Jednym z najpopularniejszych materiałów budowlanych jest suchy beton. Warto dowiedzieć się czym on jest i jakie ma zastosowanie.
Co to jest suchy beton?
Suchy beton to specjalna zaprawa, która składa się cementu, wymieszanego z różnymi składnikami i kruszywem. Różni się od klasycznego betonu, dużo mniejszą zawartością wody. Dzięki, temu jego konsystencja jest niemal całkowicie sucha.
Głównym zadaniem suchego betonu, jest wyrównanie podłoża i ustabilizowanie go. Można go stosować na tarasie, pod bruk lub w celu wyrównania podmurówki i stabilizowania ogrodzenia. Z powodzeniem, może on zastąpić tradycyjne podłoże. Zaprawę, należy wyłożyć na glebę.
Wykonanie suchego betonu krok po kroku
Suchy beton, można z powodzeniem wykonać samemu w domu. Wymaga to jednak pewnej wprawy. Na opakowaniu cementu, zawarte się dokładne informacje na temat proporcji i wykonania. Przede wszystkim, trzeba pamiętać, aby nie wykorzystać zbyt dużej ilości wody.
Zazwyczaj, aby uzyskać 1m3 suchego betonu, należy przygotować 190 kg cementu, 840 kg piasku, 1230 kg żwiru oraz około 150 litrów wody. Wszystko należy ze sobą dokładnie zmieszać. Można wykorzystać klasyczną betoniarkę lub taczkę. Jeżeli jednak nie ma możliwości samodzielnego wykonania suchego betonu lub wiąże się to z jakimiś problemami, warto skorzystać z oferty firmy budowlanej, która może dowieść odpowiednią ilość produktu własnej roboty.
Wykładają gotowy, duchy beton na miejsce docelowe, trzeba także pamiętać o jego zagęszczeniu. Dzięki temu znikają pęcherzyki powietrza, które mogą być obecne w zaprawie, a cała masa staje się bardziej jednolita. Aby zagęszczenie było możliwe, trzeba wykorzystać specjalnie przeznaczone do tego urządzenia jak np. wibratory powierzchniowe. Jeśli podczas pracy urządzenia, na powierzchni zaczyna się pojawiać woda, koniecznie trzeba zmniejszyć intensywność jego pracy.
Gdzie można zastosować suchy beton?
Suchy beton ma bardzo wiele zastosować w budownictwie. Jego właściwości w dużej mierze opierają się na pobieraniu wody z gruntu. Dlatego, powinno się go stosować przede wszystkim w miejscach, które to umożliwiają. Najczęściej suchy beton znajduje swoje zastosowanie w podmurówkach, czy jako podkład pod różnego typu nawierzchnie. Suchy beton może być także zamiennikiem tradycyjnego podłoża. Musi on jednak bezpośrednio stykać się z warstwą gleby.
Cena suchego betonu
Bardzo atrakcyjna cena suchego betonu, to niewątpliwie jego największa zaleta. W przypadku samodzielnego wyrobu, a nie skorzystania z gotowego produktu, który proponuje firma budowlana, można zaoszczędzić jeszcze bardziej. Cena gotowego, suchego betonu jest zależna przede wszystkim od jego jakości, która określana jest przez poszczególne klasy. Według niektórych cenników gotowa zaprawa może kosztować ok. 180 zł za metr sześcienny. Im wyższa klasa, tym cena będzie większa.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.