Przegląd rynku nieruchomości w Trójmieście

Powszechnie uważa się, że jedną z najpewniejszych inwestycji są nieruchomości, których wynajmowanie przynosi gwarantowany zysk. Największe korzyści finansowe płyną z wynajmu nieruchomości znajdujących się w atrakcyjnych turystycznie kurortach. Jednym z takich miejsc jest nadmorskie Trójmiasto. 

Urlop w Trójmieście

Niezwykle rozwinięte turystycznie miasta – Gdańsk, Sopot oraz Gdynia – latem przyciągają tłumy turystów z całego kraju oraz z zagranicy. Trójmiasto to niewątpliwie jeden z najbardziej popularnych i najpiękniejszych nadmorskich kurortów w Polsce. Każde z miast przyciąga do siebie licznymi atrakcjami. W Gdańsku popularnością cieszy się słynny Trakt Królewski, Gdynia zachęca nowoczesnym portem, natomiast będąc w Sopocie, obowiązkowo trzeba się wybrać na piękne molo, z którego można obejrzeć bajeczne wybrzeże.

Nieruchomości w Trójmieście- ceny

Zakup mieszkania w Gdańsku, Sopocie lub w Gdyni to niestety bardzo kosztowna inwestycja. Średnie ceny nieruchomości wynoszą mniej więcej 7 tysięcy złotych za metr kwadratowy, natomiast w centrum miasta oraz w niedalekiej odległości od wybrzeża sięgają nawet 8-10 tysięcy złotych za metr kwadratowy, co czyni Trójmiasto jedną z najdroższych lokalizacji w Polsce. Koszt ten ma jednak racjonalne podstawy, gdyż popyt na mieszkania jest tu stale na bardzo wysokim poziomie, a ilość turystów z roku na rok wzrasta. W ubiegłym sezonie, w ciągu trzech miesięcy (czerwiec, lipiec, sierpień) sam Gdańsk odwiedziło łącznie ponad milion turystów z Polski oraz z zagranicy, przede wszystkim z Niemiec oraz z Wielkiej Brytanii.

Jakiego rodzaju noclegi wybierają turyści?

W Trójmieście, oferta noclegowa jest bardzo zróżnicowana, ale największą popularnością cieszą się bezsprzecznie noclegi zlokalizowane blisko plaży oraz atrakcyjnych turystycznie miejsc (na przykład przy gdańskiej starówce). Turyści, w zależności od swoich preferencji oraz możliwości finansowych, mogą wybierać spośród wielu baz noclegowych: pokoi, hoteli, domków czy apartamentów o różnych standardach. Oczywiście, także ceny noclegów są bardzo zróżnicowane. Najtańsze pokoje można znaleźć już za mniej niż 100 złotych za osobę, natomiast ceny najdroższych noclegów sięgają nawet 1000 złotych za osobę!

Inwestycje w nieruchomości

Wiele osób zastanawia się nad tym, czy inwestowanie w nieruchomości nad polskim wybrzeżem nadal się opłaca. W Trójmieście podczas sezonu, bazy noclegowe są w większości przepełnione. Mimo że wciąż powstają nowe, luksusowe hotele, zapotrzebowanie na noclegi nie maleje, szczególnie podczas letnich miesięcy. W lipcu i w sierpniu trudno znaleźć wolne pokoje w Gdańsku!

Niepodważalną zaletą Trójmiasta jest to, że sezon trwa właściwie przez cały rok! Oczywiście, największa liczba turystów przyjeżdża tu latem, ale dzięki licznym atrakcjom, ludzie przyjeżdżają przez cały rok, nawet zimą. Turystyka funkcjonuje przez cały rok: większość barów, restauracji oraz baz noclegowych jest otwartych także poza sezonem letnim. To czyni nieruchomości w Trójmieście bardziej opłacalną inwestycją, niż nieruchomości położone w mniejszych kurortach nadmorskich, takich jak Kołobrzeg czy Międzyzdroje. Poza sezonem,  funkcjonują one w mocno  ograniczonym zakresie.

Czy inwestorzy z różnych rejonów Polski mogą również wynajmować mieszkanie w Trójmieście? Dzięki usłudze zarządzania nieruchomościami, jest to możliwe. Taką opcję oferują często deweloperzy przy zakupie mieszkania na wynajem. Właściciel nie musi zawracać sobie głowy kwestiami związanymi z wynajmem – wszystkim zajmują się profesjonalne firmy.

Na jakie zyski mogą liczyć inwestorzy, którzy kupują mieszkanie w Trójmieście? Należy wziąć pod uwagę fakt, że zyski poza sezonem będą niższe, z racji tego, że ceny noclegów są mniejsze, liczba turystów także nie jest aż tak duża. Mimo tego można śmiało założyć, że nowoczesne mieszkanie położone w atrakcyjnej lokalizacji, przyniesie zyski na poziomie mniej więcej 5, nawet do 8% rocznie. Jednak, czy to jest gwarantowany zysk? Niestety, z roku na rok ceny mieszkań w Trójmieście rosną, natomiast turyści nie są skłonni płacić więcej za noclegi. Dlatego wynajem nieruchomości nie jest już tak opłacalny, jak jeszcze kilka lat temu, a szacowany zysk może być niższy.

Czy zakup nieruchomości w Trójmieście nadal jest opłacalną inwestycją? To zależy od wielu czynników, między innymi od lokalizacji oraz standardu wykończenia. Dlatego decyzję o zakupie kosztownej nieruchomości należy szczegółowo rozważyć!

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Pompa ciepła – jaki koszt instalacji pompy ciepła?

Następny artykuł

Włamanie do mieszkania – Co robić po włamaniu?

Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Joanna Sypniewska
Joanna Sypniewska
3 lat temu

Wydaje się, że na rynku inwestycji w nieruchomości zaczyna się kryzys, a nawet rozbicie bańki spekulacyjnej. Wiele firm deweloperskich, zwłaszcza te działające w Trójmieście, odnotowało duże spadki giełdowe. Inwestycje w dołku też są sensowne – jeśli jest tanio, trzeba właśnie kupować…

Jt Jackyll
Jt Jackyll
3 lat temu

Nieracjonalne ceny mieszkań w Gdańsku nie wynikają z bliskości morza czy turystyki, ale z błędnej gospodarki przestrzennej. Spójrzmy, jak „zwarty”, mocno zabudowany jest Poznań czy Kraków. U nas, w mieście przecież nieco mniejszym, po prostu marnują się ogromne połacie ziemi.

uzytkownik
uzytkownik
3 lat temu

Jeśli już chcemy mieszkać nad morzem a mamy mniej środków finansowych do inwestycji, być może warto rozważyć inwestycję w takich miastach jak Słupsk, Dąbki, Darłowo