Prawidłowe ocieplenie budynku jest niezwykle ważne z wielu powodów. Latem zapobiega nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrza, zimą zmniejsza do minimum straty ciepła. Dodatkowo pomaga w redukowaniu hałasów z zewnątrz. Jednak nawet najlepiej wykonane ocieplenie będzie nieskuteczne przy nieprawidłowym doborze grubości styropianu, a ta jest różna zależnie od miejsca zastosowania.
Dobór grubości styropianu na elewację
Tutaj bardzo dużą rolę ma rodzaj zastosowanego styropianu oraz sam sposób konstrukcji budynku. Jeśli mowa o budynkach pasywnych i energooszczędnych, grubość białego styropianu wyniesie w granicach 15-25 cm, natomiast w przypadku standardowego budownictwa, zamknie się ona w 12-18 cm. W przypadku użycia białego styropianu, warto miejscami zastosować styropian grafitowy – dotyczy to szczególnie tych elementów, które są narażone na największe straty ciepła. Należy pamiętać, że 12 cm styropianu grafitowego będzie izolować równie skutecznie jak 15 cm zwykłego białego styropianu.
Dobór grubości styropianu na dach
Izolacja dachu jest niezwykle ważna, zarówno jeśli mowa o dachu płaskim, jak i stromym. Dach jest odpowiedzialny za ucieczkę około 30% ciepła zgromadzonego w budynku, dlatego właśnie odpowiednie zadbanie o jego izolację powinno być podstawą. Duże znaczenie ma tutaj użytkowość samego poddasza – w przypadku kiedy nie jest to pomieszczenie użytkowe tylko chociażby magazyn na rzadko używane przedmioty, stosuje się jedynie ocieplenie stropu. Jednak jeśli poddasze jest użytkowe, ocieplenie dachu jest koniecznością. Minimalna grubość tego ocieplenia to 10 cm białego styropianu, optymalne jednak będzie dopiero 15-20 cm.
Dobór grubości styropianu na strop
Strop najwyższej kondygnacji budynku często jest wykorzystywany jako strych, warto zatem zainwestować w ocieplenie tej części budynku jeszcze zanim zacznie być w jakikolwiek sposób użytkowana. Oszczędzi to dużej ilości pracy polegającej na przenoszeniu wszystkich zgromadzonych tam przedmiotów. Standardem jest ocieplanie tej powierzchni styropianem o grubości 10 cm lub dwiema nałożonymi na siebie mniejszymi płytami o grubości 5 cm. Bezpośrednio na nich można zastosować gładź cementową, tworząc warstwę podłogową.
Dobór grubości styropianu na podłogę
Styropian zastosowany na podłodze musi charakteryzować się wysoką grubością, szczególnie w przypadku pierwszej kondygnacji budynku, kiedy ma on za zadanie przede wszystkim odizolować podłogę od podłoża. Musi on również wytrzymać wysokie obciążenie ze względu na konieczność utrzymania użytkowników budynku, mebli czy też w przypadku zastosowania go w garażu – ciężaru auta i innych parkowanych w nim pojazdów. Z tego względu grubość ta wynosi zwykle od 15 do 20 cm. Często jest on jednak stosowany w naprzemiennych warstwach, aby jak najbardziej podnieść jego możliwości izolacyjne.
Gęstość styropianu
Warto, poza grubością styropianu, wziąć pod uwagę również jego gęstość. Często biały styropian można zastąpić innym jego rodzajem, da to możliwość zastosowania skuteczniejszej izolacji przy poświęceniu tak samo dużej powierzchni. Umożliwi to także zminimalizowanie strat w metrażu. Będzie to szczególnie widoczne w przypadku ocieplania dachu przy poddaszu użytkowym, gdzie każdy dodatkowy centymetr izolacji może w znacznym stopniu pomniejszyć właściwy metraż pomieszczenia. Może to mieć również znaczenie przy ocieplaniu stropu w przypadku użytkowania strychu. Ważne jest również odpowiednie dopasowanie płyt oraz ich profesjonalny montaż, ponieważ nieodpowiednie i niedokładne ich łączenie może również przyczynić się do bardzo dużych strat ciepła.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.
Coraz bardziej z domów robimy pewien rodzaj puszki, bez naturalnej wymiany powietrza. Oczywiście wszystko zgodnie z byciem pro ekologicznym. Większa grubość ocieplenia, mniejsze straty ciepła, niższe rachunki za ogrzewanie.
Czy projekt domu pasywnego jest droższy od domu tradycyjnego?