W jaki sposób pozbyć się mchu ze ścian, ogrodzenia czy innych nawierzchni?

Dosyć często można zetknąć się z niechcianym mchem, który porasta nasze ogrodzenia, ściany budynków czy innych nawierzchni na naszym terenie. Wskutek tego porośnięte mchem nawierzchnie nie wyglądają estetycznie, a sam mech może wywołać negatywne skutki dla naszego zdrowia oraz uszkadzać budynki czy inne konstrukcje, na których jest obecny.

1. W jaki sposób powstaje mech?

Mchy jako rośliny należą do rodziny tzw. pionierskich, co oznacza, iż w łatwy sposób są one w stanie zaadaptować się do życia na różnym podłożu, zarówno w glebie, jak i na ogrodzeniu bądź na zewnątrz budynku. Powstawaniu oraz rozwojowi mchu na wszelkiego rodzaju powierzchniach użytkowanych przez człowieka sprzyja kilka warunków, takich jak:

  • Czystość powietrza- im dalej znajdujemy się od miasta i terenów zurbanizowanych, tym czystsze powietrze, co w konsekwencji przyczynia się do szybszego rozwoju mchu
  • Duża wilgotność – im bardziej wilgotno i parno, tym mech szybciej powstaje na danej powierzchni;
  • Niewłaściwe pH gleby-  w tym wypadku mech powstaje na trawniku, przez co może źle wpływać na zdrowie człowieka oraz sam wygląd trawnika.

Dodatkowo mchu bardzo sprzyjają miejsca zacienione, gdzie nie ma zbyt dużego dostępu do światła – dzięki temu może on bez większych problemów rosnąć.

2. Jak można zwalczać mech?

Istnieje kilka prostych i sprawdzonych sposobów jak zwalczać mech. Do najpopularniejszych sposobów można bez sprzeczności zaliczyć kupno specjalnego preparatu do usuwania mchu. Wśród tego typu preparatów znajdują się dwa główne rodzaje:

  1. Pędzlowy – rodzaj preparatu, który bezpośrednio aplikuje się pędzlem na miejsce, gdzie rośnie mech;
  2. Natryskowy – za pomocą specjalnego dozownika z odległości 20-30 cm od mchu można go spryskać specjalnym preparatem.

Oba rodzaje preparatu łączy fakt, iż w szybki oraz sprawdzony sposób można pozbyć się mchu z przydomowego ogrodu, ogrodzenia czy ścian budynków. Wystarczy jedynie stosować się do zaleceń producenta, oraz wykonywać opryski  w miarę regularnie, aby pozbyć się mchu, lub przynajmniej zahamować jego dalszy rozrost.

Dodatkowo, do zabezpieczenia powierzchni, na której jeszcze niedawno był mech można użyć specjalnego preparatu impregnującego (można go kupić razem z preparatem przeznaczonym tylko do samego zwalczania mchu). Jego zadaniem jest ochrona powierzchni porośniętej niedawno przez mech przed jego powrotem, oraz zabezpieczenie danej powierzchni przed czynnikami atmosferycznymi, takimi jak deszcz czy wilgoć, które sprzyjają powstaniu mchu. Do zalet stosowania takiego preparatu można zaliczyć fakt, iż już po godzinie od nałożenia staje się on wodoodporny i jest niezmywalny.

3. Jak krok po kroku pozbyć się mchu?

W celu usunięcia mchu z danej powierzchni należy zastosować zasadę trzech prostych kroków:

  1. Powierzchnia, na której zauważyliśmy obecność mchu czy innego rodzaju porostów natychmiast opryskać specjalnym preparatem (jednocześnie uważając, aby preparat nie dostawał się do naszych dróg oddechowych – można założyć maskę). Następnie po upływie 2 do 3 dni można bez problemu ręcznie usunąć mech na spryskanej powierzchni (zwykle tyle czasu wystarcza, aby mech obumarł);
  2. Po upływie 2 do 3 dni oraz usunięciu mchu należy całą porośniętą powierzchnię dokładnie spłukać wodą;
  3. Oczyszczoną z mchu powierzchnię należy pozostawić do wyschnięcia, i następnie użyć preparatu impregnującego celem zabezpieczenia danej powierzchni przed nawrotem powstawania mchu.

Dzięki tego typu działaniom można w bardzo szybki i jednocześnie efektywny sposób pozbyć się problemu jakim jest niechciany mech na długi czas.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Poprzedni artykuł

Stan surowy otwarty – jakich błędów unikać?

Następny artykuł

Podział mieszkania na kawalerki – jakie formalności i jakie korzyści

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
bobek
bobek
3 lat temu

Najlepsza metoda to chyba użycie myjki wysokociśnieniowej, ale to w zależności gdzie nam mech rośnie