Porównanie cen mieszkań z rynku pierwotnego w Polsce dla 5 miast

Ceny nieruchomości rosną z roku na rok. Częściowo uzależnione jest to od dostępności kredytów hipotecznych. Ceny za metr kwadratowy nieruchomości w różnych zakątkach Polski są odmienne. W zależności od popularności miasta w jakim poszukujemy mieszkania oraz jego atrakcyjności ceny te są niższe lub wyższe. Jak przedstawia się sytuacja w pięciu największych miastach Polski?

Warszawa wciąż najdroższa.

Warszawa to stolica Polski, mieszczą się w niej główne siedziby firm, stąd popularność wśród osób poszukujących pracy, aby przeprowadzić się właśnie do centralnej Polski. Miasto to oferuje wiele możliwości zarówno poszukując pracy, jak i dla osób chętnych na otworzenie własnego biznesu. To miejsce, które słynie również z uczelni wyższych o bardzo wysokim poziomie kształcenia i bogactwie kierunków jakie oferują.

Ceny nieruchomości w Warszawie niezmiennie od lat rosną. Tylko od początku 2019 roku wzrost cen za metr kwadratowy nieruchomości wzrósł o ponad 9% i obecnie za metr mieszkania z rynku pierwotnego należy zapłacić średnio 10 400 złotych. Oczywiście znajdziemy dzielnice, w których te ceny są niższe, takie jak Rembertów czy Wesoła, gdzie za metr kwadratowy zapłacimy około 6 000 złotych, natomiast dojazd z nich zarówno do centrum, jak i do innych miejsc w mieście jest znacznie utrudniony. Jeżeli zaś zależy nam na lokalizacji, cena mieszkań kształtuje się na poziomie nawet 14 000 złotych za metr.

Gdańsk dogania Warszawę.

Gdańsk to największe miasto nadmorskie. Ze względu na łatwość znalezienia pracy jest to miasto, do którego chętnie przeprowadzają sie młodzi ludzie. Gdańsk to także świetnie miasto pod względem inwestycji. Bliskość morza w połączeniu z wieloma zabytkami Gdańska sprawia, że wybierając kierunek na wakacje często zatrzymujemy się właśnie w Gdańsku. Zakup mieszkania pod względem inwestycji wynajmowania go w Gdańsku jest świetnym wyborem.

Jeżeli chodzi o ceny nieruchomości w Gdańsku to od początku roku wzrosły one o 11,5% i na dzień dzisiejszy kształtują się na poziomie 9 500 złotych za metr nieruchomości. Jednak za najdroższe mieszkania, te w pobliżu Zatoki Gdańskiej, położone w dzielnicy Żabianka – Wejhera – Jelitkowo – Tysiąclecia musimy zapłacić niemalże dwukrotnie więcej – 17 000 złotych za metr. Najtaniej mieszkanie kupimy na Wzgórzach Mickiewicza (6 500 złotych za metr), natomiast ze względu na fakt, że jest to dzielnica domków jednorodzinnych zmuszeni jesteśmy do zakupu większego metrażu.

Kraków wciąż na topie.

Kraków to miasto w południowej części Polski. To niewątpliwie najczęściej odwiedzane miejsce przez turystów odwiedzających Polskę. Bogata historia miasta wraz z wieloma zabytkami oraz bliskość polskich gór sprawia, że Kraków podobnie jak Gdańsk jest dobrym miastem na inwestowanie w mieszkania na wynajem. Kraków to również siedziba wielu uczelni wyższych co również sprawia że popyt na mieszkania nie spada.

Ceny mieszkań nieruchomości w Krakowie nieznacznie rosną. Średnio za metr kwadratowy nieruchomości w Krakowie zapłacić musimy 8 800 złotych. Różnica cen pomiędzy poszczególnymi dzielnicami nie jest znacząca, natomiast najwięcej za metr zapłacimy za mieszkanie położone na Starym Mieście. Najtaniej zaś mieszkanie kupić możemy w dzielnicy Bieżanów – Prokocim – już od 6 500 złotych za metr.

Stolica województwa wielkopolskiego tuż za podium.

Poznań to miasto położone w zachodnio – środkowej Polsce, a dzięki autostradzie A2 dobrze skomunikowane zarówno ze stolicą Polski jak i stolicą Niemiec. Poznań to także ośrodek akademicki i kulturalny. Dzięki swojej historycznej architekturze, warto zatrzymać się w Poznaniu i zwiedzić wyjątkowe Stare Miasto.

Jeżeli chodzi o rynek nieruchomości w Poznaniu to ceny podobnie jak w Krakowie mają tendencję do utrzymywania się na stałym poziomie, a za metr nieruchomości zapłacimy  średnio 6 800 złotych. Najdroższe z nich usytuowane są w dzielnicy Ławica – 11 000 złotych za metr, a najtańsze na krańcach Poznania w dzielnicy Głuszyna (6 400 zł za metr).

W Szczecinie najtaniej.

Nasz ranking składający się z pięciu miast Polski zamyka Szczecin. Miasto to jest miastem portowym, stanowi więc doskonałą propozycję dla osób szukających pracy i gotowych na przeprowadzkę. Szczecin jest atrakcyjny ze względu na bliskość do granicy z Niemcami, a także na niedalekie położenie od polskiego morza.

W Szczecinie za metr kwadratowy mieszkania zapłacić musimy średnio 5 700 złotych, a cena ta jest niezmienna od początku roku. Również ceny mieszkań w poszczególnych dzielnicach są do siebie zbliżone, a różnica między najdroższą, a najtańszą z nich wynosi 300 złotych za metr kwadratowy mieszkania.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Poprzedni artykuł

Jak odebrać mieszkanie od dewelopera – co należy sprawdzić?

Następny artykuł

Jaki beton do budowy domku jednorodzinnego?

Subscribe
Powiadom o
guest

1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
uzytkownik
uzytkownik
3 lat temu

W Szczecinie do gry włączyli się zachodni sąsiedzi z Niemiec, skupując mieszkania jako inwestycję póki w Polsce jeszcze tanio.