Tynkowanie agregatami tynkarskimi – szybko, dokładnie i tanio!

Kiedyś tynki zewnętrzne i wewnętrzne wykonywano ręcznie. Teraz coraz częściej wykorzystuje się do tego celu agregaty tynkarskie.

Nowoczesne agregaty tynkarskie umożliwiają przygotowanie tynków maszynowych – dzięki nim można nie tylko zaoszczędzić czas, ale również pieniądze.

Czym dokładnie różnią się od siebie tynki ręczne od tych maszynowych? W jaki sposób wykonuje się prace z agregatami tynkarskimi? Dlaczego warto zdecydować się na tynkowanie agregatami tynkarskimi?

Tynki ręczne a maszynowe – czym różnią się pomiędzy sobą?

Tynki ręczne i maszynowe różnią się pomiędzy sobą przede wszystkim metodą ich nakładania. Kolejne etapy prac z tynkami są już podobne – konieczne jest zacieranie i wygładzeni nawierzchni pokrytej tynkiem.

W przypadku tynków ręcznych nakłada się je z użyciem narzędzi ręcznych – potrzebna będzie łata, paca i kielnia do tynkowania. Masę przygotowuje się wtedy z użyciem wiertarki z mieszadłem albo betoniarki. Nakładanie tynków ręcznie jest jednak bardzo czasochłonną i mozolną pracą, dlatego też obecnie wykorzystuje się tę metodę coraz rzadziej.

Zamiast niej chętnie wybierane są tynki maszynowe, do których nakładania przeznaczone są agregaty tynkarskie. Aktualnie w tego typu pracach specjalizuje się coraz więcej firm, które wykorzystują do tego celu profesjonalny sprzęt.

W przypadku tynkowania maszynowego wykorzystuje się agregaty tynkarskie, które pozwalają na wymieszanie masy tynkarskiej i następnie nałożenie jej na powierzchnię z użyciem węża oraz pistoletu natryskowego.

Jako tynki maszynowe można wykonać między innymi:

  • tynki cementowe
  • tynki cementowo-wapienne
  • tynki gipsowe
  • i innego rodzaju tynki

Zatem z użyciem metody maszynowej można przygotować, a następnie wykonać większość typów popularnych tynków, które przeznaczone są do domów, mieszkań, a także innego rodzaju budynków – na zewnątrz i do wnętrz.

Jak przebiega tynkowanie agregatem tynkarskim?

Urządzenia takie, jak agregaty tynkarskie, pozwalają na wykonanie prac znacznie łatwiej niż ręcznie. Jak odbywają się one krok po kroku?

Zanim rozpoczną się prace, konieczne jest zgromadzenie odpowiedniego sprzętu, czyli agregatu tynkarskiego oraz akcesoriów potrzebnych do przeprowadzenia prac.

Następnie przystępuje się do przygotowania podłoża pod wykonanie prac tynkarskich. Powinno być ono suche, czyste, a także pozbawione luźnych elementów. Można zastosować siatki podtynkowe. Zaleca się także zagruntowanie powierzchni ścian, gdy posiadają one pogorszoną chłonność.

Kolejnym krokiem jest rozrobienie tynków – w tym celu także stosuje się agregaty tynkarskie, które podłącza się do prądu, a potem umieszcza się w ich kotle zasypowym suchą mieszankę oraz wodę w odpowiednich proporcjach.

Gdy tynk jest już przygotowany, można przystąpić do jego nałożenia na ścianę. W tym celu wykorzystuje się specjalne węże i końcówki natryskowe z pistoletami. Pracownik natryskuje wtedy tynk maszynowy na nawierzchnię w odpowiednich odstępach, pokrywając ją całkowicie.

Kolejne etapy pracy z tynkiem zależne są już od jego typu. Najczęściej konieczne jest jego odpowiednie wyrównanie, a następnie wygładzenie.

Dlaczego warto zdecydować się na tynki maszynowe?

Tynki maszynowe posiadają wiele zalet, które powodują, że są one obecnie tak popularne. Wśród głównych z nich należy wskazać na:

  • Znaczne przyspieszenie prac – można wykonać je w krótszym terminie niż tynki ręczne, co znacznie skraca wykonanie całego zlecenia.
  • Równomierne naniesienie tynku – agregat tynkarski ułatwia jednolite pokrycie nawierzchni tynkami maszynowymi.
  • Przystępne ceny tynkowania – są one bardzo często niższe niż bardziej czasochłonne tynkowanie ręczne. Zastosowanie tynków maszynowych najbardziej opłaca się przy tynkowaniu większych przestrzeni.
  • Szerokie zastosowanie – agregaty tynkarskie mogą być używane z różnego rodzaju tynkami.

Adresy firm wykonujących prace agregatami, a także oferty producentów agregatów można znaleźć obecnie on-line.

Podsumowując, tynki maszynowe, które nakłada się z użyciem agregatów tynkarskich, pozwalają na uzyskanie najlepszych efektów.

Artykuł powstał we współpracy z Firmą Rodzinną Małek z Węgrzec.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Nowoczesne toalety przenośne – co oferują wypożyczalnie?

Następny artykuł

Do czego służą piaskarki strumieniowo-ścierne?

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Tomek20
Tomek20
3 lat temu

Zdecydowalismy się na tynkowanie agregatem i polecam. Szybko, sprawnie, tynki wygladają bardzo dobrze ( po roku od tynkowania bo zaczynaliśmy tynkowanie na początku kwietnia 2019 roku). Tynk twardy gipsowy 🙂

Sprawdza się nawet w łazience.