Posadzki betonowe – jak uchronić się przed błędami?

Jednym z najważniejszych elementów każdego budynku, jest posadzka betonowa. Jej główne zadanie to izolacja – prawidłowo wykonana posadzka nie pozwala uciekać ciepłu z pomieszczeń oraz nie przepuszcza wilgoci. Aby służyła nam przez długie lata, musi zostać wykonana zgodnie ze sztuką. Pamiętać trzeba, że wszelkie nieprawidłowości w realizacji, na światło dzienne wychodzą dopiero po latach. Dlatego tak ważne jest posiadanie podstawowej wiedzy, która uchroni nas przed błędami. Nie ważne, czy posadzkę robimy samodzielnie, czy z pomocą firmy budowlanej – elementarna wiedza o etapach wylewania posadzki może ochronić nie tylko nasze podłogi, ale także portfel i nerwy. Nawet fachowcy mogą popełnić błąd, a następnie próbować go przed nami ukryć, aby nie stracić zlecenia. A taki błąd może kosztować nas więcej, niż same posadzki. Koniecznie przeczytaj kilka poniższych zasad, które pozwolą na sprawne i prawidłowe wylanie posadzki betonowej.

Jak prawidłowo wykonać posadzkę betonową?

Etap pierwszy – izolacja posadzki betonowej

Kluczowym etapem przygotowania się do wylewania posadzek betonowych, jest ich wcześniejsza izolacja. Do izolacji posadzki używamy foli budowlanej, która dba o to, aby posadzka była sucha. Źle zaizolowana posadzka to sprawi, że beton zostanie spenetrowany przez wilgoć, czego następstwem będzie wyciąganie ciepła z pomieszczeń, a nawet grzyb na ścianach. Choć folia nie odpowiada za utrzymywanie ciepła w budynku, to jednak dobrze zaizolowana posadzka pomaga chronić pomieszczenia przed tym problemem. Pamiętajmy o tym, aby do izolacji wykorzystywać atestowane materiały, dzięki którym będziemy mieć 100-procentową pewność dobrze wykonanego zadania.

Etap drugi – docieplenie posadzki betonowej

Chociaż folia budowlana uchroni beton przed wilgocią, to nie pomoże w utrzymaniu ciepła – do tego potrzebne jest docieplenie. Posadzki docieplamy za pomocą styropianu lub wełny, choć zdecydowanie częściej wybierany jest do tego zadania styropian. Posadzki docieplamy odpowiednią ilością styropianu – najczęściej warstwa izolacji cieplnej mieści się w granicach 5-15 cm. Grubość zależna jest od różnicy poziomów miedzy chudziakiem a poziomem drzwi. Bardzo ważne jest, aby używany przez nas materiał był odpowiednio twardy.
Styropian układamy naprzemiennie i warstwowo. taki sposób układania pozwoli nam zminimalizować powstawanie mostków cieplnych, przez które ucieka ciepło z pomieszczeń. Wszystkie łączenia uzupełniamy za pomocą pianki polipropylenowej.

Docieplenie posadzki betonowej

Etap trzeci – zbrojenie posadzki betonowej

Posadzka betonowa musi być trwała, mocna i wytrzymała, a żeby taka była, musi zostać wzmocniona odpowiednim zbrojeniem. Do niedawna do tego celu stosowano jedynie stalową siatkę zbrojeniową, jednak obecnie coraz częściej jest ona wypierana przez mikrozbrojenia. Czym są mikrozbrojenia? To rozproszone włókna polipropylenowe, których dodanie do mieszanki zwiększa odporność betonu na czynniki fizyczne i atmosferyczne, poprawia jego właściwości o raz ogranicza rozprzestrzenianie pęknięć skurczowych. Dodatkowo, aby zapobiec klawiszowaniu, czyli unoszeniu się krawędzi lub narożników posadzki na skutek skurczu betonu, konieczne jest stosowanie dybli dylatacyjnych. Chociaż są one zalecane głównie do posadzek z ogrzewaniem podłogowym, to w zapobiegną pionowym przesunięciom także w posadzkach standardowych.

Etap czwarty – plastyfikatory

Aby poprawić właściwości fizyczne betonu, warto sięgnąć po specjalistyczne środki chemiczne do posadzek. Plastyfikatory znacznie poprawiają konkretne parametry betonu. Jedne odpowiadają za spowolnienie lub przyspieszenie wiązania betonu, inne zwiększają jego plastyczność, a inne sprawiają, że beton staje się mrozoodporny.

Etap piąty – przygotowanie wylewki na posadzki

Przygotowanie betonu na wylewkę oraz jego rozprowadzenie w miejscu przyszłej posadzki, możemy wykonać na dwa sposoby. Sposób tradycyjny to ręczne wymieszanie wszystkich składników w odpowiednich proporcjach, a następnie rozprowadzenie wylewki po izolacji styropianowej. Sposób jest prosty, ale przy tym bardzo męczący i czasochłonny. O wiele lepszą opcją, która pozwoli zaoszczędzić nam czas i energię, jest użycie profesjonalnego urządzenia do mieszania i podawania betonu w wyznaczone miejsce. Miksokret (mixokret) to specjalistyczny agregat, który szybko i sprawnie przygotuje mieszankę i wyleje ją we wskazane miejsce. Miksokret to ciężka maszyna budowlana, a zamontowany w niej zbiornik działa pod ogromnie dużym ciśnieniem. Aby móc obsługiwać mixokret potrzebne jest nie tylko doświadczenie, ale także odpowiednie uprawnienia. Z tego powodu najlepszym wyjściem jest zatrudnienie firmy posadzkarskiej, która, za pomocą agregatu, szybko wykona wylewkę posadzki betonowej, a następnie posprząta po sobie. Zachęcamy do skorzystania z tej metody, dzięki której zaoszczędzimy czas i siłę, a praca pójdzie sprawniej.

poziomowanie posadzki betonowej

Etap szósty – poziomowanie posadzki betonowej

Poziomowanie posadzki betonowej jest niezbędne, jeśli chcemy, aby podłogi w naszym domu były proste, równe, bez wzniesień, dołów i spadków. Do tego zadanie potrzebny nam będzie niwelator lub łata aluminiowa (łata posadzkarska).
W trakcie wybierania łaty posadzkarskiej koniecznie pamiętaj o tym, że choć praca dłuższą łatą jest szybsza, a zakres błędu mniejszy, to jednak operowanie dwu- czy dwuipółmetrową łatą wymaga nie lada wprawy.

Etap siódmy – zacieranie posadzki betonowej

Zacieranie posadzki betonowej rozpoczynamy w momencie, kiedy nasz but zatapia się na około 3 mm. Do rozpoczęcia pracy potrzebujemy butów albo klapek posadzkarskich, które nie zniszczą jeszcze wilgotnej nawierzchni, oraz pacy posadzkarskiej lub zacieraczki elektrycznej. Chociaż paca posadzkarska jest łatwym w obsłudze narzędziem, to praca za jej pomocą zajmuje bardzo dużo czasu i kosztuje nas sporo energii. Zalecamy więc wypożyczenie zacieraczki elektrycznej, dzięki której zaoszczędzimy czas, usprawnimy pracę i szybciej zakończymy etap wykonywania posadzki betonowej.

zacieranie posadzki betonowej

Artykuł powstał z współpracą firmy posadzkarskiej https://sklep.techbau.pl/

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Poprzedni artykuł

Tapety do pokoju – jak wybrać najlepszy model

Następny artykuł

Jaki kolor ścian do białych mebli – poradnik dekoracyjny

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments