Wszyscy wiedzą o tym, że schody betonowe i schody drewniane różnią się właściwościami oraz wygodą użytkowania. Co zatem warto na ich temat wiedzieć i które wybrać do swojego domu?
Które schody wybrać?
Schody żelbetowe niewątpliwie są bardzo solidne. Jednak trudno je w razie potrzeby zmienić. Nie można ich bowiem zdemontować i przenieść w inne miejsce. W przypadku schodów drewnianych jest wręcz odwrotnie. W każdej sytuacji można je wymienić na nowe lub przenieść gdzie indziej. Schody wykonane z drewna są jednak mniej wytrzymałe niż te żelbetowe, ale dobrze wykonane potrafią przetrwać kilkadziesiąt lat.
Beton stosowany w środku budynku w zasadzie nie wymaga napraw. Konserwacja schodów z niego wykonanych tak naprawdę ogranicza się tylko do pielęgnacji bądź naprawy ich okładziny. Schody drewniane z kolei czyści się i odnawia z dużą regularnością. Te lakierowane należy szlifować, a olejowane zabezpieczać specjalnym preparatem. Elementy wykonane z litego drewna można dodatkowo szlifować.
Schody betonowe czy drewniane?
Schody drewniane, które łączą piętra wybudować można stosunkowo łatwo. Znacznie trudniej jest dobudować w istniejącym domu schody żelbetowe. Powinny one bowiem biec od parteru i to niezależnie od tego, ile pięter budynek posiada. Elementem nośnym tego typu schodów najczęściej jest żelbetowa płyta biegu schodowego o grubości do 15 cm. Oparta jest na stropie oraz płycie międzypiętrowego spocznika. Schody żelbetowe są w praktyce dość ciężkie. Dobudować można je więc tylko wówczas, gdy w domu jest strop płytowy, monolityczny, gęstożebrowy bądź strop Kleina.
W istniejącym już budynku o wiele łatwiej można wybudować schody drewniane, które są też znacznie lżejsze. Oprzeć je można na wzmocnionej posadzce. Nie trzeba wykonywać w tym celu specjalnego fundamentu, co ma miejsce w przypadku schodów betonowych.
Akustyka
W praktyce drewniane schody łatwo można wprowadzić w drgania. Ponadto potęgują one mocno każdy dźwięk uderzeniowy np. odgłos kroków. Dotyczy to w dużej mierze schodów pełnych. Po jakimś czasie schody drewniane trzeszczą i skrzypią, co jest zjawiskiem w 100% normalnym. Nie wszystkim osobom to jednak odpowiada. Wówczas lepiej zdecydować się na schody betonowe. Z uwagi na masywną konstrukcję, dobrze tłumią drgania. Z kolei zastosowana okładzina wycisza odgłosy schodzenia. W praktyce najcichsze są schody pokryte wykładziną dywanową.
Bezpieczeństwo
Tak naprawdę w tym przypadku największe znaczenie ma nie materiał, z którego schody są wykonane, ale ich kształt, rozmiar stopni itd. Drewniana konstrukcja nieco amortyzuje uderzenia, a schody betonowe są twardsze. Tym samym w ich przypadku upadek boli bardziej. Niebezpieczne są też krawędzie ostre schodów pokrytych ceramiką.
Przede wszystkim powierzchnia schodów nie powinna być śliska. Drewnianych schodów nie należy więc lakierować na wysoki połysk. Podobnie schody nie powinny być pokryte polerowanym lakierem czy szkliwionymi płytkami ceramicznymi. Te mają zresztą określone klasy antypoślizgowości. Zawsze schody pokryć można też miękką wykładziną dywanową.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.
Czy u Was też jest zjawisko trzeszczenia schodów po kilku latach używania. Dla mnie jest to troszkę irytujące, aczkolwiek domyślam się, że drzewo pracuje i od wielu czynników zewnętrznych zależy czy to trzeszczenie występuje czy nie