Wybieramy zmywarkę – na co zwrócić uwagę?

Obecnie coraz więcej osób nie wyobraża sobie domu bez zmywarki. Rzeczywiście jest to urządzenie, które w dużej mierze ułatwia wykonywanie codziennych obowiązków. Jak jednak odpowiedni model? Na co w tym przypadku warto zwrócić szczególną uwagę?

Jaką zmywarkę kupić?

Nad zmywarką warto zastanowić się już na etapie projektowania wnętrza. Dobrze jest wybrać miejsce jej montażu, ale przy kierowaniu się zasadami ergonomii wnętrza. Idealnie jeśli zmywarka znajduje się nieopodal zlewozmywaka. Wówczas naczynia opłukane pod zlewem nie muszą pokonywać długiej drogi do urządzenia. Dostęp do zmywarki powinien być bezproblemowy.

Spore znaczenie ma oczywiście wielkość urządzenia związana zresztą z jego pojemnością. W praktyce pojemność zmywarki określa się poprzez ilość kompletów naczyń, które jest w stanie pomieścić. Komplet to zastawa dla jednej osoby składająca się ze szklanki, filiżanki, kieliszka do wina, talerzy – głębokiego, płytkiego oraz deserowego, a także sztućców. Nowoczesne zmywarki o szerokości 60 cm mieszczą od 12 do 14 kompletów naczyń. Urządzenia o szerokości 45 cm są w stanie pomieścić z kolei od 8 do 10 kompletów.

Czym kierować się podczas zakupu zmywarki do naczyń?

Na rynku spotkać się można z dwoma podstawowymi rodzajami zmywarek. Są to urządzenia wolnostojące lub przeznaczone do zabudowy. W praktyce zmywarkę zabudować można pod takim samym frontem, jak inne meble. Wówczas wystrój kuchni jest ujednolicony, spójny. Do wyboru są przy tym urządzenia z widocznym panelem sterowania (front meblowy nie zasłania całych drzwiczek zmywarki) lub modele z całkowicie zintegrowanym panelem sterowania.  Wówczas przyciski widać dopiero po otworzeniu drzwi urządzenia.

Istotna jest klasa zmywarki. Klasy oznacza się literami alfabetu np. AAA. Na ogólną klasę składają się trzy parametry –  energooszczędność, efektywność zmywania i efektywność suszenia. Każdy z nich określany jest literami od A do G. Klasa energetyczna to nic innego jak poziom zużycia energii w czasie zmywania. Klasa efektywności mówi, z jaką łatwością urządzenie radzi sobie z trudnymi zabrudzeniami. Klasa suszenia dotyczy natomiast stopnia wysuszenia naczyń po zmywaniu. A to zawsze parametr najlepszy, a G najgorszy. Poza tym warto sprawdzić liczbę i rodzaj koszy wchodzących w skład urządzenia. To od nich w dużej mierze zależy jego funkcjonalność.

Dobra zmywarka do naczyń – czyli jaka?

W sytuacji, gdy kuchnia połączona jest z salonem, co zdarza się coraz częściej, spore znaczenie może mieć także hałas generowany przez zmywarkę. Ciche urządzenia generują hałas o poziomie do 45 dB, a te głośne powyżej 50 dB. Bywa to uciążliwe w przypadku włączenia długiego i intensywnego programu zmywania naczyń. Warto sprawdzić także czy urządzenie posiada funkcję opóźnionego startu. Dzięki temu można je uruchomić zdalnie nawet po kilkunastu godzinach od chwili załadowania. Tym samym urządzenie może działać w godzinach, gdy za prąd płaci się mniej. Dobrym rozwiązaniem jest też funkcja połowa wsadu, która pozwala na zaoszczędzenie wody i energii elektrycznej.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

W poszukiwaniu pomysłu na prezent do nowego domu….

Następny artykuł

Robot odkurzający, hit czy kit? Jaki robot odkurzający wybrać?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments