Pokrycia dachowe – rodzaje, ceny, trwałość

Remontując stary budynek często zapada decyzja o zmianie pokrycia dachowego, to dobry ruch ze względu na zużycie materiału. Budując nowy budynek powinniśmy zastanowić się nad rodzajem wykorzystanego materiału. Pomogą nam w tym kryteria takie jak: dostępność, konserwacja, izolacja akustyczna, właściwości termoizolacyjne oraz oczywiście stosunek cena/jakość oferowanych pokryć.

Rodzaje pokryć i ich charakterystyka

Blachodachówka jest najbardziej popularna oraz ogólnodostępna. Niski koszt zakupu i montażu nie raz przeważają przy wyborze odpowiednich materiałów do budowy ze względów czysto ekonomicznych. Zaletą jest szeroka gama kolorów oraz kształtów produktu. Blachodachówka dobrej jakości nie koroduje ,nie wymaga konserwacji i jest odporna na różnego rodzaju uszkodzenia mechaniczne. Wady to właściwości termoizolacyjne których blacha jest praktycznie pozbawiona oraz niesatysfakcjonujący wygląd, względem konkurencyjnych materiałów. Izolacja akustyczna też pozostawia wiele do życzenia, podczas deszczowych dni słychać dudnienie wytwarzane przez deszcz uderzający o powierzchnię dachu. Ceny blachodachówki kształtują się na poziomie od około 40 zł/m2 do około 50 zł/m2. Trwałość tego materiału wynosi od 25-70 lat, producenci najczęściej udzielają gwarancji na 10-12 lat.

Dachówka ceramiczna to  najstarszy jak i najtrwalszy sposób pokrycia dachu. Przez dużą wagę materiału więźba dachu musi być masywna i rozbudowana, jest to zaletą w miejscach narażonych na ciężkie warunki atmosferyczne. Zależnie od powłoki dachówki ceramiczne są oferowane w kilkudziesięciu kolorach. Dachówka nie poddaje się pod wpływem obciążenia, nie ugina się ani nie pęka (np. pod wpływem śniegu zalegającego na dachu). Kolejnym atutem są właściwości akustyczne, dachówka świetnie tłumi hałasy podczas opadów. Koszty produkcji oraz jakość materiału przekładają się na cenę, jest ona najwyższa wśród alternatywnych pokryć dachowych. Za 1m2 zapłacimy od 54 do 71zł. Producenci udzielają gwarancji nawet do 50 lat. Trwałość ponad 100 lat

Dachówka cementowa jest wyglądem oraz sposobem montażu bardzo zbliżona do dachówki ceramicznej. Różnią się one materiałami produkcyjnymi, cementowa wykonana jest z mieszaniny wody piasku i cementu, przekłada się to na mniejszą masę względem ceramicznych odpowiedników. Również oferuje właściwości akustyczne i termoizolacyjne na bardzo wysokim poziomie. Wadą jest konieczność regularnej konserwacji. Dobre jakościowo dachówki cementowe pokryte są farbą akrylową, jednak odpada ona już po około kilkunastu latach użytkowania, konieczne jest wtedy odmalowanie całej konstrukcji . Za zaletę na pewno można uznać cenę, która może być niższa nawet o około 20% względem pokrycia ceramicznego. Ceny za 1m2 kształtują się na poziomie około 44-69 zł. Okres gwarancyjny dokładnie jak w przypadku ceramicznych wynosi do 50 lat. Trwałość tego pokrycia to ponad 100 lat. Nie zyskała ona takiej popularności jak ceramiczna przez co dostępne są mniejsze możliwości konfiguracji kolorów i kształtów.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Trawnik – jak przygotować trawnik na zimę

Następny artykuł

Jak odpowietrzyć grzejnik?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments