Wygoda i bezpieczeństwo, czyli jak oświetlić piwnicę?

Piwnica to miejsce zazwyczaj rzadko wykorzystywane, które pełni bardziej funkcję magazynową niż części mieszkania. Jednak również w niej trzeba zadbać o odpowiednie oświetlenie, pozwalające na wygodne i bezpieczne poruszanie się po całym pomieszczeniu. O czym trzeba pamiętać, żeby oświetlenie w piwnicy było praktyczne, a przy tym odpowiadało wszystkim naszym potrzebom? Jeśli chcecie wiedzieć, zapraszamy do dalszej lektury.

Do jakich celów wykorzystuje się piwnicę?

Pomieszczenia piwniczne najczęściej pełnią funkcję magazynowe, na przykład do leżakowania wina. W nich przechowuje się rozmaite rzeczy, zapakowane w pudła i worki. Służą także do składowania sprzętów stosowanych okresowo, jak na przykład mebli ogrodowych, rowerów lub zabawek dla dzieci do używania w przydomowej przestrzeni.

W niektórych domach piwnica pełni też inne role. Potrafi stać się pomieszczeniem na przykład do majsterkowania. Niekiedy może nawet pełnić rolę mieszkaniową, jeśli zostaną przeprowadzone stosowne prace adaptacyjne.

Każda z funkcji wiąże się z zainstalowaniem właściwego oświetlenia, które zapewni maksymalny komfort przemieszczania się i pracy.

Rodzaje światła do piwnicy – na co zwracać uwagę?

Właściwie zaplanowane oświetlenie w piwnicy wpływa na jej funkcjonalność. Należy oczywiście uwzględnić dwa najważniejsze rodzaje lamp – główne i zadaniowe. Zazwyczaj w przypadku piwnicy ze zrozumiałych względów rezygnuje się z oświetlenia dekoracyjnego. Wyjątkiem są piwnice o charakterze mieszkalnym.

W piwnicach najczęściej używa się lamp technicznych. Jako oświetlenie główne najczęściej występują oprawy sufitowe lub wiszące, które dają wystarczającą ilość światła do bezpiecznego przemieszczania się we wnętrzu.

Oprócz nich, w strefach o szczególnym zastosowaniu, jak choćby w pobliżu stołu warsztatowego, muszą znaleźć się także lampy zadaniowe, dokładnie oświetlające całą przestrzeń do pracy.

Oddzielnym tematem jest oświetlenie schodów do piwnicy. Podobnie jak w przypadku klatek schodowych, powinno się na nich znaleźć przynajmniej kilka lamp sufitowych lub oczek wpustowych, które dają wystarczająca ilość światła do bezpiecznego używania całego ciągu komunikacyjnego.

Poza samymi lampami sufitowymi, można także zastosować oczka wpustowe doświetlające poszczególne stopnie. W tej roli dobrze sprawdzają się także wielobarwne taśmy LED.

Włączniki światła do piwnicy – jak wybrać odpowiednie rozwiązania?

Gdy wybierzemy już oprawy oświetleniowe, trzeba także zastanowić się nad znalezieniem właściwych włączników światła.

W przypadku piwnicy, względy estetyczne raczej nie odgrywają decydującej roli, można jednak znaleźć rozmaite modele, wykonane ze standardowych tworzyw sztucznych, metalu, szkła lub nawet betonu. Może być to szczególnie potrzebne, gdy piwnica stanowi jedno z pomieszczeń mieszkalnych.

Najczęściej w piwnicach montuje się klasyczne włączniki – jedno lub dwuprzyciskowe, które pozwalają na kontrolowanie oświetlenia. Trzeba też pamiętać o zamontowaniu włączników schodowych, zapewniających bezpieczne przemieszczanie się po schodach oraz włączanie światła zarówno z poziomu piwnicy, jak i na szczycie schodów.

W piwnicy często panują specyficzne warunku, gdyż w tego typu pomieszczeniach pojawia się sporo wilgoci. Z tego względu, zarówno same oprawy oświetleniowe, jak i włączniki światła, powinny mieć wysoki współczynnik odporności na wilgoć. Dzięki temu, unikniemy uszkodzenia poszczególnych urządzeń, a także porażenia prądem, które bywa niebezpieczne dla zdrowia i życia użytkowników pomieszczenia.

Warto zapoznać się z szeregiem norm ochrony przeciwporażeniowej, która daje sprawdzone i praktyczne porady, jak budować oświetlenie i instalację elektryczną w szczególnie problematycznych pomieszczeniach takich, jak piwnica.

Dobrze oświetlona piwnica = praktyczniejsza piwnica

Jeśli właściwie zaplanujemy oświetlenie w piwnicy, zyska ona znacząco na funkcjonalności. Schody będą bezpieczniejsze, łatwiej znajdziemy przedmioty zmagazynowane na regałach, a majsterkowanie przy dobrze oświetlonym blacie roboczym, będzie prawdziwą przyjemnością.

Trzeba pamiętać o wprowadzeniu wystarczająco jasnego oświetlenia głównego, lamp zadaniowych oraz lamp na schody – praktycznych i zapewniających bezpieczne przemieszczanie się.

Nie lekceważmy znaczenia tego niepozornego pomieszczenia i dostosujmy w nich światło do naszych indywidualnych potrzeb. Niech piwnica stanie się przestrzenią wpisaną w dom – praktyczną, funkcjonalną i w pełni bezpieczną.

***

Szukasz rozmaitych akcesoriów elektrycznych? Koniecznie zapoznaj się z materiałami na stronie Gajwer, pełnej pomysłów i fachowych wskazówek.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Z czego powinny być wykonane meble do ogrodu?

Następny artykuł

Największe zalety promienników podczerwieni w ogrzewaniu łazienki

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments