Dostępność wielu rodzajów pokryć dachowych daje dużą swobodę w kształtowaniu ostatecznego wyglądu budynku i jego walorów użytkowych. Rosnącym zainteresowaniem cieszą się dachówki betonowe, które oferują znakomitą wytrzymałość oraz wspaniałą estetykę. Plusem dachówek tego typu jest fakt, że można je ułożyć na dachu o niemal każdej konstrukcji. Ilość ograniczeń, jakie dachówki betonowe nakładają na inwestora i wykonawcę, jest przy tym niewielka.
Dlaczego dachówka betonowa to dobre rozwiązanie dla domów jednorodzinnych?
„Rodzaj pokrycia dachowego ułożonego na budynku jest jednym z elementów, które w największym stopniu wpływają na uzyskany efekt wizualny, ale również na wygodę użytkowania obiektu i jego trwałość. Wśród różnych typów używanych materiałów pokryciowych szczególnie dobrą opinią cieszą się dachówki. Ich stosowanie nieodłącznie kojarzy się z tradycyjnym wyglądem domu oraz bardzo długim okresem eksploatacji. Tak świetne cechy nie dotyczą jednak jedynie dachówek ceramicznych, ale też nieustępujących im pod żadnym względem dachówek betonowych. Sprawdzają się one niemal na każdym rodzaju dachu, a ich koszt jest zdecydowanie bardziej atrakcyjny niż dachówek ceramicznych” – wyjaśnia ekspert z firmy, Dachlux, która specjalizuje się w pokryciach dachowych.
Dachówki betonowe mają znakomite parametry, jeśli chodzi o wszystkie cechy użytkowe. Odznaczają się niewielką nasiąkliwością, porównywalną z dachówkami ceramicznymi, a także świetną wytrzymałością na obciążenia mechaniczne. Ich powierzchnia może być wykończona w niemal każdym kolorze, a dodatkowo pokryta specjalnymi powłokami przedłużającymi trwałość barw i odporność na warunki zewnętrzne. Dachówki betonowe są oferowane w wersjach matowych, z połyskiem lub satynowanych.
Dachówki betonowe powstają z mieszanki cementu portlandzkiego, który charakteryzuje się niewielką zawartością wapna, piasku kwarcowego oraz odpowiednio dobranych barwników. Po wymieszaniu i zalaniu form dachówki są suszone w temperaturze około 60°, a następnie zazwyczaj dwukrotnie pokrywane powłokami ochronnymi. Powstałe dachówki betonowe są zwykle nieco większe niż ceramiczne, jednak ich dokładność wymiarowa bywa zwykle wyższa.
Wśród dachówek betonowych można znaleźć wiele tradycyjnych kształtów od karpiówki czy esówki, które sprawdzą się na budynkach o bardziej klasycznej bryle, aż po prostokątne dachówki płaskie, dobrze pasujące do nowocześniejszych projektów.
Jedną z największych zalet dachów krytych dachówką betonową jest ich imponująca długowieczność, która dorównuje niemal dachówce ceramicznej. Wielu producentów udziela nawet kilkudziesięcioletniej gwarancji, a oczekiwany czas użytkowania jest często nawet dwukrotnie dłuższy.
Kiedy można ułożyć dachówkę betonową
Dachówka betonowa, podobnie jak wszystkie rodzaje pokryć dachowych ma jednak również swoje ograniczenia. Najpoważniejszym jest to, że zaliczając się do pokryć ciężkich, wymaga stosunkowo solidnej więźby dachowej i odpowiedniej nośności murów. O ile w przypadku nowo budowanych obiektów ta charakterystyka jest uwzględniona przez projektanta i jedynym warunkiem jest odpowiednia konstrukcja drewniana zbudowana przez cieśli, o tyle problemy mogą pojawić się przy kryciu nieco starszych dachów. W takim przypadku przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zasięgnąć opinii specjalistów co do wytrzymałości elementów konstrukcyjnych obiektu.
Układanie dachówki wymaga także wykonania dość gęsto ułożonych łat i kontrłat, a w niektórych przypadkach nawet pełnego deskowania. Mankamentem stosowania dachówek betonowych jest też spora pracochłonność realizowanych zadań, a przez to dłuższy czas trwania prac. Z wydłużeniem okresu, jaki ekipa dekarzy spędzi na budowie, należy się liczyć także wówczas, gdy dach ma bardziej skomplikowaną, wielospadową formę, projektant przewidział lukarny czy liczne okna dachowe, a rzut budynku jest dość złożony.
Zaletą korzystania z dachówek betonowych jest to, że można ich użyć na każdym typie dachu od prostego dwuspadowego, przez kopertowy aż po najbardziej złożone mansardowe czy wielospadowe oraz przy różnych kątach nachylenia połaci. Dachówki betonowe sprawdzą się zarówno na dachach bardziej stromych, jak i na tych, które są zdecydowanie mniej spadziste. Choć dokładne wartości kąta nachylenia dla konkretnego typu dachówki betonowej zależą od wytycznych producenta, to w większości przypadków minimum będzie oscylowało w granicach 22°. Można jednak spotkać również modele dachówek, które z powodzeniem dadzą się ułożyć nawet na dachu niemal płaskim, nachylonym zaledwie pod kątem 10°.
Wybór dachówki ceramicznej będzie znakomitym rozwiązaniem w przypadku większości budynków, o ile ich konstrukcja poradzi sobie z dużą masą pokrycia sięgającą około 50 kilogramów na metr kwadratowy. Poza bardzo atrakcyjnym wyglądem użytkownik budynku zyska wiele lat spokojnej eksploatacji, a także dodatkowe wyciszenie wnętrza i dodatkową termoizolację wynikającą z grubości pokrycia.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany