Rozbiórka budynku – jak przeprowadzić ją w kilku krokach?

Choć mogłoby wydawać się, że przeprowadzanie rozbiórki budynku to procedura, wymagająca licznych dokumentów, w rzeczywistości wcale nie musi być ona aż tak skomplikowana. Podpowiadamy, jak przeprowadzić ją w kilku krokach.

Według obecnie funkcjonujących przepisów prawnych, rozbiórka zalicza sie do kategorii robót budowlanych. W związku z tym, aby ją przeprowadzić, w niektórych przypadkach należy uzyskać stosowne pozwolenie, a do tego spełnić kilka kryteriów. Nie oznacza to jednak, że rozbiórka budynku musi być procesem pracochłonnym i drogim. Jeśli zaopatrzysz się w stosowne dokumenty i nawiążesz współpracę z kompetentną firmą, samo wyburzanie potrwa krótko, dzięki czemu szybko przygotujesz działkę do zagospodarowania na swoją modłę.

Krok pierwszy – zdobycie pozwolenia, jeśli wymaga tego sytuacja

Nie w przypadku każdej rozbiórki pozwolenie jest wymagane – wyburzyć bez obaw możesz budynki nieobjęte ochroną konserwatorską i niewpisane do rejestru zabytków, których wysokość nie przekracza 8 m. W przypadku niespełnienia tych warunków, dokument będzie natomiast niezbędny. Zdarza się również, że obowiązek zdobycia pozwolenia nakłada na inicjatora przedsięwzięcia odpowiedni urząd w związku z podejrzeniem zagrożenia, na przykład sanitarnego. Aby je uzyskać, potrzebna będzie zgoda właściciela budynku, opis zakresu prac i sposobu zapewniania bezpieczeństwa osobom pracującym nad rozbiórką, projektu rozbiórki i kilka innych istotnych dokumentów.

Krok drugi – opłata pozwolenia

Aby zdobyć pozwolenie, konieczne jest zapłacenie opłat skarbowych. Są to niewielkie kwoty – w całości ok.50 zł – które pokrywają koszty uzyskania dokumentu.

Krok trzeci – nawiązanie współpracy z kompetentną firmą

Aby przeprowadzić rozbiórkę, niezbędne będzie zatrudnienie kompetentnych specjalistów (o ile sam nie dysponujesz personelem wykwalifikowanym do świadczenia tego rodzaju usług). Dobra firma przygotuje projekt rozbiórki, który następnie przedstawisz organom decyzyjnym, a następnie wprowadzi go w życie z zachowaniem wszystkich zasad bezpieczeństwa. Sprawdź przykładowy cennik usług wyburzenia Kraków.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Gilotyny do blachy – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Następny artykuł

Panel Arbiton – trwałość na lata

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments