Stacja uzdatniania wody – sposób na walkę z twardą wodą

Bez cienia wątpliwości woda jest jedną z najważniejszych rzeczy w naturze. Również w życiu człowieka odgrywa ogromną rolę. W końcu bez niej niemożliwe byłoby życie oraz między innymi dbanie o higienę osobistą. Jednym z większych problemów dość często niezauważalnych przez domowników jest twarda woda. Występuje ona w coraz to większej ilości mieszkań, dlatego też warto zwrócić na to szczególną uwagę. Jak należy poradzić sobie z tym problemem?

Jak rozpoznać twardą wodę?

Po pierwsze należy zdać sobie sprawę, że twarda woda nie jest zjawiskiem występującym jedynie w mieszkaniach gdzie dostęp do wody pochodzi bezpośrednio z wodociągów. To także kwestia, z którą zmagają się osoby gdzie woda pobierana jest z własnego źródła. Jak rozpoznać, że nasza woda jest twarda?

Najłatwiejszym sposobem jest obserwacja baterii w łazience czy kuchni. Jeśli pojawia się na niej osad to twarda woda najpewniej występuje w domostwie. To problemem nie tylko natury estetycznej, ale również i zdrowotnej. Twarda woda może powodować między innymi podrażnienia skóry, bóle brzucha czy gorsze samopoczucie. To również szybsze zużycie urządzeń takich jak pralki czy zmywarki.

Jeśli jednak nadal nie mamy pewności co do faktycznego stanu wody to warto wówczas dopytać się lokalnego dostawcy, który posiada takie właśnie informacje. Z kolei gdy wodę pobieramy z własnego źródła to możemy w takiej sytuacji kupić specjalny tester twardości wody.

Stacja uzdatniania

Jednym z najlepszych sposobów na walkę z problemem twardej wody jest wykorzystanie stacji uzdatniania. Na rynku dostępnych jest coraz to więcej firm zajmujących się właśnie tym aspektem. Na czym opiera się zasada działania takiej stacji? Wewnątrz takiej stacji znajdziemy specjalne złoża, dzięki którym przepływająca przez nie woda staje się miękka. Dzięki występującym złożom usuwane są wszelkie niepożądane składniki przez które woda jest twarda. Różnice po przefiltrowaniu odczuwalne są natychmiastowo. Sam montaż stacji uzdatniania jest niezwykle prosty. Wystarczy jedynie główny zawór zimnej wody, gniazdko elektryczne oraz odpływ kanalizacyjny.

Koszt stacji

Niestety jeśli chodzi o koszta stacji uzdatniania to jest on stosunkowo wysoki. Tutaj możemy rozróżnić kilka przypadków. Gdy mamy do czynienia jedynie ze zbyt dużą twardością wody to wówczas wystarczy sam zmiękczacz. Wiąże się to z wydatkiem rzędu 2500-3500 złotych. Z kolei zaś jeśli problemem jest dodatkowo nieprzyjemny zapach wody to należy zastosować również i filtr węglowy. Łączny koszt w tym przypadku to około 5500-7000 złotych. Jak więc widać są to spore koszta, które trzeba uwzględnić podczas planowania montażu stacji uzdatniania wody.

Zalety

Zdecydowanie wygórowana cena za stację zwraca się z nawiązką. Jedną z największych zalet takiej stacji jest poprawa stanu zdrowia, a konkretnie skóry oraz włosów. Ponadto pozytywny wpływ miękkiej wody odczuje wszelkiej maści sprzęt AGD- głównie zmywarki oraz pralki. Będą one mogły pracować dłużej bez jakichkolwiek uszkodzeń, co sprawi że ich koszt utrzymania będzie niższy. Również pobór energii będzie mniejszy co pozwoli zaoszczędzić kilka dodatkowych złotówek.

Ponadto nie mamy styczności z brzydko wyglądającym kamieniem osiadającym na wannie, kabinie prysznicowej, czajniku czy baterii łazienkowej. Pozytywny wpływ odczujemy również na wybranych tkaninach. Będą one przyjemniejsze w dotyku i bardziej miękkie.

Reasumując, mimo, że koszt założenia stacji uzdatniania wody jest dość wysoki to warto to zrobić. Zyska na tym przede wszystkim nasze zdrowie, ale również sprzęt AGD oraz ubrania.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Grzejniki czy ogrzewanie podłogowe? Wady i zalety

Następny artykuł

Przeglądy okresowe budynków. O czym należy pamiętać?

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Staszek_Mielec
Staszek_Mielec
3 lat temu

Koszta eksploatacji są dość duże. Sąsiedzi założyli sobie w domku stację, w garażu mają zapas soli, ale rozmawiając z nimi stwierdzili, że często zapominają i dosypywaniu i po prostu im się nie chce.