Wybieramy lampy podłogowe, meble i dodatki do wnętrz vintage

Wnętrza w stylu vintage – z finezyjnymi meblami i dodatkami sprzed lat, posiadają wyjątkowy urok i przytulny, choć nieco nostalgiczny charakter. Dzisiaj podpowiemy Wam, jakie lampy podłogowe, meble i dekoracje wybrać, by wydobyć i podkreślić powojenny klimat mieszkania. 

Wnętrza urządzone w stylu vintage są przytulne, funkcjonalne i oryginalne. Pełno w nich przedmiotów stylizowanych na stare lub autentycznych, pochodzących z 2. połowy XX wieku. Dominują w nich przygaszone, uniwersalne, ponadczasowe kolory, które potęgują uczucie nostalgii, a jednocześnie budują przytulną, relaksującą atmosferę. Ze stylem vintage doskonale korespondują biele, beże, kolory ziemi, szarości oraz czerń. Kolory te tworzą neutralne tło dla wyrazistych dodatków. Mieszkanie vintage aranżujemy zgodnie z zasadą: „Mniej oznacza więcej”. Powinna w nim panować harmonia. Zachowując umiar, podkreślimy dawne wzornictwo bez przytłoczenia przestrzeni i uczucia, że mieszkamy na starym, zagraconym strychu. Zobaczcie, jakie meble, lampy podłogowe i dodatki pomagają stworzyć wystrój vintage.

Lampy w stylu vintage

Idealne lampy do wnętrz vintage rozpoznamy przede wszystkim po kolorystyce i fakturze (zwykle będzie to stare złoto lub miedź, najlepiej naznaczone zębem czasu) oraz naturalnych materiałach – takich, których po wojnie używano do produkcji oświetlenia (metal, drewno, szkło, tkanina). Natomiast forma lampy może być bardzo różna. Pasować tu będą zarówno bogato zdobione lampy stojące w kolorze starego złota, jak również surowe modele industrialne i nowoczesne. Jeśli decydujemy się na energooszczędne oświetlenie LED, diody powinny emitować światło o ciepłej barwie.

Dwa oblicza stylu vintage

Styl vintage, chociaż najmocniej kojarzy się z elegancją i nieśmiertelną klasyką, wbrew pozorom kocha także nowoczesne lampy stojące i rozmaite, współczesne dodatki, jak wzorzyste poduchy, kolorowe koce, dywany z geometrycznymi motywami czy egzotyczne kwiaty w dużych donicach. Finalny efekt zależy od tego, która odsłona vintage – elegancka czy nowoczesna, jest nam bliższa. Do wnętrz ze „starą duszą” świetnie pasują lampy z materiałowymi abażurami, złotymi zdobieniami i mosiężnymi podstawami. Z kolei w pomieszczeniach modern vintage fenomenalnie wygląda oświetlenie industrialne metalowe z odsłoniętymi żarówkami lub z obszernymi kloszami.

Meble i dodatki do wnętrz vintage

Meble vintage są finezyjne, subtelnie zdobione, lekkie wizualnie. Stoją na prostych, smukłych nogach. Obowiązkowym elementem wyposażenia mieszkania vintage jest tradycyjny fotel, najlepiej z wysokim, tapicerowanym, pikowanym zagłówkiem w jednolitym, przygaszonym kolorze. Powojenny klimat w decydującym stopniu budują dodatki: stare plakaty, ocalałe grafiki, wazony z grubego, barwionego szkła, lustra w podniszczonych, ciężkich ramach, książki czy autentyczne urządzenia (np. gramofon), przy czym dekoracje i rekwizyty nie mogą zaburzać harmonii, ładu i porządku.

W urządzaniu wnętrz vintage kluczowy jest umiar. Zachowując go, przestrzeń optycznie się powiększy, a każdy element wystroju będzie mieć szansę przyciągnąć uwagę.

Poprzedni artykuł

Eleganckie oświetlenie do Twojego domu

Następny artykuł

Kupujesz stary budynek? Sprawdź stan jego ocieplenia.

Zostaw Komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.