Wybór wykładziny hotelowej to skomplikowany proces, który nie ogranicza się jedynie do wyboru wzoru i koloru, ale też odpowiednich parametrów technicznych. Wykładzina hotelowa pełni rolę estetyczną oraz zapewnia bezpieczeństwo i pomaga w izolacji akustycznej.
Wykładzina w hotelu to must have
Nie ulega wątpliwości, że wykładzina hotelowa jest niezbędnym elementem wyposażenia hotelu. Nadaje wnętrzu przytulny charakter i izoluje odgłosy chodzenia lub upadających przedmiotów. Dlaczego jeszcze zdecydowanie się na wykładzinę w hotelu jest absolutnie konieczne?
- Wykładzina chroni podłogę przed uszkodzeniami związanymi z dużym natężeniem ruchu.
- Prezentuje się elegancko, a pokojom nadaje domowego charakteru.
- Zapewnia lepszy komfort cieplny niż kafelki lub panele.
Warunkiem dobrze wyglądającej wykładziny jest dobranie rozmiaru oraz odpowiedniego wzoru. Cały efekt może zostać zepsuty przez słabej jakości wykładzinę, która absorbuje wilgoć oraz jest trudna w utrzymaniu czystości.
Cechy użytkowe wykładziny
Wykładzina hotelowa powinna charakteryzować się dobrym poziomem izolacji akustycznej. W przypadku dużej ilości gości hotelowych, hałas dobiegający z korytarzy i pokoi może być nie do zniesienia, dlatego konieczne jest zastosowanie materiałów wygłuszających odgłosy. Wykładzina o wysokiej gramaturze działa wyciszająco oraz zapobiega przenoszeniu się drgań akustycznych.
Jaka jest powinna być dobra wykładzina hotelowa?
- Antypoślizgowa – ślizganie się gości na pewno nie zrobi na nich dobrego wrażenia. Antypoślizgowość jest szczególnie istotna, jeżeli hotel jest nastawiony na rodziny z dziećmi.
- Ciepła – w pokojach hotelowych goście często chodzą bez butów. Warto zadbać o przyjemne doświadczenia sensoryczne.
- Miękka i sprężysta – wykładzina w holu to jeden z pierwszych elementów, z którymi mają styczność goście hotelowi. Podłoga po której przyjemnie się chodzi, składa się na ogólne pozytywne wrażenia z pobytu.
- Dopasowana do wnętrza – wzór i kolor powinien pasować do wystroju hotelu. W nowoczesnym, minimalistycznym wnętrzu nie sprawdzą się pstrokate wzory lub bardzo puszyste wykładziny.
- Atesty bezpieczeństwa – wykładzina hotelowa nie powinna być łatwopalna, ponieważ w przypadku pożaru stworzy zagrożenie dla gości hotelowych.
Parametry techniczne, na które trzeba zwrócić uwagę, to przede wszystkim gramatura, czyli waga runa, wpływająca na wytrzymałość i doświadczenie “miękkości” w czasie chodzenia po wykładzinie oraz rodzaj włókna i klasa użytkowa (31,32,33). To ostatnie oznaczenie jest ważną informacją na temat wytrzymałości wykładziny i jej przeznaczenia. W holach oraz miejscach szczególnie często uczęszczanych (bufet, schody), lepiej zastosować wykładzinę o wyższej klasie użytkowej, np. 33.
Wzór i kolor wykładziny
Dobrze dobrana wykładzina pasuje do każdego wnętrza i może być położona w pokojach, holu oraz w recepcji. Jedynym warunkiem jest odpowiednie dopasowanie designu wykładziny do charakteru hotelu. Warto wziąć pod uwagę kolor ścian, typ mebli oraz pozostałe elementy aranżacji pomieszczeń. Zbyt duża ilość elementów (np. wzorzysty wzór na ścianach oraz na wykładzie) może przytłaczać i sprawiać wrażenie bałaganu, a nam przecież zależy na jak najbardziej pozytywnych odczuciach gości hotelowych.
Artykuł powstał we współpracy z Wykładziny hotelowe https://faktorwykladziny.pl/wykladziny-hotelowe/
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany