Wzrost szarej strefy na rynku pracy

Ubiegły rok charakteryzował się wzrostem szarej strefy w zakresie zatrudnienia, a prognozy dla roku obecnego są takie, iż może być w tym względzie jeszcze gorzej. W wyniku kontroli prowadzonych przez Państwową Inspekcję Pracy (PIP) okazało się, iż co dziesiąty pracownik skontrolowanych przedsiębiorstw nie miał podpisanej umowy lub zgłoszenia do ZUS. Przyczyną wzrostu tego zjawiska są przede wszystkim rosnące koszty zatrudnienia.

Jak obecnie wygląda struktura nielegalnej pracy w Polsce?

Poniższa tabela prezentuje udział procentowy osób wobec których naruszono przepisy prawa pracy w dwóch ostatnich latach, w podziale na wielkość przedsiębiorstwa:

Wielkość przedsiębiorstwa Odsetek osób pracujących z naruszeniem prawa pracy w latach 2017/2018
Mikroprzedsiębiorstwa

(do 9 pracowników)

10,1% / 13,5%
Małe przedsiębiorstwa

(od 10 do 49 pracowników)

7,4% / 9,2%
Średnie przedsiębiorstwa

(od 50 do 249 pracowników)

4,0% / 6,1%
Duże przedsiębiorstwa

(250 pracowników i więcej)

4,1% / 5,9%

Jak widać z powyższego zestawienia nastąpił wzrost liczby osób pracujących w szarej strefie i to niezależnie od wielkości przedsiębiorstwa. Tym niemniej największy odsetek takich osób jest w mikroprzedsiębiorstwach.

Poniższa tabela prezentuje z kolei branże, w których ujawniono najwięcej nieprawidłowości w tym względzie:

Branża Odsetek ujawnionych naruszeń prawa pracy
Handel i naprawy 26%
Przetwórstwo przemysłowe 17%
Budownictwo 13%
Pozostałe branże

44%

W tym zestawieniu prym wiedzie branża handlowa i usługowa.

Globalnie w 2018 roku PIP sprawdzała legalność zatrudnienia niemalże 130 tysięcy obywateli polskich i ponad 40 tysięcy cudzoziemców. W przypadku obcokrajowców odsetek osób pracujących nielegalnie był podobny do tego z roku 2017 (wówczas było to 11,5%, a obecnie 11,9%). Natomiast znacznie wzrósł on w przypadku obywateli polskich, z poziomu 7,9% w roku 2017 do 10,1% w roku 2018.

Takie nieprawidłowości ujawniono w co trzecim kontrolowanym przedsiębiorstwie, a jak podają urzędnicy PIP, kontrole nie odzwierciedlają całej skali zjawiska. Wynika to choćby z tego, że inspekcja nie może kontrolować branży rolniczej czy też w zakresie zatrudnienia do usług domowych. A są to dziedziny szczególnie narażone na pracę bez umowy, szczególnie dla obcokrajowców.

Zdaniem profesora Jacka Męciny, przewodniczącego zespołu ds. prawa pracy Rady Dialogu Społecznego i doradcy zarządu Konfederacji Lewiatan, na taki wzrost szarej strefy wpływ ma sytuacja na rynku pracy. Mała dostępność pracowników i rosnące koszty zatrudnienia są zachętą do podejmowania pracy na czarno, szczególnie w formie dorywczej.

Sprawdź przy pomocy kalkulatora netto brutto ile zarobisz w legalnej pracy.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Największe zalety promienników podczerwieni w ogrzewaniu łazienki

Następny artykuł

Jak wybrać jonizator wody alkalicznej?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments