Stała wentylacja i wymiana powietrza niezbędna jest w każdym domu. Dzięki niej można zapewnić sobie wolne od zanieczyszczeń powietrze, dzięki któremu można lepiej oddychać, czy też mieć lepszy sen. Głównym celem każdej wentylacji jest przede wszystkim wymiana starego powietrza na świeże, które zawiera zbyt dużo wilgoci, dwutlenku węgla oraz innych zanieczyszczeń szkodliwych dla ludzkiego zdrowia. Dlatego też w domach jednorodzinnych popularne są dwa rodzaje wentylacji – wentylacja grawitacyjna oraz mechaniczna.
Czym jest wentylacja grawitacyjna?
W przeważającej większości współcześnie budowanych domów jednorodzinnych stosowana jest wentylacja grawitacyjna, która posiada szereg podstawowych zalet. Zaliczają się do nich:
- łatwa do zbudowania i instalacji w budynku;
- praktycznie bezgłośna – nie słychać pracy wentylacji;
- nie ma wymagania dodatkowego zasilania energią elektryczną;
- dosyć tania w eksploatacji.
Składa się ona z nawiewników umieszczanych w oknach oraz kominkach usytuowanych na dachu budynku. Jej siłą napędową jest różnicowanie się gęstości powietrza w pomieszczeniach budynku oraz na zewnątrz domu. Różnica ta wynika z kolei z różnic temperatur jakie panują w środku budynku jak i na zewnątrz, dzięki którym powstaje podciśnienie zdolne do wyssania starego i zużytego powietrza ze środka budynku i zastąpienia go nowym. Dlatego też system wentylacji grawitacyjnej, choć w okresie letnim i zimowym sprawdza się bez zarzutu, tak jesienią i wiosną, które są okresami przejściowymi może okazać się zawodny, ze względu na częsty brak różnic między temperaturą w środku budynku jak i na zewnątrz.
Na czym polega działanie wentylacji mechanicznej?
Nieporównywalnie lepszą opcją dla domku jednorodzinnego może okazać się zastosowanie instalacji wentylacji mechanicznej. Zastosowana tutaj metoda wysysania starego powietrza i zastępowania go nowym jest całkowicie uzależniona od działania maszyn, natomiast nie jest uzależniona od wahań temperatur. Ruch powietrza jest stale wymuszany prze pracujące wentylatory, wobec czego warunki atmosferyczne nie mają na niego żadnego wpływu. Mimo to, często jednak inwestorzy nie decydują się na instalację tego typu wentylacji ze względu na to, iż niezbędne są ogromne pokłady energii elektrycznej do nieustannego zasilania maszyn wchodzących w skład wentylacji. W konsekwencji generuje to dodatkowe koszty i sprawia, ze instalacja wentylacji mechanicznej nie dochodzi często do skutku.
Najczęściej wyróżnia się dwa rodzaje instalacji mechanicznej:
- wywiewna – zawierająca jeden centralny wentylator usuwający z budynku zanieczyszczone powietrze, podczas gdy świeże i oczyszczone powietrze napływa w sposób naturalny;
- nawiewno-wywiewna – wentylacja wyposażona w centralę wentylacyjną z dwoma wentylatorami (nawiewnym i wywiewnym), oraz z tzw. rekuperatorem tj. wymiennikiem ciepła, który zimą umożliwia odzyskanie ciepła ze starego powietrza.
Należy również pamiętać, iż instalacji wywiewnej nie wolno instalować w pomieszczeniach z paleniskami na paliwa stałe, kominkami lub gazowymi podgrzewaczami wody – jest to spowodowane faktem, iż podciśnienie wytwarzane przez wentylator wywiewny może zakłócić dopływ strumienia powietrza do paleniska czy kominku tym samym blokując jego prawidłowe działanie.
Jaki rodzaj wentylacji będzie zatem najlepszy?
Każde z dwóch przedstawionych rozwiązań ma swoje zalety jak i wady – jeśli chcemy zaoszczędzić na energii powinniśmy pomyśleć o wentylacji grawitacyjnej, jeśli chcemy, aby wentylacja była niezależna od warunków atmosferycznych należy wybrać jeden z dwóch typów wentylacji mechanicznej. Najlepszym jednak rozwiązaniem dla każdego domku jednorodzinnego może okazać się jednak wentylacja grawitacyjna ze wspomaganiem. W pewnych sytuacjach działanie tego typu wentylacji może być potęgowane przez wiatr, dzięki czemu warto zamontować odpowiednie nasady kominowe na zakończeniu przewodu kominowego, czyli w miejscu wystawionym na działanie wiatru. Powoduje to powstanie nadciśnienia po zawietrznej stronie nasady co z kolei zapewnia stały ciąg kominowy. Dzięki temu działanie wentylacji nie jest uzależnione w tak dużym stopniu od warunków pogodowych a nadal nie ma konieczności pobierania ogromnych nakładów energii w celu zasilania wentylacji.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Dobra wentylacja na wagę złota – bez prawidłowej wentylacji są same problemy. Znajoma ma problem z wentylacją i ciagle u niej osuszacz powietrza w kuchni musi chodzić bo zaparowane szyby i grzyb się pojawia.