Wynajem mieszkania to jeden ze sposobów na zarobienie pieniędzy. Jedni decydują się na ten ruch ze względu, że posiadają już nieruchomość, której nie potrzebują. Inni z kolei inwestują w zakup mieszkania w celu wynajmu go. Zarówno Ci pierwsi, jak i drudzy uzyskują z tego korzyści materialne. Natomiast ta druga grupa zdecydowanie podejmuje większe ryzyko. Zazwyczaj mieszkanie kupowane jest na kredyt, z myślą, że środki pochodzące z wynajmu będą wystarczające do spłaty raty. Wynajem mieszkania to nie tylko zyski, jakie możemy odnieść, ale również ogromne ryzyko. Nigdy nie wiemy na jakich lokatorów trafimy. Część właścicieli mieszkań decyduje się na wynajem swojej nieruchomości jedynie rodzinom, inni stawiają na studentów. Jedno jest pewne, chcąc zarobić na wynajmie jak najwięcej, trzeba zdecydować się na najem na pokoje.
Jak wybrać/przerobić mieszkanie, aby móc wynajmować go na pokoje?
Aby móc wynająć mieszkanie na pokoje, musi spełniać ono jedno, podstawowe kryterium – posiadać minimum 2 pokoje. Wiadomo, im więcej, tym nasze zyski będą wyższe. Jeśli posiadamy już nieruchomość, warto dokładnie przeanalizować jej rozkład. Może się okazać, że mamy salon z aneksem kuchennym, który z powodzeniem możemy przerobić na dodatkowy pokój. Jeśli w którymś z naszych pomieszczeń mamy dwa okna, możemy podzielić je na dwa mniejsze. Takim sposobem nasze 2 – pokojowe mieszkanie po remoncie może zyskać nawet dwa kolejne. Kiedy decydujemy się na zakup mieszkania, również warto zwrócić uwagę na jego rozkład, im więcej pokoi jesteśmy w stanie stworzyć na powierzchni jaką chcemy zakupić, tym lepiej. Oczywiście wszystko z umiarem, chęć zysku nie może przysłonić nam oczu, każdy pokój musi mieć okno, drzwi bezpośrednio do przedpokoju, a jego powierzchnia być na tyle duża, że pomieści przynajmniej łóżko, biurko i szafę na ubrania. Decydując się na wynajem mieszkania na pokoje warto wybierać takie, w których wc jest osobnym pomieszczeniem. Jeśli w mieszkaniu ma mieszkać 3, 4 czy 5 osób z pewnością będzie to ogromną zaletą i ułatwieniem. Jeśli zależy nam na łatwości wynajmu pokoje powinny być umeblowane, a kuchnia wyposażona w sprzęty AGD, takie jak: lodówka, piekarnik, kuchenka mikrofalowa czy zmywarka.
Do jakiej grupy lokatorów skierowana jest oferta wynajmu na pokoje?
Na wynajem pokoju najczęściej decydują się studenci oraz osoby, które dopiero co rozpoczęły swoją pierwszą pracę. Może się zdarzyć, że naszym lokatorem będzie również osoba pracująca od lat, samotna, która mieszkanie traktuje tylko i wyłącznie jako sypialnię.
Czy wynajem mieszkania na pokoje się opłaca?
Z pewnością decydując się na ten sposób wynajmu jesteśmy w stanie zarobić najwięcej na swoim mieszkaniu. Wynajmując mieszkanie na pokoje jesteśmy w stanie zyskać nawet dwa razy tyle, ile zarobilibyśmy wynajmując go jednej rodzinie. Oczywiście na starcie nieuniknione jest poniesienie kosztów związanych z przystosowaniem nieruchomości do wynajmu na pokoje. Każdy wynajem niesie za sobą jednak pewne ryzyko. W przypadku wynajmowania mieszkania na pokoje musimy liczyć się z większym nakładem pracy i naszym zaangażowaniem. Po pierwsze musimy znaleźć od razu kilku lokatorów. Tutaj znaczącą rolę odgrywa lokalizacja naszego mieszkania oraz jego skomunikowanie z centrum miasta, czy uczelniami. Jeśli postawimy na studentów musimy liczyć się, że w mieszkaniu mogą być organizowane imprezy, które mogą wywołać skargi sąsiadów. Może się również okazać, że mieszkanie zostanie zalane lub zniszczone. Kolejnym minusem jest fakt, że studenci często poszukują mieszkania jedynie na okres trwania roku akademickiego, a co za tym idzie, ciężko będzie nam znaleźć kogoś chętnego na wynajem pokoju przez 2 miesiące wakacji. Musimy liczyć się również, że lokatorzy wypowiedzą umowy w trakcie jej trwania, problemem nie jest jedna osoba, ale kiedy na taki ruch zdecyduje się kilka lokatorów, musimy znaleźć kogoś na ich miejsce. Kiedy mieszkanie jest częściowo zamieszkiwane problemem może okazać się udostępnienie go do obejrzenia przez potencjalnie zainteresowanych nowych najemców.
Zakup mieszkania w celu wynajmu go na pokoje może okazać się strzałem w dziesiątkę. Warto jednak pamiętać, że nie zawsze będzie kolorowo, czasem poniesiemy straty, czasem będziemy musieli interweniować, a czasem po prostu poświęcić swój czas na znalezienie i weryfikację lokatorów. Biorąc pod uwagę wszystkie problemy, jakie mogą powstać decydując się na taki rodzaj wynajmu i będąc i w pełni świadomych, nic nas jednak nie zaskoczy.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.
Witam. Dostałam w spadku po tacie mieszkanie. Długo zastanawiałam się, czy warto je sprzedać. Teraz już wiem, że o wiele lepszym rozwiązaniem jest przeznaczenie mieszkania na wynajem.
Wynajem mieszkań na pokoje to najlepsza z możliwości. Dzięki temu można osiągać o wiele wyższe dochody z tego tytułu. W młodości również wynajmowałam swój pierwszy pokój w taki sposób.
Dzień dobry Państwu. Trudna sytuacja na rynku mieszkaniowym powoduje, że biznes polegający na wynajmowaniu mieszkań na pokoje jest doskonałym pomysłem. Zarobki mogą wówczas być większe nawet o 100%!