Sucha zabudowa? Uważaj na te błędy!

Płyty kartonowo-gipsowe to najczęściej używany materiał do wykonywania sufitów podwieszanych i ścian. Przy ich montażu warto pamiętać o kilku złotych zasadach, dzięki którym unikniemy oszpecenia wnętrza i zniszczenia płyt. Jakie są najczęściej popełniane błędy przy wykonywaniu suchej zabudowy? Czego należy unikać?

Złe przechowywanie płyt

Jeśli przechowujemy płyty kartonowo-gipsowe na świeżym powietrzu, może dojść do ich nadmiernego zawilgocenia i odkształcenia. Nie sprzyja im również słonce, gdyż pod jego wpływem łatwo o ich wysuszenie. Płyty powinny być dobrze zabezpieczone folią i przechowywane w pozycji leżącej, w zamkniętym i suchym miejscu.

Zły dobór płyt

Płyty kartonowo-gipsowe różnią się od siebie grubością i właściwościami. Ich złe dobranie może skutkować pękaniem ścian, wyboczeniem lub szybszym zniszczeniem. W pomieszczeniach o dużej wilgotności, na przykład w łazience, należy zastosować płytę g-k typu A. Do pomieszczeń mokrych wybierajmy płyty w kolorze zielonym.

Jeśli płyty kartonowo-gipsowe mamy zamiar zastosować na poddaszu, należy pamiętać, by nie miały kontaktu z konstrukcją dachową. Płyty ognioodporne (GFK), to materiał na sufity podwieszane, piony instalacyjne czy zabudowę poddasza.

Standardowa grubość płyt w przedziale 9,5 mm lub 12,5 mm idealnie nadaje się do pomieszczeń typu salon, jadalnia czy pokój dziecięcy.

Niewłaściwe ułożenie

Minimalny odstęp od płyt musi wynosić przynajmniej 5 mm, w pomieszczeniach o dużej wilgotności takich jak kuchnia, odstęp zwiększa się do minimum 10 mm. Nieprawidłowe ułożenie płyt kartonowo-gipsowych osłabia wytrzymałość konstrukcji nośnej. Warto pamiętać, że łączenie zarówno poziome jak i pionowe nie może przebiegać wzdłuż okien i drzwi.

Brak połączeń ślizgowych

Aby uniknąć problemów z pękającymi płytami, koniecznie należy zastosować trwałe połączenie ślizgowe. Odstęp między ścianą a płytą powinien wynosić około 4 mm. Połączenie należy dokładnie wypełnić masą szpachlową i odczekać do pełnego wyschnięcia. Miejsce łącznie należy przeszlifować oraz wypełnić akrylem.

Jeśli chcesz uniknąć tych i innych błędów, więcej faktów na temat nowoczesnego budownictwa z użyciem suchej zabudowy przeczytasz na stronie: www.siniat.pl.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Zniszczony po zimie trawnik. Jak go naprawić?

Następny artykuł

Jakie meble do biura – poradnik współczesnego projektanta

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments