Ogrodzenie – jakie materiały stosowane są do budowy ogrodzenia budynku jednorodzinnego

Posiadanie własnego domu i działki to marzenie wielu osób. Jeśli uda się je spełnić, oprócz budowy i wykończenia domu, trzeba także pamiętać o urządzeniu działki i jej zabezpieczenia. Obowiązkowym elementem jest ogrodzenie ogrodu. Jest to bardzo ważne, aby zapewnić bezpieczeństwo i prywatność mieszkańcom i uchronić się przed nieproszonymi gośćmi. Ponadto ogrodzenie pełni także funkcję dekoracyjną. Można zdecydować się na wykorzystanie różnych materiałów. 

Siatka metalowa – wady i zalety

Najbardziej popularnym rozwiązaniem jeśli chodzi o ogrodzenie posesji jest wykorzystanie siatki metalowej. Przede wszystkim, w zestawieniu z innymi materiałami, jest to dość tania propozycja. Ogrodzenie siatkowe ma wiele zalet:

  • konstrukcja siatki umożliwia bardzo sprawną cyrkulację powietrza,
  • siatka, nie powoduje zacienienia i zapewnia rośliną równe przenikanie promieni słonecznych,
  • masa siatki jest stosunkowo mała, dlatego jej transport i montaż jest łatwy i szybki,
  • dzięki swojej konstrukcji, siatka może przetrwać nawet silny wiatr,
  • siatka umożliwia śledzenie tego co dzieje się poza granicami ogrodu,
  • ogrodzenie z siatki nie ma ostrych narożników i zakończeń, dzięki czemu jest w pełni bezpieczne.

W sklepach można znaleźć kilka rodzajów siatek. Różnią się one między sobą kształtem, budową i powłoką. Cena za takie ogrodzenia wynosi około 130 – 150 złotych za metr bieżący.

Panele ogrodzeniowe – wady i zalety

Alternatywą dla tradycyjnej siatki jest ogrodzenie panelowe. Cieszy się one wielką popularnością. Przede wszystkim panele są bardzo odporne, ich cena jest przystępna, a montaż bardzo łatwy. Ażurowa konstrukcja paneli sprawia, że wpasowują się one niemal do każdej aranżacji. Rozwiązanie jest jeszcze bardziej atrakcyjne, jeśli zastosuje się podmurówkę. Jest ona bardzo pożądana, szczególnie w przypadku podmokłego i pochylonego terenu.

Wadą ogrodzenia panelowego, jak i ogrodzenia z siatki jest brak prywatności. Dla niektórych zaletą jest to, że mogą oglądać co dzieje się na ulicy, jednak w większości przypadków wścibskie oczy sąsiadów są wadę. Ponadto, jeśli panele są wykonane z cieńszego materiału mogą ulec korozji. Cena to kilkadziesiąt złotych za przęsło.

Palisada z betonowych płyt

Dobrym sposobem na ogrodzenie własnej posesji jest, także betonowe ogrodzenie. Może ono pełnić funkcję bardzo ciekawego ogrodzenia działki. Przede wszystkim beton charakteryzuje się bardzo dużą wytrzymałością. Jest odporny na działanie czynników atmosferycznych i mechanicznych. Dodatkowo jego wielką zaletą, jest to że tłumi hałas z ulicy.

Dla wielu wadą jest to, że beton nie prezentuje się zbyt atrakcyjnie. Ponadto poszczególne płyty są bardzo ciężkie, co może utrudnić transport i montaż. Z kolei zaletą jest cena, za ogrodzenia panelami o wysokości 1,5 m i szerokości 20 m trzeba zapłacić około 2 tys. zł.

Przęsła metalowe

Hitem ostatnich lat jest ogrodzenie z metalowych przęseł. Elementy wykonane z metalu, stali czy aluminium, przede wszystkim są bardzo wytrzymałe na wilgoć i działanie wysokich temperatur. Duża zaletą jest także, wielka gama dostępnych wzorów. Przęsła metalowe to inwestycja na lata.

Wśród wad można wymienić brak prywatności, ponieważ przęsła umożliwiają wgląd do ogrodu przechodnim. Ponadto, o tego typu ogrodzenie trzeba regularnie dbać – malować je i cynkować. Wadą jest także koszt, jedno przęsło może kosztować kilkaset złotych.

Ogrodzenia drewniane

Ostatnią propozycją dotyczącą rodzaju ogrodzenia jest ogrodzenie drewniane. Jest to bardzo tradycyjny pomysł, jednak niewątpliwie dodaje on uroku. Przede wszystkim drewniane panele, świetnie chronią przed wzrokiem sąsiadów. Ponadto, dzięki różnym elementom jest to niebywała dekoracja. Zaletą jest także przestępna cena, panele to koszt około 200 zł.

Do wad można zaliczyć małą trwałość i konieczność regularnej konserwacji.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Poprzedni artykuł

Zaparowane okna – jak poradzić sobie z tym problemem

Następny artykuł

Plusy i minusy łączenia kuchni z salonem

Subscribe
Powiadom o
guest

2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Alicja
Alicja
3 lat temu

Czy Waszym zdaniem sąsiedzi, którzy korzystają z Waszego ogrodzenia a wprowadzili się po Was powinni partycypować w kosztach?

Kiedyś gdy napomniałam sąsiadce, skwitowała „i co jeszcze?”

Kacper
Kacper
3 lat temu

Osobiście polecam panele ogrodzeniowe. Zakup ich jest nieco droższy, ale trwałość zdecydowanie większa. Mamy siatkę i w ciągu 5 lat, dwukrotnie padła udziałem dewastacji przez dziki. Raz poddała się pod ich oporem, ucierpiał cały ogród przez inwazję niechcianego osobnika.