Na co zwrócić uwagę kupując działkę budowlaną?

Decyzja o budowie do domu to bardzo ważna kwestia. Zanim rozpocznie się realizację projektu, trzeba znaleźć odpowiednią działkę. Nie powinien to być obszar przypadkowy. Chociaż kupno działki wydaje się bardzo łatwe, trzeba zwrócić uwagę na wiele czynników. Dzięki temu, można uniknąć wielu problemów, mogących się pojawić w trakcie budowy domu. Warto też pamiętać, żeby działka znajdowała się w odpowiedniej lokalizacji, która ułatwi codzienne życie. 

Na jakie parametry działki należy zwrócić uwagę?

W pierwszej kolejności trzeba zwrócić uwagę na rozmiar działki. Niektórzy poszukują mniejszych obszarów, inni chcieliby zakupić dużo większy teren, aby np. postawić na nim budynki gospodarcze, basen i inne atrakcje. Kolejną kwestią, jest klasa gleby. Kupując działkę rolną, trzeba się liczyć z problemami, które mogą wystąpić w przypadku jej przekwalifikowania na działkę budowlaną. Nie zawsze jest to możliwe i niejednokrotnie, trzeba wybrać się na bardzo długą wycieczkę po urzędach.

Kupując działkę, trzeba też sprawdzić, czy nie jest ona terenem podmokłym. Aby mieć całkowitą pewność warto wydać kilkaset złotych na badania geologa. Nie można zapomnieć o drodze dojazdowej. Bardzo często w telewizji można usłyszeć o tym, jak ktoś kupił działkę, a potem okazało się, że przez nieuprzejmość sąsiadów, nie ma możliwości, żeby do niej dojechać.  Aby uniknąć takich niespodzianek, trzeba sprawdzić z pomocom geodety, gdzie wyznaczona jest droga dojazdowa. Trzeba też zobaczyć w jakim ona jest stanie. Jeśli nie jest to droga publiczna, a prywatna koniecznie trzeba sformalizować możliwość korzystania z niej.

Kolejną kwestią jest upewnienie się, czy działka jest uzbrojona. Jeżeli okaże się, że nie jest, koniecznie trzeba się zorientować jakie są możliwości jej uzbrojenia, gdzie znajdują się przyłącza wody czy prądu. Ważne jest też sprawdzenie działki od strony prawnej. Z pewnością nikt nie chciałby nieświadomie kupować gruntu, który jest zadłużony i na którym ciążą jakieś kredyty i inne zobowiązania.

Kupując działkę budowlaną, warto skorzystać z pomocy specjalistów, którzy pomogą uporać się z ewentualnymi problemami. Jak wspomniano wcześniej, warto skorzystać z pomocy geologa, geodety oraz prawnika.

Działka budowlana a projekt domu

Wiele osób, zastanawia się, czy w pierwszej kolejności powinni zdecydować się na zakup działki, czy jednak najpierw wykonać projekt domu, a potem szukać działki, która będzie dla niego idealna. Można powiedzieć, że jest to kwestia dość indywidualna, zależna przede wszystkim od możliwości finansowych inwestora. Jeśli, ktoś dopiero poszukuje działki, może zastanowić się jak powinien wyglądać przyszły dom.

Przed kupnem działki, dobrze jest zajrzeć do księgi wieczystej. Dobrze jest także, przejrzeć plan zagospodarowania. Jeśli plan nie jest wykonany, dobrze jest udać się do studium zagospodarowania. Plan zagospodarowania, zawiera także informacje dotyczące tego, jaki budynek będzie można postawić na danym terenie. Pomocą w tej kwestii, może się też okazać architekt.

Zakup działki budowlanej to bardzo ważna kwestia. Warto ją dokładnie przemyśleć i sprawdzić, czy na pewno jest to bezpieczny grunt, na którym może stanąć wymarzony dom. Warto też pamiętać, że teren, który jest wystawiony na sprzedaż w nienaturalnie niskiej cenie, może np. być zadłużony lub może być rolny. Trzeba być czujnym i nie dać się oszukać.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Jak poprawić jakość powietrza w domu?

Następny artykuł

Zlewozmywak z ociekaczem czy bez? Który wybrać?

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments