Każdy właściciel mieszkania w którym sam nie rezyduje pragnie prędzej czy później czerpać z niego jakieś korzyści majątkowe. Najem mieszkania jest bardzo rozsądną opcją gdyż mieszkanie zarabia na siebie i jednocześnie nie generuje kosztów. Problemem jak zawsze są klienci, czyli w tym przypadku osoby wynajmujące. Niezależnie od tego jak układa nam się współpraca z wynajmującymi mieszkanie przyjdzie taki czas kiedy będziemy chcieli odzyskać swoje lokum. Jak skonstruować umowę aby wygodniej było ją wypowiedzieć?
Umowa na czas określony- dlaczego warto?
Umowa najmu zawarta na czas określony jest świetnym narzędziem dla każdej osoby która ceni sobie pewność dochodu przez najbliższy okres czasu. Umowa skonstruowana jest w taki sposób aby wynajmujący nie mógł zerwać jej przed końcem jej trwania. Zerwanie takiej umowy wiąże się z opłaceniem z góry czynszu za pozostałe niewykorzystane miesiące. Najlepiej stosować taką umowę w przypadkach kiedy chcemy mieć gwarancję dochodu z danego mieszkania przez określony czas. Oczywiście działa to w dwie strony i nie możemy wykluczyć że to my będziemy chcieli zerwać tą umowę. W takim wypadku wynajmujący może powołać się na umowę i zaprotestować. Mimo że wynajmujący nie może mieć roszczeń finansowych to jest to dobra opcja dla każdej osoby która ceni sobie stabilność wynajmów.
Umowa na czas nieokreślony- istotne niebezpieczeństwa
Taka umowa o ile nie znamy wynajmującego jest niebezpieczna z punktu widzenia możliwości wypowiedzenia takiej umowy z dnia na dzień przez lokatora. Naturalnie wypowiedzenie takiej umowy z naszej strony może zaistnieć równie szybko. Rozwiązanie z umową na czas nieokreślony dobre jest w przypadku kiedy zamierzamy sprzedać nieruchomość i oczekujemy że nastąpi to w niedługim czasie. Umowy na czas nieokreślony to również ciekawe rozwiązanie dla wynajmów krótkoterminowych np. na wakacje w miejscowościach turystycznych. Warto jest zauważyć że jeżeli chcemy uzyskiwać przez dłuższy czas dochody z nieruchomości to lepiej jest stosować umowy na czas określony.
Przykładowy model do zarabiania na mieszkaniach.
Dobrym modelem biznesowym jest stosowanie regularnie umów na czas określony, z przerwami pomiędzy umowami na około 2 miesiące w okresie wakacyjnym. Taka przerwa jeżeli oczywiście wynajmujący będzie tym zainteresowany może dać możliwość dodatkowego zarobku w okresie wakacyjnym. Część najemców stosuje taką technikę właśnie w przypadku studentów, którzy wyjeżdżają na wakacje do swoich rodzinnych miejscowości. W okresie wakacyjnym natomiast można wynajmować całe mieszkania po wyższych cenach, nawet na doby. Model biznesowy oparty na wynajmie dobowym jest coraz bardziej popularny ze względu na znacznie większa stopę zwrotu.
Podsumowanie.
Oba warianty umów mają swoje wady zalety a opłacalność każdej z nich zależy w dużej mierze od tego jaki mamy w niej cel. Jeżeli zależy nam na długim bezpiecznym wynajmie nieruchomości i chcemy zapewnić sobie stały dochód to umowy na czas określony jest rozwiązaniem dla nas. Osoby chcące sprzedać nieruchomość powinny raczej stosować się do umów na czas nieokreślony dzięki czemu nie będą mieli problemów z upłynnieniem nieruchomości w razie gdyby kupiec trafił się szybciej niż podejrzewali.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.