Na jakiej wysokości umieścić umywalkę?

Podczas urządzania łazienki skupiamy się najczęściej na wyborze nowoczesnych kafelek, stylowej armatury i dodatków dopełniających całości stylizacji. Wszystko jest nowe i lśniące, więc musi po prostu robić duże wrażenie. Nie zawsze zastanawiamy się nad ergonomią, która jest niezmiernie ważna, szczególnie w przypadku małych łazienek. Wysokość umieszczenia armatury i wyposażenia okazuje się wyzwaniem dopiero w momencie montażu. Warto dowiedzieć się wcześniej, od czego uzależnić wysokość montażu umywalki od podłogi, aby korzystanie z niej było maksymalnie komfortowe.

Zalecana wysokość montażu umywalki

Wysokość montażu umywalki rzutuje na późniejszy komfort jej użytkowania przez wszystkich domowników. Wysokość powinna zostać tak dostosowana, aby zapewnić wygodę codziennych czynności higienicznych wszystkich użytkowników. To, na jakiej wysokości umywalka w łazience powinna zostać zamontowana, regulują normy, jednak nie są one obligatoryjne i należy wziąć pod uwagę również indywidualne potrzeby domowników. Wytyczne zawarte w Warunkach Technicznych Wykonania i Odbioru Robót Budowlano-Montażowych wskazują, że standardowo montaż umywalki powinno się przeprowadzić na wysokości 75 cm – 85 cm nad podłogą. Jednak uaktualnione zalecenia europejskie wyznaczają nowe wartości, które oscylują w granicach 85 cm – 95 cm od podłogi do górnej krawędzi umywalki.

Niezależnie od tego, czy montaż dotyczy umywalki wolnostojącej, wpuszczanej w blat, nablatowej, z szafką, czy podwieszanej należy zdecydować się na najbardziej komfortową dla użytkowników wysokość górnej krawędzi umywalki. Obliczając optymalną wysokość montażu, należy wziąć pod uwagę głębokość umywalki. Należy również pamiętać o tym, że podejście odpływu umywalki z otworem kanalizacyjnym, oraz podłączenia wężyków baterii umywalkowej z zaworkami zimnej i ciepłej wody są wykonane przez hydraulika przeważnie na standardowej wysokości.

Wzrost ma znaczenie

Co w sytuacji, kiedy użytkownik umywalki wykazuje wzrost ponadprzeciętny, lub wręcz przeciwnie — bardzo niski? Umywalka zamontowana na standardowej wysokości może być niewygodna w użytkowaniu. Wtedy należy zastosować indywidualne kryteria według poniższych parametrów:

  • 160 cm  – 80cm
  • 170 cm – 85 cm
  • 180 cm – 90cm
  • 190 cm – 95 cm

Na jakiej wysokości umywalka dla dzieci?

W przypadku dzieci nie ma jednej zalecanej wysokości, ponieważ wraz ze wzrostem dziecka, umywalka przestaje być funkcjonalna. Przyjmuje się, że dziecko w wieku 6 lat o wzroście około 120 cm powinno korzystać z umywalki umieszczonej na wysokości 60 cm od podłogi. Wysokość umywalki od podłogi należy zwiększać co 10 cm wzrostu dziecka o 5 cm. W wieku około 16 lat dziecko może już komfortowo korzystać z umywalki umiejscowionej standardowo.

Instytucje takie jak żłobki i przedszkola muszą zapewnić szczególne warunki do rozwoju i funkcjonowania dzieci w różnym wieku, dlatego obowiązują inne zasady montażu umywalek:

  • dzieci poniżej 3 roku życia – 50 cm od podłogi,
  • dzieci od 3 do 6 lat – 55 cm – 65 cm od podłogi.

Umywalka dla osób niepełnosprawnych

Umywalka w łazience przystosowanej do osoby niepełnosprawnej powinna zostać zamontowana w sposób umożliwiający swobodne podjechanie do niej wózkiem. Standardowa wysokość może być kłopotliwa, dlatego najlepiej zawiesić ją tak, aby jej spód oscylował powyżej kolan osoby siedzącej na wózku. Minimalna wysokość umiejscowienia spodu umywalki to 65 cm – 70 cm. Należy przy tym  zwrócić uwagę, aby została maksymalnie wysunięta do przodu.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Sprzedaż mieszkania – jak poprawnie napisać ogłoszenie?

Następny artykuł

Najem mieszkania a wypowiedzenie umowy – Jaka struktura umowy jest najkorzystniejsza?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments