Słaby sygnał WiFi w domu – zobacz jak sobie z tym poradzić?

To częsty problem, który spotyka zaskakująco dużą ilość użytkowników internetu. Potencjalnych powodów osłabienia zasięgu jest mnóstwo, tak jak i mnóstwo jest proponowanych rozwiązań. Wiele z nich, często bardzo wątpliwych, gwarantuje rzekome rozwiązanie problemu w prosty, szybki i, co najważniejsze, darmowy sposób. Życie jednak pokazuje, że czasem lepiej jest nie kombinować i po prostu zainwestować w pewniejszy sposób rozwiązania danego problemu (zwłaszcza jeśli chodzi o komfort życia codziennego). Tutaj właśnie z pomocą przychodzi rozwiązanie w postaci wzmacniacza sygnału WiFi – repeatera. Jednak czym on dokładnie jest, jak działa i jaki model wybrać?

Czym jest repeater WiFi?

Wzmacniacz WiFi jest zazwyczaj niewielkim urządzeniem przytwierdzanym do gniazdka domowego. Repeater wzmacnia sygnał naszego WiFi poprzez odbieranie go bezpośrednio od routera i wysyłanie dalej, w miejsca gdzie dotąd sygnał był słabiej odbierany lub urywany. Głównym zadaniem repeatera nie jest więc dosłowne wzmacnianie sygnału sieci internetowej, a odbieranie go, odnawianie i przesyłanie dalej.

Kiedy należy rozważyć kupno repeatera?

Kupno wzmacniacza sygnału WiFi jest najrozsądniejsze w przypadku, kiedy stale spotykamy się z niewystarczającą jakością sygnału w domu. Taka sytuacja może być spowodowana różnymi problemami, których rozwiązanie może okazać się niesamowicie trudne, a nawet niemożliwe. Mowa tutaj o takich aspektach jak:

  • Zagłuszające się sygnały sieci – w momencie, gdy w okolicy znajduje się kilka innych źródeł sygnału, mogą one negatywnie wpłynąć na jakoś naszego WiFi
  • Ściany mieszkania – zdarza się, że materiał, z których wykonane są ściany ma właściwości zagłuszające zasięg sygnału WiFi
  • Mieszkanie wielopoziomowe o dużym metrażu – zasięg sygnału WiFi może być pogorszony na różnych piętrach budynku lub w przypadku, gdy nasze urządzenie znajduje się za daleko routera. Jest to poniekąd fakt oczywisty, jednak warto o nim pamiętać przy rozważaniu kupna repeatera

Jaki repeater wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele modeli wzmacniaczy sygnału WiFi oferowanych przez różnych producentów. Na co więc zwracać uwagę przy zakupie i jak wybrać ten najlepszy? W przypadku szukania odpowiedniego repeatera „na własną rękę” najlepiej jest zwracać uwagę na dwa główne czynniki jakimi będą pasmo oraz szybkość transmisji danych. W przypadku pasma, najlepiej wybrać repeater tzw. Dual Band, który charakteryzuje się pracą w zakresie zarówno 2,4 GHz jak i 5G Hz. Jeśli chodzi natomiast o szybkość transmisji danych, to najlepiej wybierać modele 802.11 b/g/n/ac.

W oparciu o zebrane dane i analizę publikowanych rankingów i opinii dotyczących dostępnych na rynku repeaterów można wyróżnić trzy najlepsze modele na końcówkę roku 2019, są to:

  1. TP-Link RE200 – Jest to najlepszy, jak do tej pory repeater dostępny na rynku. Jest bardzo uniwersalny i jednocześnie spełnia wszelkie wymagane standardy odnośnie pracy i szybkości łącza. Ten repeater można znaleźć już za 95 zł.
  2. TP-Link TL-WA850RE – Drugi, popularny wzmacniacz sygnału WiFi, który zachowuje bardzo dobry stosunek ceny do jakości. Jest to świetny wybór przy niewielkich problemach z sygnałem WiFi i powinien wystarczyć do rozwiązania podstawowych kłopotów z zasięgiem. Cena tego repeatera zaczyna się już od 63 zł.
  3. TP-Link RE450 – Podobnie jak powyższe propozycje jest on pionierem na rynku wśród dostępnych repeaterów. Spełnia wszelkie najważniejsze standardy pracy i szybkości łącza oraz jest opcją idealną dla osób chcących mieć absolutną pewność co do niezakłóconej szybkości internetu. Z tą pewnością idzie jednak w parze cena, bowiem za RE450 zapłacimy około 230 zł.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Poprzedni artykuł

Piec na pellet: jaki kocioł na pellet wybrać do ogrzewania domu?

Następny artykuł

Ile traw budowa domu jednorodzinnego

Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jacek
Jacek
3 lat temu

Bardzo przydatna rzecz, o której kiedyś wszyscy mogliśmy tylko pomarzyć.

Jaro37
Jaro37
3 lat temu

Mamy repeatera firmy TP-Link i naprawdę robi robotę. Mało tego, kiedyś testowaliśmy z sąsiadem między mieszkaniami i również przeszło bez problemu.

Czesiek_ze
Czesiek_ze
3 lat temu

Mam taki TP-Link podłanczany do kompa poprzez USB cena 38 Zł baz antenki 7-8 MB po wł. 80-95 MB