienny wypoczynek staje się jeszcze bardziej przyjemny.
Polipropylen bywa wykorzystywany do tworzenia plecionki technorattanowej. Jest to ciekawe rozwiązanie dla wszystkich, którzy cenią klasyczną elegancję rattanu, ale szukają rozwiązań o wyższej trwałości. Włókna polipropylenowe zaplata się na metalowym stelażu, zgodnie z tradycyjnymi wzorami lub poszukuje się nowoczesnych rozwiązań, które sprawdzają się w każdej aranżacji ogrodowej.
Natura vs nauka – jakie meble wybrać?
Nowoczesne tworzywa sztuczne, oprócz olbrzymiej trwałości i odporności na kaprysy polskiej pogody, oferują nam również piękny, elegancki wygląd, który z łatwością można dopasować do ogrodów w klasycznych, a nawet retro stylach. Jeśli zależy nam na pięknym wyglądzie przydomowej strefy komfortu, bez nieustannej troski i regularnej konserwacji całych zestawów, warto zakupić meble z polipropylenu lub technorattanu, które sprawią, że ogród staje się w pełni wygodny i elegancki.
Chcesz dowiedzieć się więcej, o najwygodniejszych meblach do ogrodu? Gorąco zachęcamy do odwiedzenia strony Bazkar.pl.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.