Południowa obwodnica Olsztyna już gotowa!

1 lipca w godzinach popołudniowych otwarta została obwodnica Olsztyna i to na całej długości. Do użytku oddano właśnie ostatni odcinek o długości 5 km znajdujący się pomiędzy węzłami Olsztyn Południe i Olsztyn Jaroty. Taką informację przekazał rzecznik prasowy GDDKiA w Olsztynie Karol Głębocki.

Olsztyńska obwodnica zaczyna się w Kudypach. Kończy nieopodal Klebarka Małego. W miniony poniedziałek do użytku oddano fragment drogi S51, która łączy wcześniej wybudowane już odcinki obwodnicy i razem z drogą S16 zapewnia Olsztynowi bezkolizyjne połączenie w standardzie ekspresowej drogi z drogą S7, która prowadzi do Trójmiasta. Sama obwodnica była przy tym oddawana do użytku etapami. W poniedziałek otworzono węzeł między Olsztyn Jaroty a Olsztyn Południe o długości 5 km. To ostatni już fragment obwodnicy budowanej od roku 2016. Oddanie go do użytku przeciągało się w czasie, gdyż w okolicznej wsi Bartąg grunty są podmokłe. Były więc problemy z osiadaniem gruntu. Wykonano w tym miejscu dodatkowe wzmocnienie z wykorzystaniem technologii pali przemieszczeniowych, co przełożyło się na wydłużenie czasu realizacji.

Nowy odcinek południowej obwodnicy miasta Olsztyna ma ogromne znaczenie dla komunikacji całego miasta. Wiceminister infrastruktury i budownictwa Rafał Weber, który był obecny na uroczystości otwarcia obwodnicy podkreślił, że jej otwarcie jest dowodem konsekwentnej realizacji inwestycji drogowych. Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz dodał, że ma nadzieję, iż nowa droga wyprowadzi z miasta sporo tirów, co przełoży się na mniejsze korki w mieście i niższą emisję spalin.

Samorządowy Olsztyna mają za sobą drugą batalię o budowę obwodnicy. W tym celu do ministerstwa wysyłali kartki. Zablokowana została również droga do miasta. Zdaniem Grzymowicza nowo powstała o obwodnica oznacza dla mieszkańców miasta wzrost komfortu życia. Zgodził się z nim dyrektor GDDKiA w Olsztynie Mirosław Nicewicz. Droga poprawi również bezpieczeństwo jazdy. Obecny na otwarciu obwodnicy Olsztyna wicewojewoda Sławomir Sadowski oraz marszałek Gustaw Marek Brzezin dodali, że mają nadzieję na to, iż obwodnica spowoduje ożywienie gospodarcze całego regionu i znacznie poprawi stan bezpieczeństwa drogowego w Olsztynie i jego okolicach.

Samorząd miasta Olsztyn skomunikował system drogowy miasta z obwodnicą. Dlatego też powstało kilka nowych drów, kilka przebudowano. Ulica Pstrowskiego ma nowy przebieg, podobnie Towarowa. Przebudowano ponadto fragment ulicy Płoskiego. Co ciekawe, od razu po otworzeniu obwodnicy pojawiły się na niej tiry. Kierowcy klaksonami podziękowali wszystkim za otworzenie nowej drogi.

Obwodnica miasta Olsztyn w ciągu drogi ekspresowej S51 to kolejna realizacja znanej firmy Budimex S.A.

Obraz Free-Photos z Pixabay

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Wykonawca nie chce wystawić faktury

Następny artykuł

Jak kupić mieszkanie – kupno mieszkania krok po kroku

Subscribe
Powiadom o
guest

3 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Robert
3 lat temu

Inwestowanie w sprawny system infrastruktury drogowej powinno być priorytetem dla władz centralnych oraz samorządowych. Obwodnica Olsztyna z pewnością przyczyni się do odkorkowania miasta oraz wzrostu zadowolenia wszystkich mieszkańców. Bardzo dobey, treściwy artykuł.

Beata
3 lat temu

Szanowni Państwo,
Budowa obwodnicy Olsztyna to doskonała wiadomość dla wszystkich olsztynian. Uciążliwe korki od dawna doskwierały wwszystkim mieszkańcom – sfrustrowani kierowcy nierzadko podczas podróżowania po mieście używali niecenzuralnych słów. Dla władz miasta ogromny plus za przeprowadzenie tej niezwykle ważnej dla regionu inwestycji.

Dorota
3 lat temu

Otwarcie obwodnicy Olsztyna to jedna z najlepszych rzeczy, która wydarzyła się w mieście w 2019 roku. Dzięki niej miasto zostanie odkorkowane, a kierowcy o wiele mniej czasu będą spędzać ma codziennych podróżach. Miejmy nadzieję, że to dopiero początek odważnych inwestycji i już niedługo do remontu zostaną oddane olsztyńskie drogi osiedlowe.