Wędzarnia w ogrodzie – co warto o tym wiedzieć?

Przydomowa wędzarnia umożliwia nam przygotowywanie mięsa, ryb czy innych potraw na różne, nowe sposoby. Tego typu przyrządzanie jedzenia, poza świetnym aromatem i smakiem nadaje mu także dużą trwałość. Wędzone jedzenie jest czymś, obok czego nie da się przejść obojętnie. Wędzarnię, możemy kupić gotową, bądź zbudować samemu. Musimy jednak zwrócić uwagę na kilka spraw. Jakich? O tym właśnie w tym artykule!

Wędzenie ryb, mięsa czy innych potraw, a niezwykle długą tradycję w Polsce. Na samym początku, wędzenie związane było z budownictwem. W domach rozpalano ogniska i w celu zabezpieczenia mięsa i innej żywności przed zwierzętami, wieszano je nad ogromnym kominem. Poza ochroną jedzenia, ludzie zauważyli, że dym nadawał smaku oraz trwałości. Jest sposób przygotowywanie jedzenia, który ma dość burzliwą historię. W naszych czasach powraca on do łask i staje się coraz to popularniejszy.

Zasady i sposoby wędzenia

Klasycznym wędzeniem, nazywamy działanie na żywność dymem, o sporej temperaturze od 50 do 80 °C. Jeden cykl wędzenie trwa dość krótko, około kilku godzin. Przez ten czas, bez większych problemów jesteśmy w stanie uzyskać, pożądany, charakterystyczny aromat. W przypadku wędzenia na zimno sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Dym, musi zostać schłodzony do temperatury 15-25°C i przez dłuższy czas musi w niej pozostać. W tym wypadku proces wędzenia wynosi kilka dni. Kluczowa jest także wilgotność powietrza, regulowana za pomocą moczenia drewna. Dzięki temu możemy otrzymać smaczniejsze oraz trwalsze produkty. Czymś pośrodku jest wędzenie na ciepło, w temperaturze 22-40°. Poza smakiem wędzenie zwalcza grzyby i bakterie, a także usuwa nadmiar tłuszczu. Bardzo ważne jest, jakiego użyjemy drewna. W dużej mierze to od niego zależy smak wędzonych produktów. Powinno być czyste, zdrowe pozbawione jakichkolwiek chorób czy pleśni. Do wędzenia, wykorzystuje się jabłonie, wiśnie, klony, winorośle czy olchy. Osoby lubiące mocny smak powinny wybrać drzewo wiśniowe. Nadaje ono ciemnobrązowy kolor oraz gorzki smak. Nie powinniśmy wykorzystywać drewna, pozyskanego z drzew oraz krzewów iglastych. Jedynie gałązki jałowca, są dodawane podczas ostatnich 10 czy 15 minut wędzenia.

Budowa wędzarni

Zbudować wędzarnie, możemy praktycznie z beczki oraz pozostałości po budowie. Główne elementy to pokrywa komory, paleniska, termometr, komora wędzarni, przewód dymowy oraz komin. W komorze umieszczamy jedzenie. Powinna mieć od 60 do 110 cm. Zadaniem pokrywy, jest zatrzymanie dymu, w palenisku jest spalane drewno, przewód dymowy, powinien być zamontowany pod kątem 15-20° w stosunku do komory oraz paleniska. Termometr pozwala nam kontrolować temperaturę wędzenia. Nie możemy też zapomnieć o kominie, którego zadaniem jest odprowadzenie dymu. Musimy też zakupić pręty oraz chwytaki, potrzebne do wieszania potraw. Jeśli chodzi o prawo, to wędzarnia nie potrzebuje zezwolenia na budowę.

Kupno gotowej wędzarni

Nie każdy jest na tyle dobrym majsterkowiczem, aby samemu zbudować wędzarnię. Dla tych osób mogę polecić gotowe wędzarnie. Możemy znaleźć produkty, które mogą działać jako grill, jak i wędzarnia. Pozwala nam to zaoszczędzić miejsca oraz koszty. Bez problemu możemy znaleźć mobilne modele. Jest to świetne rozwiązanie, gdyż nikt z nas nie chce czuć zapachu dymu blisko siebie. Większość sprzętów, wykonana jest z materiałów odpornych na wysoką temperaturę. Są w nich także zaimplementowane specjalne klapy, dzięki którym bez problemu wyczyścimy naszą wędzarnię.

Wędzarni to naprawdę ciekawe rozwiązanie. Pyszne, zdrowe jedzenie to coś, czego każdy z nas oczekuje, a właśnie to, oferuje nam ten sprzęt.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Poprzedni artykuł

Jak wybrać pralkę typu slim? Przegląd najlepszych propozycji

Następny artykuł

Czy wiata drewniana na samochód jest budynkiem czy budowlą?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments