Podstawowe zabiegi pielęgnacyjne w przydomowym ogrodzie

Prawidłowa pielęgnacja jest podstawą sukcesu w hodowli roślin. Choć wymaga wiele zachodu przez większą część roku, pozwala cieszyć się przepięknym i zadbanym ogrodem. Spośród podstawowych zabiegów w czasie wegetacji roślin warto wymienić sadzenie, podlewanie, plewienie oraz nawożenie, niezbędne dla podtrzymania dobrej kondycji nasadzeń.

Sadzenie roślin

Przystępując do sadzenia roślin powinniśmy starannie dobrać stanowisko do potrzeb danego okazu. Niektóre odmiany preferują pełne nasłonecznienie, inne rosną lepiej w miejscu zacienionym. Sadzenie najlepiej zaplanować na okres wiosny i jesieni; letnie upały lub zimowe mrozy mogą utrudniać optymalne przyjęcie się sadzonek. Stanowisko pod nową roślinę powinno być starannie oczyszczone z chwastów i kamieni. Przygotowujemy dołek nieco większy i głębszy niż bryła korzeniowa sadzonki, a jego dno wysypujemy kompostem lub żyznym podłożem. Delikatnie umieszczamy roślinę w dołku, a następnie powoli obsypujemy ją ziemią, ubijając glebę z wyczuciem. Po zakończonej pracy należy nawodnić sadzonkę dużą ilością wody, a w razie potrzeby także dosypać ziemię, wyrównując jej poziom w rejonie rośliny.

Podlewanie nasadzeń

Każda roślina wykazuje nieco odmienne zapotrzebowanie na wodę. Nasadzenia w ogrodzie warto podlewać rzadko, ale obficie i powoli – tak, by woda głęboko wsiąknęła w podłoże. Starajmy unikać się moczenia liści; może ono sprzyjać rozwojowi chorób grzybiczych. Strumień wody należy kierować bezpośrednio na ziemię, tuż obok rośliny. Korzenie sadzonek nie powinny być ani przesuszone, ani zbyt przemoczone, gdyż będą wtedy bardziej podatne na gnicie. Rośliny w pojemnikach potrzebują częstszego nawadniania, niż nasadzenia w glebie. W okresie upałów należy pamiętać, by podlewać roślinność jedynie wieczorami, gdy temperatura jest już niższa.

Plewienie chwastów

Plewienie chwastów jest istotne pod kątem utrzymania optymalnej kondycji ozdobnych kwiatów i krzewów. Niepożądane chwasty pobierają wodę i cenne składniki odżywcze, odbierają je naszym roślinom. Wskazane jest ich regularne usuwanie, jeszcze zanim zdążą zakwitnąć i wysiać nasiona. Część osób decyduje się na stosowanie chemicznych środków chwastobójczych, które mogą jednak negatywnie oddziaływać na rośliny ozdobne. Z tego względu znacznie lepszym wyborem będzie ręczne plewienie. Warto wyposażyć się w wygodne i przydatne narzędzia, takie jak motyka czy grabki-pazurki, które usprawnią pozbycie się niechcianych chwastów.

Stosowanie nawozów

Odpowiednio dopasowane nawozy pozytywnie wpływają na bujny wzrost roślin, ich owocowanie i kwitnienie. Najlepszym i najczęściej stosowanym nawozem jest własnoręcznie przygotowany kompost, złożony z resztek z ogrodu i kuchni. Działa on powoli i stopniowo, użyźniając i poprawiając strukturę gleby. W sprzedaży dostępne są także różnego rodzaju nawozy sztuczne. Preparaty z azotem pobudzają wzrost, natomiast z zawartością fosforu – pozytywnie wpływają na rozbudowę systemu korzeniowego i krzewienie się roślin. Możemy sięgnąć także po produkty potasem, który odpowiada za obfite kwitnienie i owocowanie, wspierając również odporność na szkodniki i choroby.

Autor:
Artykuł powstał przy współpracy z portalem Kwiaty-Ogrody.pl – encyklopedią roślin ogrodowych i domowych.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Lista 10 krajów, do których nie masz co jechać bez VPN-a

Następny artykuł

Ekologiczna uprawa warzyw

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments