Sputnik, czyli ponadczasowy żyrandol do każdego modnego wnętrza

Istnieją żyrandole, które przechodzą do historii, jako projekty uniwersalne i w pełni ponadczasowe. Zalicza się do nich bez wątpienia nietuzinkowy i oryginalny Sputnik, czyli żyrandol, który towarzyszy stylowym wnętrzom od kilkudziesięciu lat. Jaka jest jego historia i kiedy warto wstawić taką lampę do domowego wnętrza? O tym opowiemy w dzisiejszym tekście.

Nie tylko klasyka, czyli różne odsłony żyrandola

Obecny sezon to ponowny zwrot w stronę żyrandoli. Znów zaczynają być niezmiernie modne i coraz więcej osób wprowadza je do rozmaitych stylizacji. Najbardziej klasyczną wersją żyrandola jest mosiężna konstrukcja z szeregiem wygiętych w łuk ramion, na których końcach znajdują się źródła światła. Całość dodatkowo ozdabiają dziesiątki lub nawet setki niewielkich, oszlifowanych kryształków.

To jednak nie jedyna opcja. Żyrandol często bowiem przybiera rozmaite formy. Może to być na przykład rozbudowany i bardzo dekoracyjny Artichoke, czyli lampa wisząca zaprojektowana przez Poula Henningsena dla Louisa Poulsena, przypominająca kształtem karczocha.

Drugim projektem, który przeszedł do historii, jest wspomniany wcześniej Sputnik, o którym opowiemy teraz nieco więcej.

Sputnik – krótka historia ponadczasowego żyrandola

Sputnik to rozbudowany żyrandol o niezmiernie charakterystycznym kształcie. Składa się z centralnie położonej kuli, od której odchodzą proste ramiona, zakończone nieosłoniętymi źródłami światła. Całość ma dość surowy charakter, który można złagodzić zastosowaniem rozmaitych materiałów. Sputniki bywają metalowe, wypolerowane na wysoki połysk lub pomalowane na matowo. Każde z możliwych rozwiązań, pozwala na wprowadzenie żyrandola do różnych wnętrz.

Nazwa żyrandola nawiązuje do okresu zimnej wojny, gdy Stany Zjednoczone i ZSRR prowadziły wyścig zbrojeń. Pierwszy radziecki sztuczny satelita zyskał tak wielką popularność, że od jego nazwy zaczęto również nazywać przypominającą go kształtem lampę wiszącą.

Warto jednak wspomnieć, że Sputnik-żyrandol nie powstał wcale w latach 50. Jego historia sięga bowiem końca lat 30., gdy o zimnej wojnie nikt jeszcze nie słyszał.

Za jego autora uznaje się włoskiego projektanta, Gino Sarfattiego. Pierwotnie lampę nazywano „Sztuczne ognie”, gdyż właśnie na fajerwerkach wzorował się autor, tworząc ten nietypowy kształt oprawy oświetleniowej. Z czasem jednak podbój kosmosu zawładnął na tyle opinią publiczną, że pierwotna nazwa uległa zapomnieniu i żyrandol przetrwał do naszych czasów właśnie jako Sputnik.

W jakich wnętrzach sprawdza się Sputnik?

W jakich wnętrzach sprawdza się Sputnik?Sputnik stanowi rozwiązanie niezmiernie uniwersalne. Nadaje się niemal do wszystkich aktualnie modnych aranżacji. Bez trudu można go użyć w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach. Stanowi wówczas centralny punkt przestrzeni, który przyciąga wzrok wszystkich, przekraczających próg. Dzięki wielu źródłom światła, ustawionym na różnej wysokości i pod różnymi kątami, żyrandol oświetla przestrzeń skutecznie, zapewniając idealną ilość światła do wykonywania rozmaitych czynności.

Sputnik świetnie wpisuje się także we wnętrza retro lub modern vintage. Jego konstrukcja nawiązuje do klasycznych rozwiązań i idealnie je uzupełnia, tworząc spójną i ciekawą wizualnie aranżację, dość nowoczesną w wyrazie.

Spora grupa osób decyduje się także na zakup żyrandola do wnętrz industrialnych lub w stylu globalnego nomady, który łączy rozmaite elementy, tworząc ciekawe i indywidualne przestrzenie. Żyrandol Sputnik można zatem nazwać idealnym rozwiązaniem dla niemal każdego wnętrza. Jego forma sprawia, że lampa bez trudu przetrwała próbę czasu.

Sputnik można zestawiać z innymi produktami oświetleniowymi, najlepiej minimalistycznymi w formie, pozwalającymi na stworzenie kompleksowego systemu oświetleniowego, w pełni dopasowanego do różnorodnych potrzeb.

Ze względu na rozbudowaną formę, żyrandol najczęściej wykorzystuje się w pomieszczeniach wypoczynkowych, czyli w salonie lub sypialni.

Sputnik – ponadczasowa lampa dla każdego

Dla wszystkich, którzy cenią ciekawą i uniwersalną formę, Sputnik może stanowić świetną alternatywę dla klasycznych żyrandoli. Pozwala uzyskać sporą ilość światła, a przy tym dekoruje wnętrze, stając się głównym akcentem aranżacji. Sputniki wciąż pozostają jednymi z najpopularniejszych, ozdobnych rozwiązań oświetleniowych do modnych wnętrz. Minimalistyczna forma oraz ciekawy design sprawiają, że wciąż cieszy się olbrzymią popularnością architektów i prywatnych klientów.

Warto zatem sięgać po sprawdzone projekty, które na pewno pozostaną modne przez dłuższy czas. Sputnik definitywnie do takich się zalicza.

***

Jeśli potrzebujesz ciekawe rozwiązania oświetleniowe do domu lub biura, koniecznie odwiedź stronę Azzardo, pełną pomysłów oraz praktycznych porad ekspertów.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Poprzedni artykuł

Instalacja odgromowa – kiedy piorunochron jest konieczny?

Następny artykuł

Jak zdobyć doniczki prosto od producenta?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments