Wiele osób rozważa możliwość podziału dużego mieszkania, chociażby na dwa mniejsze. Można z takiego podziału oczywiście odnieść wiele korzyści. Jednak decyzja o wykonaniu takich działań, nie należy do osoby, która posiada daną nieruchomość. Przed uzyskaniem pozwolenia na takie działanie, trzeba przejść przez pewne formalności.
Jakie wymogi musi spełniać mieszkanie do podziału?
By móc podzielić mieszkanie, to przede wszystkim nieruchomość musi spełniać podstawowe wymogi pod tym względem. Pierwszą kwestią jest to, że mieszkanie powinno mieć układ, który pozwala na dokonanie jego podziału i wydzielenie wejścia do każdego mieszkania, które będzie prowadziło z klatki schodowej. Bardzo często taka sytuacja jest możliwa w kamienicach, gdzie mieszkania są dość duże, a ich układ prosty i umożliwiający taki właśnie podział. Poza tym jeśli dana nieruchomość wcześniej stanowiła dwa mieszkania a została przebudowana na jedno duże, wówczas również dość łatwo można lokum przerobić.
Jakie formalności należy spełnić przed podziałem?
Przede wszystkim należy na takie działanie uzyskać zgodę wspólnoty mieszkaniowej. Czasem bowiem podział mieszkań wymaga większych ingerencji, przykładowo wybicia nowych drzwi. Jeśli zatem przerobienie mieszkania ma wpływ na części wspólne, należące do wszystkich mieszkańców, wówczas taka zgoda jest konieczna do rozpoczęcia jakichkolwiek prac.
Jeśli wspólnota mieszkaniowa nie wyrazi takiej zgody, wówczas sprawa nie jest jeszcze do końca przegrana. Można bowiem starać się o rozstrzygnięcie sprawy przez sąd. W takiej sytuacji może on przychylić się i pozytywnie rozpatrzyć prośbę o podzielenie mieszkania.
Gdy uzyska się pozwolenie od wspólnoty mieszkaniowej czy też od sądu, wówczas można przystępować do rozpoczęcia prac, jednak nie pomijając żadnych formalności budowlanych. Takie formalności natomiast mogą wyglądać dość różnorodnie w zależności od tego, jakie prace w danym lokalu muszą zostać wykonane.
W momencie gdy procedury urzędowe zostaną dopełnione, a każdy z lokali zyska swoją samodzielność, wówczas następną osobą w kolejce jest notariusz. To on ustanawia odrębną własność lokali. Powstaje oczywiście w tym celu akt notarialny, a notariusz spisuje wniosek o odpowiednie wpisy do ksiąg wieczystych, które kierowane są do sądu.
Jakie korzyści wynikają z podziału mieszkania?
Oczywiście jest wiele korzyści, które płyną z takiego właśnie podziału mieszkania. Przede wszystkim jest to korzyść dla osoby, która chce dane mieszkania wynająć. Posiadając dwa, oczywiście ma się znacznie wyższe przychody nawet wtedy, gdy mieszkania te są małe. O wiele bardziej opłacalny obecnie jest wynajem kawalerek, niż dużych mieszkań. Dlatego też tak wiele osób decyduje się na takie rozwiązanie, by po prostu móc nieco zarobić.
Poza tym czasem taki podział ułatwia rozdysponowanie daną nieruchomością. Gdy przykładowo przypada ona w spadku dwóm braciom, wówczas mają oni możliwość sprzedania danego lokum i podzielenia się pieniędzmi. Jednak obecnie ceny nieruchomości są bardzo wysokie i nie zawsze takie działanie jest niestety opłacalne. Czasem zatem dużo lepszym rozwiązaniem okazać się może podział danego mieszkania, by każdy ze spadkobierców mógł posiadać swoją własną nieruchomość i w niej mieszkać. Jest zatem wiele korzyści, które mogą wynikać z takiego właśnie działania. Oczywiście każda osoba może mieć zupełnie inny powód do tego, by takiego podziału dokonać.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Prawidłowo i zgodnie z prawem wykonany podział mieszkania na dwie mniejsze kawalerki jest w stanie zoptymalizować Ci zwrot z inwestycji o dodatkowe 50-60% w porównaniu z wynajmem 1 mieszkania np. większej rodzinie.
Dokładnie, również 2 mniejsze mieszkania wyodrębnione z 1 większego dywersyfikują Tobie ryzyko trudnego lokatora.
Ja akurat wyszedłem z założenia zrobienia wspólnej łazienki i kuchni oraz podziału i wynajmu na pokoje. Odnoszę wrażenie, że to jeszcze bardziej zwiększa ROI