Trawnik – jak przygotować trawnik na zimę

Jesienne prace przy trawniku są ważne jeśli zależy nam na jego doskonałej kondycji w następnym sezonie. Zima jest trudnym okresem dla roślin ogrodowych oraz traw. Trzeba więc przegotować je na ten trudny okres.

Nawożenie trawnika.

Aby trawnik przetrwał zimę należy go odpowiednio nawozić. Ta czynność ma za zadanie wzmocnić przed zimą korzeniowy system traw oraz wymusić transport substancji odżywczych z liści do węzła krzewienia, z którego wyrosną nowe pędy. Jesienią stosuje się jesienne nawozy. Posiadają one nikłą ilość azotu. Za to mają znaczne ilości fosforu i potasu. Gdzie fosfor odpowiada za stymulację wzrostu systemu korzeniowego, a potas zwiększa odporność na warunku stresowe takie jak niska temperatura. Inaczej działają nawozy wiosenno-letnie. Posiadają one dużą ilość azotu, który stymuluje rozwój liści. Nawozy jesienne rozsiewa się na przełomie sierpnie i września. Po tym terminie nie poleca się nawozić trawnika. Młody trawnik bez względu na termin założenia nie nawozi się około 4 miesięcy, ponieważ młoda trawa czerpie substancje odżywcze z nasion.

Usuwanie opadłych liści z drzew.

Należy regularnie oczyszczać własny trawnik z liści, ponieważ zacierają one trawnik co pogarsza jego trwałość. Wilgotne liście jeżeli znajdują się pod warstwą śniegu odcinają tlen powodując gnicie trawnika. Liście najlepiej grabić za pomocą specjalnych grabi do liści, albo użyć tzw. miotłograbi. Jeżeli jednak posiadamy ogromny trawnik, a grabienie zajęło by nam sporą część czasu to można użyć odkurzacza do liści.

Koszenie.

Koszenie naszych trawników przeprowadzamy regularnie aż do zauważenia pierwszych przymrozków. Pod koniec sezonu źdźbła trawy rosną dużo wolniej więc wystarczy przyciąć je raz na dwa tygodnie. Ostatni raz kosimy przed pojawieniem się pierwszego przymrozku. Źdźbła przycinamy wtedy na wysokość około 4 cm. Jeżeli zostawimy je zbyt długie to zostaną one zgniecione przez leżący śnieg, a pod jego warstwą będzie brakowało tlenu co przyczyni się do powstania pleśni śniegowej.

Aeracja przed zimowa.

Kolejnym ważnym zabiegiem przed zimowej pielęgnacji trawy jest tzw. aeracja, czyli napowietrzanie trawnika. Zazwyczaj wykonuje się tę czynność przed ostatnim grabieniem i koszeniem. Jesienią powinna być wykonana już we wrześniu. Podczas aeracji gleba zostaje rozluźniona, usuwa się filc oraz mech w celu dotarcia większej ilości tlenu do korzeni traw.

Ochrona przed kretami.

Największą aktywność tych zwierząt można zauważyć jesienią, ponieważ przygotowują się aby przetrwać zimę. Pojawienie się liczny kretowisk może być niemałym zaskoczeniem kiedy przyjedziemy wiosną na działkę. Na te zwierzęta można zastosować odstraszacze przeciwko kretom, które można nabyć w większości sklepów ogrodniczych. Są też domowe sposoby t.j. np. butelki ponakładane na paliki

Mech w trawie.

Jeżeli w trawie pojawia się dużo mchu oznacza to, że gleba jest zbyt kwaśna. Należy wtedy zneutralizować jej współczynnik pH. Jak to zrobić? Można wapnować albo zastosować dolomit magnezowy. Należy pamiętać też o odstępie czasowym między poszczególnymi zabiegami. Jeśli nawozimy trawę to powinniśmy odczekać około miesiąc aby przeprowadzić wapnowanie.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Poprzedni artykuł

Rabaty kwiatowe w ogrodzie. Propozycje kwiatów

Następny artykuł

Pokrycia dachowe – rodzaje, ceny, trwałość

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments