Dlaczego akurat olej do drewna
Olej do drewna stosujemy w celu jego impregnacji. Ponieważ naniesiony na powierzchnię wnika na pewną głębokość w jego strukturę, świetnie sprawdza się jako środek ochronny. Cząstki organiczne oleju, które mają charakter hydrofobowy, przylegają do wszystkich odsłoniętych elementów drewna, dając nam tym samym ochronę przed wilgocią. Jest to konieczne w przypadku stosowania drewnianych elementów i konstrukcji na zewnątrz, jak np. ławki i altany ogrodowe czy tarasy. Najlepszego do tego celu będą oleje tarasowe Remmers, które sprawdzają się idealnie w tego typu zastosowaniach.
Jaki olej wybrać do zabezpieczenia drewnianych elementów
Elementem bazowym w oleju do drewna stanowią rozpuszczalniki lub woda, co nie jest bez znaczenia, ze względu na penetrację struktury przez wymienione środki. Preparaty na bazie wody będą słabiej wnikały w strukturę, niż te z rozpuszczalnikiem, co ma wpływ na trwałość zabezpieczenia powierzchni. Pamiętajmy również, że olejowanie stosuje się w większości na drewnie twardym. Drewno miękkie ze względu na swoja strukturę jest bardziej podatne na uszkodzenia, dlatego do jego zabezpieczenia użyjemy innych środków.
Oleje na bazie rozpuszczalnika to tzw. oleje utwardzalne, chroniące prze wilgocią i promieniowaniem UV. Minusem tego typu preparatów jest intensywny, drażniący zapach, utrzymujący się aż do całkowitego wyschnięcia malowanej powierzchni. Idealnie sprawdzi się zatem do zabezpieczania tarasów, balkonów i innych konstrukcji zewnętrznych.
Nietwardniejące oleje do drewna to te na bazie wody, oleju słonecznikowego, lnianego lub tungowego. Sprawia to, że jest on w pełni bezpieczny i wolny od toksycznych oparów, dzięki czemu z powodzeniem zastosujemy tego typu preparat w pomieszczeniach.
Istnieją również środki olejowo-woskowe będące połączeniem zarówno oleju, który wnika wewnątrz warstw drewna, jak i wosków, które twardnieją na jego powierzchni tworząc dodatkowe zabezpieczenie. Dzięki tym właściwościom z powodzeniem stosujemy je do impregnowania podłóg, czy tarasów.
Wśród olejów do drewna jak w każdej dziedzinie wybór jest ogromny. Z powodzeniem zastosujemy zatem oleje bezbarwne, ale znajdziemy na rynku również kolorowe. Ciekawym rozwiązaniem jest olej rozjaśniający, stosowany zazwyczaj przy pracach renowacyjnych. Użyjemy go chcąc przywrócić dawny wygląd ”zużytemu” już drewnu.
Czym olej różni się od lakieru do drewna
Te dwa środki często są przedstawiane błędnie jako zamienne, różnica między nimi jest jednak znacząca. Lakier zabezpiecza drewno powierzchniowo, tworząc odporna warstwę zewnętrzną, jednak słabo penetruje głębsze warstwy. Natomiast olej wnika w strukturę drewna. Stąd różnica w zastosowaniu. Lakieru używamy zwykle do zabezpieczania miękkiego drewna, a oleje sprawdzają się w przypadku drewna twardego.
Jakie elementy i powierzchnie zabezpieczymy olejem
Oleje do drewna mają zastosowanie uniwersalne, mianowicie zabezpieczymy za ich pomocą zarówno powierzchnie drewniane wewnętrzne np. podłogi, schody, poręcze, czy też meble z drewna (posłużą do tego celu np. preparaty marki REMMERS przeznaczone do stosowania w pomieszczeniach) jak i zewnętrzne, narażone na działanie warunków atmosferycznych, min. ławki, stoły, altany (tutaj możemy użyć np. środki firmy REMMERS.
Należy pamiętać, że impregnację drewna powinniśmy przeprowadzać regularnie co kilka lat. Stosując się do tej zasady, będziemy mogli cieszyć się pięknym wyglądem i trwałością drewnianych elementów przez długie lata.
Po więcej szczegółów zapraszamy na stronę naszego partnera: Timber Market. Polecamy.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.