Przeglądy okresowe budynków. O czym należy pamiętać?

Będąc właścicielami budynku mieszkalnego zobowiązani jesteśmy do utrzymywania go w stanie, który nie tylko nie stwarza zagrożenia użytkującym go mieszkańcom, ale również możliwie jak najlepiej dbać o jego stan techniczny i wizualny. O ile kwestia wizualna to często jedynie aspekty estetyczne, o tyle strona techniczna pozwala na bezpieczne korzystanie z dobrodziejstw mieszkania. Dlatego tak ważne, a wręcz obowiązkowe jest wykonywanie przeglądów okresowych budynków. O tym jak często, w jakim celu i kto może dokonać przeglądu obiektu budowlanego w dzisiejszym artykule.

Jak często należy wykonywać przeglądy okresowe budynków?

Będąc właścicielami mieszkania do wykonywania przeglądów okresowych budynków zobowiązuje nas prawo budowlane. Według zapisów przeglądu stanu technicznego elementów budynku, które są narażone na szkodliwe działanie warunków atmosferycznych, a także przeglądu instalacji gazowych, ochrony środowiska, a także przewodów kominowych należy dokonywać nie rzadziej niż raz w roku. Raz na pięć lat nalezy dokonać przeglądu technicznego obiektu wraz z oceną jego otoczenia, a także dokonać przeglądu instalacji elektrycznej oraz piorunochronnej. Przeglądu okresowego budynku właściciel powinien dokonać także w przypadku zgłoszenia nieprawidłowości przez zamieszkujących obiekt mieszkańców. W przypadku, jeśli jesteśmy właścicielami obiektu, którego powierzchnia zabudowy przekracza 2000m3 lub powierzchnia dachu jest większa niż 1000m3 zobowiązani jesteśmy do wykonania przeglądu okresowego dwa razy w roku, przed i po sezonie zimowym.

Kto może dokonać przeglądu okresowego budynku?

Okresowego przeglądu budynku może dokonać jedynie osoba, która posiada specjalne uprawnienia w zakresie dokonywanego przeglądu. W przypadku przeglądu stanu technicznego budynku osoba odpowiedzialna za wykonanie czynności związanych z przeglądem powinna posiadać uprawnienia budowlane z zakresu konstrukcyjno – budowlanego obiektów, a także instalatorskich. Dokonując przeglądu stanu technicznego przeglądów kominowych powinniśmy się zwrócić do kominiarza. Przeglądów instalacji elektrycznej oraz piorunochronnej dokonać może osoba posiadająca świadectwo kwalifikacyjne w odpowiednim zakresie.

W jakim celu wykonuje się przegląd budynku?

Przegląd okresowy budynku wykonywany powinien być celem sprawdzenia stanu technicznego posiadanego obiektu. Wszelkie nieprawidłowości jakie zostały wykazane podczas przeglądu, właściciel powinien niezbędnie usunąć. Warto także wspomnieć, że dzięki wykonywaniu przeglądów technicznych i posiadając odpowiednie protokoły pokontrolne w przypadku wystąpienia jakiejkolwiek szkody, ubezpieczyciel może wypłacić nam odszkodowanie. Jeśli zaś posiadamy polisę ubezpieczeniową, a nie dokonujemy obowiązkowych przeglądów technicznych budynków, firma ubezpieczeniowa może odmówić nam wypłaty środków.

Jaki jest koszt przeglądu okresowego budynku?

Cena przeglądu okresowego budynku uzależniona jest od wielkości posiadanego obiektu, a także od miejsca w którym dany obiekt się znajduje. Ceny w różnych częściach Polski mogą się różnić, natomiast w przypadku domu jednorodzinnego jest to kwota około 400 złotych.

Przegląd okresowy budynku – przyjemny obowiązek.

Bezpieczeństwo jest najważniejsze, dlatego wykonywanie przeglądów budynków nie powinno być jedynie obowiązkiem. Od stanu technicznego konstrukcji i instalacji w naszych mieszkaniach zależy bezpieczeństwo mieszkańców, dlatego warto wybrać firmę, która wykona profesjonalnie taki przegląd z dbałością o najmniejszy szczegół, a my otrzymamy gwarancję, że nasz obiekt jest miejscem, w którym możemy znaleźć azyl.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Stacja uzdatniania wody – sposób na walkę z twardą wodą

Następny artykuł

Jak zwalczyć muszki owocówki w kuchni?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments