Wybieramy lampy podłogowe, meble i dodatki do wnętrz vintage

Wnętrza w stylu vintage – z finezyjnymi meblami i dodatkami sprzed lat, posiadają wyjątkowy urok i przytulny, choć nieco nostalgiczny charakter. Dzisiaj podpowiemy Wam, jakie lampy podłogowe, meble i dekoracje wybrać, by wydobyć i podkreślić powojenny klimat mieszkania. 

Wnętrza urządzone w stylu vintage są przytulne, funkcjonalne i oryginalne. Pełno w nich przedmiotów stylizowanych na stare lub autentycznych, pochodzących z 2. połowy XX wieku. Dominują w nich przygaszone, uniwersalne, ponadczasowe kolory, które potęgują uczucie nostalgii, a jednocześnie budują przytulną, relaksującą atmosferę. Ze stylem vintage doskonale korespondują biele, beże, kolory ziemi, szarości oraz czerń. Kolory te tworzą neutralne tło dla wyrazistych dodatków. Mieszkanie vintage aranżujemy zgodnie z zasadą: „Mniej oznacza więcej”. Powinna w nim panować harmonia. Zachowując umiar, podkreślimy dawne wzornictwo bez przytłoczenia przestrzeni i uczucia, że mieszkamy na starym, zagraconym strychu. Zobaczcie, jakie meble, lampy podłogowe i dodatki pomagają stworzyć wystrój vintage.

Lampy w stylu vintage

Idealne lampy do wnętrz vintage rozpoznamy przede wszystkim po kolorystyce i fakturze (zwykle będzie to stare złoto lub miedź, najlepiej naznaczone zębem czasu) oraz naturalnych materiałach – takich, których po wojnie używano do produkcji oświetlenia (metal, drewno, szkło, tkanina). Natomiast forma lampy może być bardzo różna. Pasować tu będą zarówno bogato zdobione lampy stojące w kolorze starego złota, jak również surowe modele industrialne i nowoczesne. Jeśli decydujemy się na energooszczędne oświetlenie LED, diody powinny emitować światło o ciepłej barwie.

Dwa oblicza stylu vintage

Styl vintage, chociaż najmocniej kojarzy się z elegancją i nieśmiertelną klasyką, wbrew pozorom kocha także nowoczesne lampy stojące i rozmaite, współczesne dodatki, jak wzorzyste poduchy, kolorowe koce, dywany z geometrycznymi motywami czy egzotyczne kwiaty w dużych donicach. Finalny efekt zależy od tego, która odsłona vintage – elegancka czy nowoczesna, jest nam bliższa. Do wnętrz ze „starą duszą” świetnie pasują lampy z materiałowymi abażurami, złotymi zdobieniami i mosiężnymi podstawami. Z kolei w pomieszczeniach modern vintage fenomenalnie wygląda oświetlenie industrialne metalowe z odsłoniętymi żarówkami lub z obszernymi kloszami.

Meble i dodatki do wnętrz vintage

Meble vintage są finezyjne, subtelnie zdobione, lekkie wizualnie. Stoją na prostych, smukłych nogach. Obowiązkowym elementem wyposażenia mieszkania vintage jest tradycyjny fotel, najlepiej z wysokim, tapicerowanym, pikowanym zagłówkiem w jednolitym, przygaszonym kolorze. Powojenny klimat w decydującym stopniu budują dodatki: stare plakaty, ocalałe grafiki, wazony z grubego, barwionego szkła, lustra w podniszczonych, ciężkich ramach, książki czy autentyczne urządzenia (np. gramofon), przy czym dekoracje i rekwizyty nie mogą zaburzać harmonii, ładu i porządku.

W urządzaniu wnętrz vintage kluczowy jest umiar. Zachowując go, przestrzeń optycznie się powiększy, a każdy element wystroju będzie mieć szansę przyciągnąć uwagę.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Poprzedni artykuł

Eleganckie oświetlenie do Twojego domu

Następny artykuł

Kupujesz stary budynek? Sprawdź stan jego ocieplenia.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments