Wzrost cen za wywóz śmieci! Ile kosztuje życie w Polsce?

Bez wątpienia temat pieniędzy w Polsce wzbudza wiele emocji. Niektórzy traktują go jako tabu, inni lubią dyskutować o zarobkach i podwyżkach cen. Jak oceniamy swoją sytuację finansową? Ile kosztuje życie w Polsce? Jak wpłyną na nie podwyżki cen za wywóz śmieci?

Ile kosztuje życie w Polsce?

Fundacja Centrum Badania Opinii Społecznej w maju 2018 roku przeprowadziła badania dotyczące oczekiwań dochodowych Polaków. Dzięki niemu otrzymujemy odpowiedź na pytanie, ile kosztuje życie w Polsce. Porównanie wyników z tymi, które udało się uzyskać dwa lata wcześniej, prowadzi do wniosków, że z roku na rok koszt rośnie. Bez wątpienia jednym z powodów może być wzrost cen za media, wywóz śmieci czy produkty żywnościowe. Warto również zaznaczyć, że odpowiedzi respondentów różniły się, a podany wynik to efekt uśrednienia.

Tak więc, aby zaspokoić jedynie podstawowe potrzeby związane z utrzymaniem gospodarstwa domowego, dochody powinny wynosić 1467 zł netto. Jeśli chce się żyć na średnim poziomie, zarobki powinny wynosić co najmniej 2317 zł netto. Z kolei dostatnie życie zagwarantuje dochód na poziomie 3605 zł netto. Z obserwacji CBOS wynika, że wyższe oczekiwania zarobkowe deklarowały osoby z wyższymi zarobkami, wykształceniem oraz mieszkańcy dużych miast. Bez wątpienia utrzymanie w Warszawie będzie droższe niż w mniejszym mieście. Jednak podwyżki cen oraz wzrost najniższej krajowej dotyczy wszystkich Polaków. Jak teraz wygląda sytuacja Polaków?

Wzrost cen za wywóz śmieci!

Od 2012 roku zostały wprowadzone zmiany w prawie, które ograniczyły właścicielom nieruchomości samodzielnego wyboru firmy zajmującej się wywozem śmieci. Aktualnie gminy podejmują takie decyzje i podpisują umowę z jednym przedsiębiorstwem odpowiedzialnym za wywóz odpadów z całego jej terenu. W efekcie można zauważyć gwałtowny wzrost cen, a co za tym idzie koszt życia w Polsce. Dla niektórych różnice w skali miesiąca mogą wydawać się nieznaczne. Jednak w przeliczeniu na cały rok wzrost w niektórych gminach wynosi nawet ponad 1728 zł dla rodziny 4-osobowej. Jak widać, podwyżki cen to duży cios dla budżetu wielodzietnych gospodarstw domowych. Taka sytuacja może prowadzić do udzielania nieprawdziwych informacji w deklaracjach.

Podwyżki cen za wywóz śmieci – raport UOKiK

Czy podwyżki są aż tak wysokie? Sprawą zajął się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Według raportu na podwyżkę opłat od 2017 roku zdecydowało się lub planuje to zrobić więcej niż 60% gmin. Największe różnice w obowiązujących stawkach można zauważyć w województwie mazowieckim, gdzie na przykład mieszkańcy gminy Józefów płacą 32 zł za odpady segregowane oraz 65 zł za niesegregowane. Warto zaznaczyć, że nie wszyscy borykają się z tym problemem i nadal znajdziemy miasta, gdzie ceny nie zostały podwyższone. Pamiętajmy, że maksymalna wysokość opłaty za wywóz śmieci wynosi niecałe 34 zł.

Opłaty za prąd w 2020 roku

Gospodarstwo domowe to także wiele innych opłat, o których należy pamiętać, planując budżet. Już dziś zapowiada się wzrost cen za prąd oraz wodę. W tym roku wielu osobom udało się tego uniknąć ze względu na możliwość “zamrożenia” stawki za energię elektryczną, czyli możliwości zachowania aktualnych cen. Być może w przyszłym roku będą one odczuwalne już dla wszystkich, ponieważ deklaracje złożone do 13 sierpnia 2019 roku umożliwiają uniknięcie podwyżek cen jedynie do 31 grudnia 2019 roku. Co będzie dalej?

Warto zaznaczyć, że podwyżki opłat za prąd wiążą się również z wzrostem cen na całym rynku w Polsce. Ekonomiści zapowiadają, że podwyżki mogą wynosić nawet 3% w I kwartale 2020 roku! Wpływ na takie zmiany będą miały ceny prądu, który jest niezbędny do prowadzenia działalności przez firmy odpowiedzialne za dostarczenie produktów konsumentom. Jednak warto zaznaczyć, że nadal nie jest jasne, czy rząd zrezygnuje z “zamrażania” opłat za prąd.

Co z pozostałymi wydatkami?

Z informacji udostępnionych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że już w lipcu można było zauważyć gwałtowny wzrost cen żywności o 7,3% w porównaniu z ubiegłorocznymi stawkami. Czy w 2020 roku czekają nas kolejne podwyżki opłat? O tym przekonamy się już niedługo. Jednak każdy wzrost, tak jak w przypadku opłat za wywóz śmieci wpłynie na koszt życia w Polsce.

Jak Polacy oceniają swoją sytuację finansową?

Obecnie Polacy oceniają swoją sytuację finansową pozytywnie. Jedynie 34% ankietowanych CBOS określa warunki materialne gospodarstwa domowego jako przeciętne, a 5% jak negatywne. Mimo to nie mamy wpływu na to, kiedy w naszym życiu pojawią się problemy finansowe. Mogą być spowodowane zarówno wzrostem cen, jak i nieplanowanymi wydatkami. Bez względu na to, jaka będzie przyczyna, warto pamiętać o dostępnych rozwiązaniach. Do naszej dyspozycji pozostają instytucje finansowe, które oferują możliwość zakupów na raty, pożyczki przez internet czy też karty kredytowe. Jednak należy pamiętać, że przed zdecydowaniem się na złożenie wniosku o jeden z wyżej wymienionych produktów powinniśmy przeanalizować swój budżet. Jest to dobre rozwiązanie, ale dla osób, które będą w stanie spłacić zaciągnięte zobowiązanie.

Artykuł został opracowany przez specjalistów z pozyczkowy-portal.pl.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Co dalej po kupnie mieszkania?

Następny artykuł

Kiedy należy Ci się ekwiwalent za urlop? Sprawdź!

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments