Sprawą oczywistą jest to, że każdy budynek wymaga dostępu do wody. W rzeczywistości z tym dostępem bywa różnie i zachodzi potrzeba dokonania instalacji prywatnej studni głębinowej na działce. Szczególnie istotne jest to w terenach trudno zamieszczonych, gdzie wymaga się skorzystania z oferty profesjonalistów, którzy doceniani są w danym regionie czy też wskazani przez opinie osób z sieci np. poprzez wyszukanie frazy – studnie głębinowe Kraków. Warto zapoznać się z wszelkimi informacjami oraz przepisami prawnymi związanymi z tego rodzaju instalacją oraz poznać jaki jest jej koszt.
Co to takiego? – studnie głębinowe
To najlepsze rozwiązanie jakie można zastosować w przypadku wiercenia głębinowego, które wykorzystywane jest na terenie budynku mieszkalnego. Często działania przy wierceniu studni głębinowej przypominają prace związane z studnią abisyńską. Czynności polegają na umieszczeniu do gruntu rury osłonowej, a kolejno wprowadzenie w nią filtra, który zgłębi się w warstwie wodonośnej. Na koniec następuje lokowanie przewodu pompy głębinowej, która ma wpływ na wydajność całej instalacji. Co ważne, tego rodzaju studnie powodują, że można czerpać wodę z kilkunastu lub kilkudziesięciu metrów. Koszt takiej instalacji może być nieco wyższy w porównaniu z innymi studniami, jednak warto w nie zainwestować choćby z powodu większej ich wydajności czy lepszej jakości pozyskiwanej wody. Tego rodzaju instalacje lepiej powierzyć sprawdzonym specjalistom, którzy działają na danym obszarze. Przykładowo firma Naterm.pl kopie studnie głębinowe w Krakowie i działa na terenie województwa małopolskiego i w województwach ościennych.
Przepisy prawne dotyczące studni głębinowych
Trzeba mieć świadomość, że instalacja studni i jej budowa podlega przepisom prawa budowlanego, wodnego, geologicznego i górniczego. W przepisach prawa budowlanego znajdują się kwestie dotyczące miejsca odwiertu oraz odległości od granicy działki. Inne wyżej wspomniane aspekty mówią o sprawach powiązanych z rozpoczęciem działań.
A co z pozwoleniami? Wiercenie czy kopanie, której głębokość nie przekracza 30 metrów oraz wydajność nie wyższa niż 5m3 na dobę wymaga tylko zgłoszenia. Wszystkie prace przekraczające te wartości muszą uzyskać wodno-prawne pozwolenie na kopanie studni. W takiej sytuacji należy wypełnić wniosek na budowę studni głębinowej. Wraz z wnioskiem trzeba złożyć dokumentację geologiczną. Przydatne również będą rysunki, wskazujące dokładne umiejscowienie studni na działce, a także oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością w celach budowlanych.
Działania podejmowane wokół studni muszą być zgodne z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Osoby, które nie posiadają tego typu planów muszą przedstawić decyzję o warunkach zabudowy. Pozostałe dokumenty są uwarunkowane ściśle przez wewnętrzne organy administracyjne, więc przed budową należy dokładnie zapoznać się z wszelkimi zapisami prawa miejscowego.
Koszty instalacji studni głębinowej
Cena uwarunkowana jest warunkami gruntowo-wodnymi, które znajdują się na posiadanej działce. Najmniej kosztowna jest inwestycja, gdy warstwa wodonośna ulokowana jest dość płytko oraz ma dobrą wydajność i zdatność do spożycia. Wiercenie studni waha się na rynku od 110 do 140 zł za metr. Koszty wykonania to około 70-80 zł za metr.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.