Wynajem mieszkania obcokrajowcom – co warto wiedzieć?

Obcokrajowcy stanowią rosnącą grupę klientów zainteresowanych wynajmowaniem mieszkań w Polsce. Polski rynek najmu różni się cenami od zachodniego, zatem wynajem mieszkania w centrum Krakowa czy Warszawy nie stanowi problemu dla cudzoziemców. Jest to szansa dla właścicieli na korzystny wynajem. W zasadzie wynajem mieszkania osobie z innego kraju nie różni się szczególnie od wynajmowania mieszkania Polakom. Oba rodzaje najemców wyróżnia przede wszystkim język, w jakim powinna być należy sporządzić umowę najmu oraz dokumenty dodatkowe.

O czym pamiętać decydując się na wynajem nieruchomości osobom spoza Polski?

Na początku powinniśmy zapytać naszego rozmówcę o jego narodowość. Jeśli jest on obywatelem Unii Europejskiej, wówczas zazwyczaj nie ma problemu. Jeżeli natomiast pochodzi on z kraju spoza Unii, wówczas będzie musiał okazać Kartę Stałego Pobytu lub wizę. To podstawowe wymaganie. Brak okazania dokumentu powinien być równoznaczny z tym, że nie jesteśmy zainteresowani współpracą, gdyż w razie konfliktu z najemcą, nie mamy podstaw prawnych do rozwiązania sporu na drodze sądowej. Wynajmujący ma prawo do zweryfikowania najemcy na podstawie jego paszportu lub innego dokumentu ze zdjęciem, uznawanego za dokument tożsamości, zamiast dowodu osobistego. Zgodnie z obowiązującymi od maja 2014 przepisami, cudzoziemcy spoza Unii Europejskiej wnioskujący o legalizację pobytu, mogą uzyskać go na trzy, a nie jak wcześniej – na dwa lata. Wniosek o zezwolenie pobytu obcokrajowiec może złożyć w dogodnym momencie podczas swojego legalnego pobytu.

Jakie są ułatwienia?

Obecnie cudzoziemiec, aby starać się o kartę pobytu nie musi mieć meldunku. Wystarczy umowa najmu. Dla osób studiujących w Polsce – pierwsze zezwolenie na pobyt czasowy jest przyznawane na 15 miesięcy. Jeśli obcokrajowiec przebywa w Polsce mniej niż 1 rok, to zezwolenie przyznawane jest na czas trwania roku akademickiego lub studiów i dodatkowo 3 miesięcy. kontynuując studia na kolejnym roku, cudzoziemcy dostają zezwolenie pobytu czasowego do 3 lat.

O czym należy wiedzieć decydując się na wynajem mieszkania obcokrajowcowi?

Formalności nie różnią się znacząco od tych, które dotyczą wynajmu dla Polaków. Osoba taka powinna rozumieć umowę, którą podpisuje. Powinno się ją więc sporządzić w dwóch językach. Można również zrezygnować z tego i zawrzeć adnotację, iż najemca poświadcza, że zrozumiał umowę. Najważniejszą sprawą jest przygotowanie dokumentów: umowy najmu oraz protokołu zdawczo-odbiorczego (ewentualnie w dwóch językach). Umowa musi być szczegółowa, z wyraźnie zaznaczonymi warunkami określonymi przez wynajmującego.

Czy wynajem osobom z innego kraju wiąże się z większym ryzykiem?

W teorii tak. Jest ryzyko, że taki najemca może np. ukraść rzeczy z mieszkania i wrócić do swojej Ojczyzny lub nie płacić terminowo czynszu. Pamiętajmy, że nieuczciwym najemcą również okazać się Polak. Aby zwiększyć nasze bezpieczeństwo można np. zażądać wyższej kaucji, pamiętając jednak, nasz oferta będzie wówczas mniej konkurencyjna. Istnieje stereotyp mówiący o tym, że cudzoziemiec zapłaci więcej za wynajem. Nie jest to jednak prawda, a bywa tak, że często jest on trudniejszym lokatorem od Polaka. Powinniśmy wziąć pod uwagę ewentualne trudności komunikacyjne ze względu na barierę językową. w zwyczajnym porozumiewaniu się oraz w kwestiach formalnych. Może wyniknąć sporo nieporozumień, np. obcokrajowiec zażąda naprawy niewielkich usterek (np. wymiany spalonej żarówki), Osoba z Polski raczej zdaje sobie sprawę, że tego typu sprawy leżą w gestii najemcy.

Wynajem obcokrajowcom od wynajmu dla Polaków różni okresem najmu. Wielu obcokrajowców przyjeżdża na krótkie kontrakty do Polski, zatem umowa najmu musi być równie krótka. Możliwość wynajmu mieszkania krótki okres nie każdemu właścicielowi odpowiada. część obcokrajowców przeprowadza się do Polski razem z rodziną, co jest dodatkowym utrudnieniem.

Możliwość korzystania z pomocy pośrednika

Wynajem mieszkania osobie z innego kraju nie musi odbywać się bezpośrednio. Agencje nieruchomości mogą przejąć ten obowiązek oraz pomóc sporządzić dokumenty potwierdzające najem. Agencje działają w dużych miastach, szczególnie w takich, w których działa wiele firm zatrudniających pracowników spoza Polski. Innymi organizacjami zajmującymi się poszukiwaniem mieszkań na wynajem cudzoziemcom są fundacje, pomagające migrantom. Właściciele często obawiają się wynajmowania mieszkań cudzoziemcom z powodu stereotypów, związanych z ich odmienną kulturą. Fundacje i agencje, która pośredniczą a jednocześnie reprezentują najemcę, zdecydowanie ułatwiają kontakty obu stronom.

Podsumowując, że należy generalizować problemu, gdyż można trafić na różnych najemców. Niezależnie od tego, czy będzie on obywatelem innego kraju czy Polski, wynajmując nieruchomość powinniśmy pamiętać o możliwych trudnościach, z którymi być może będziemy musieli się zmierzyć.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Poprzedni artykuł

Wentylacja grawitacyjna czy mechaniczna w domku jednorodzinnym

Następny artykuł

Jaki beton na chudziaka. Skład, proporcje, zastosowanie

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments