Wykończenie mieszkania z rynku pierwotnego – ile kosztuje?

Wykończenie mieszkania w stanie deweloperskim w dużym mieście to koszt od około tysiąca do trzech tysięcy złotych za metr kwadratowy. Jest to zależne przede wszystkim od materiałów wykończeniowych, które są stosowane podczas czynności remontowych, a także kosztów robocizny. Duży wpływ na koszta ma również kwestia zakresu robót architekta. Samo pojęcie stanu deweloperskiego bywa różnorodnie interpretowane. Przeważnie jest to mieszkanie, posiadające już wylewkę betonową na podłodze, przygotowane do malowania ścian, zamontowane parapety oraz okna, a także drwi wejściowe. Mieszkanie w stanie deweloperskim posiada instalacje wodną, kanalizacyjną i elektryczną.

Wstępny szacunek kosztów wykańczania mieszkania w deweloperskim stanie

Wstępny szacunek kosztów wykańczania mieszkania w stanie deweloperskim w standardzie niskobudżetowym wynosi ok. 1000 zł za metr kwadratowy. Niskobudżetowy standard oznacz, że stosuje się materiały podstawowe, kupowane w marketach budowlanych. Z kolei wyposażenie z półki średniej to cena w granicach 1500-2000 zł za metr kwadratowy wykończenia. W przypadku stosowania materiałów naturalnych, pochodzących od najbardziej uznanych producentów na rynku to koszt, który wynosi około 3000 zł za metr kwadratowy.

Wykończenie z udziałem architekta lub samodzielnie – jaki koszt

Koszt wykończenia zależy również od kwestii czy angażuje się architekta czy też nie. Samodzielne wykonanie polega na np. bazowaniu na lekturze pism wnętrzarskich czy portali internetowych, które wiążą się z tematyką. Samemu można również poszukiwać fachowców i nadzorować, a także odbierać etapy poszczególnych prac.

Ceny fachowców zależne są od regionu Polski, jednak są pewne mniej więcej stałe ceny za niektóre usługi. I tak np. za metr kwadratowy układania glazury płaci się w okolicach 50-70 zł. Z kolei malarze liczą sobie 8-12 zł za metr kwadratowy. Układanie paneli lub parkietu kosztuje od 15 do 25 zł za metr kwadratowy. Natomiast montaż armatury łazienkowej (wanna, WC oraz umywalka) to około 300-500 zł

W przypadku zatrudnienia architekta wnętrz należy liczyć się z większymi kosztami, jednak nie trzeba już myśleć o projektowaniu wszystkich pomieszczeń w mieszkaniu, gdyż zajmie się on kompleksowo każdym poszczególnym jego elementem. Za projekt podstawowy aranżowanej powierzchni płaci się obecnie około 80 zł za metr kwadratowy. W tej cenie klient otrzymuje funkcjonalne rozplanowanie wnętrz w kilku wariantach na płaskim rzucie mieszkania, czasem także w tej kwocie znajdują się wizualizacje.  Do zadań architekta należy również dopasowanie do potrzeb klienta układu funkcjonalnego mieszkania, a także przebieg wszelkich instalacji, od wodnej, poprzez kanalizacyjną, aż po elektryczną. W przypadku większych oczekiwań klienta architekt może również dobrać materiały wykończeniowe. Wybór od glazury, poprzez tapety, aż po sprzęt w poszczególnych pomieszczeniach, wraz z propozycjami kolorystyki, wizualizacjami pomieszczeń. Cena usług architektonicznych wyniesie około 120-140 zł za metr kwadratowy.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Zaliczka czy zadatek – czym się różni, co korzystniejsze

Następny artykuł

Róża w ogrodzie – jak ją pielęgnować

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jarek_czarny
Jarek_czarny
3 lat temu

Wszystko zależy jakie mamy plany z daną nieruchomością. Jeśli robimy mieszkanie pod najem lub pod gotowca inwestycyjnego to każdy zaoszczędzony grosz na wykończeniu generuje nam większy zysk. Aczkolwiek bardzo często oszczędzamy na tym, na czym nie powinniśmy

Kasia45
Kasia45
3 lat temu

Nas kosztowało 1100 zł od m2 (od stanu developerskiego)