Piec na pellet: jaki kocioł na pellet wybrać do ogrzewania domu?

Dobrze wybrany piec na pellet, może spełniać swoje zadanie przez naprawdę długi czas. Ponadto inwestycja, może się szybko zwrócić, dzięki dużo niższym ceną za prąd. Jednak zanim zakupi się kocioł na pellet, warto dokładnie przemyśleć swój zakup i wziąć pod uwagę kilka niezwykle ważnych kwestii. Istotna jest moc grzewcza, wyposażenie, a także sprawność spalania. 

Czym są piece na pellet?

Piece na pellet, coraz częściej zajmują miejsce tradycyjnych kotłów węglowych. Pellet, działa zdecydowanie korzystniej niż tradycyjne paliwa, jak np. węgiel czy drewno. Kotły tego typu są bardzo proste w budowie, wygodnie się je obsługuje, posiadają specjalny podajnik, dzięki któremu można automatycznie dozować paliwo. Ponadto, warto podkreślić, że pozwalają one na zachowanie dużo większej czystości, niż ma to miejsce przy innych piecach. Ponadto pellet to materiał, będący w pełni odnawialnym źródłem energii.

Czy warto zdecydować się na zakup kotłów na pellet?

Wiele osób zastanawia się nad wymianą tradycyjnego pieca, na kocioł na pellet. Urządzenie tego typu, które są aktualnie dostępne na rynku, spełniają najważniejsze wymagania energetyczno – emisyjne. Jak wspomniano wcześniej, jest to rozwiązanie ekologiczne. Dzięki specjalnym podajnikom, piec może działać bezobsługowo nawet przez kilka dni.  Po spaleniu pelletu, w piecu pozostaje bardzo mało popiołu, a ilości dwutlenku węgla, które są emitowane do środowiska są znikome. Pellet, nie zawiera także żadnych substancji szkodliwych, jego spalanie nie wiąże się także z żadnymi nieprzyjemnymi zapachami.

Wybierając pellet o dobrej jakości i gęstości, nie trzeba się obawiać o zapychanie podajnika. Aby paliwo spełniało swoje zadanie, trzeba koniecznie pamiętać o jego odpowiednim transporcie i przechowywaniu. Trzeba dbać, aby on nie zamoknął.

Właściwie jedynym minusem ogrzewania pelletem, może być konieczność zakupienia odpowiedniego pieca. Pelletem nie można palić w każdym urządzeniu. Na rynku dostępne, jest bardzo wiele specjalnych kotłów. Warto wybrać te, które wykonano z materiałów najwyższej jakości. Dobrze jest zwrócić uwagę na obudowę i obecność podajnika.

Ceny kotłów i rodzaje

Kotły na pellet to bardzo dobre rozwiązanie w wielu sytuacjach. Osoby, które nie chcą przygotowywać i dokładać drewno, z pewnością go docenią. Ceny pieców tego typu zaczynają się mniej więcej od 8 tysięcy złotych. Im większa moc, tym cena będzie wyższa. Natomiast koszt paliwa, to niecały tysiąc. Montaż pieca to kolejne 2 tysiące.

Przykładowym modelem jest kocioł Kostrzewa. Można w nim pali pelletem A1, A2 i B. Kosztuje on około 12 tysięcy. Piec ten zapewnia optymalne spalanie oraz znaczące zredukowanie kosztów ogrzewania.

Kolejnym modelem, jest kocioł Biovert firmy Pleszew. Charakteryzuje się on w pełni zautomatyzowanym procesem spalania. W ostatnim etapie, specjalny zgarniacz usuwa popiół. Jest to piec, niezwykle wygodny w obsłudze. Zależnie od mocy i innych parametrów, jego cena zaczyna się od około 7 tysięcy.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Poprzedni artykuł

Budowa fundamentów – błędy których warto uniknąć

Następny artykuł

Słaby sygnał WiFi w domu – zobacz jak sobie z tym poradzić?

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Moto_Kasia
Moto_Kasia
3 lat temu

Niesamowita wygoda dla osób, które nie mają możliwości przyłączenia do gazu. Duży zasobnik sprawia, że piec przez tydzień – dwa staje się całkowicie bezobsługowym. A dobre kotły mają to do siebie, że proces wypalania jest skutecznie zoptymalizowany ograniczając ilość popiołu

uzytkownik
uzytkownik
3 lat temu

Potwierdzam, piec z zasobnikiem daje dużą wygodę i zminimalizowaną obsługę kotła do minimum. Minusem jest pomieszczenie, w którym trzymamy pellets. A mianowicie, musimy takie pomieszczenie wygospodarować