Minimalizm we wnętrzach – zalety i wady

Styl minimalistyczny cieszy się ogromną popularnością zarówno wśród właścicieli sporej wielkości domów, jak i niewielkich kawalerek. Jest chętnie wybierany przez miłośników prostoty, a także osoby ceniące uporządkowaną przestrzeń i harmonię. Sam styl wywodzi się z Japonii i nieodłącznie wiążę się z filozofią Zen. Każdy dekorator wnętrz wśród najważniejszych cech minimalizmu wymieni przede wszystkim brak zbędnych dodatków, ciężkich mebli, które przytłaczają wnętrze oraz wysoką jakość elementów składających się na wyposażenie wnętrza. Pomieszczenia urządzone w tym stylu są bardzo funkcjonalne, a prostota przejawia się w każdym najmniejszych aspekcie, zarówno w wykończeniu, dodatkach, meblach oraz kolorystyce. Jakie są wady i zalety minimalizmu i czy jest on odpowiedni dla każdego?

Dlaczego warto postawić na styl minimalistyczny w domu lub mieszkaniu?

Osoby będące na etapie budowy domu lub urządzania mieszkania lubią inspirować się gotowymi projektami. Dobry dekorator wnętrz weźmie pod uwagę nie tylko panujące trendy, ale również potrzeby domowników, a także ich cechy charakteru, to jakimi przedmiotami lubią się otaczać, w jakiej atmosferze i otoczeniu się relaksują oraz co oznacza dla nich funkcjonalność. Jeśli po zebraniu wyżej wymienionych informacji, okazuje się, iż na pierwszym miejscu pojawia się praktyczność, preferowanie ograniczonej liczby elementów wokół siebie i brak zdobień, oznacza to, że minimalizm będzie doskonałym wyborem. Jakie są jego największe zalety?

  1. Łatwość i szybkość sprzątania – dzięki ograniczonej liczbie dodatków i wykorzystywaniu licznych szafek do przechowywania rzeczy, nie musimy trudzić się mozolnym zdejmowaniem i ponownym układaniem poszczególnych elementów podczas ścierania kurzu. Co więcej, meble mają prostą konstrukcję, pozbawioną żłobień czy innych zakamarków, w których lubi gromadzić się brud.
  2. Możliwość relaksu – każdy dekorator wnętrz wskaże również na ważną cechę minimalizmu jaką jest wprowadzenie spokoju do pomieszczenia. Duża liczba przedmiotów wokół nas wprowadza chaos i utrudnia zebranie myśli. Jest to szczególnie problematyczne jeśli pracujemy z domu. Tymczasem uporządkowane wnętrze, gdzie panuje ład nie tylko sprzyja koncentracji, ale także odpoczynkowi, zwłaszcza po ciężkim dniu.
  3. Zmniejszenie ryzyka alergii – wnętrza urządzone w minimalistycznym stylu są wręcz stworzone dla alergików. Wynika to z braku elementów, w których szczególnie lubi gromadzić się kurz i roztocza, takich jak dywany, ciężkie zasłony czy firany.

Styl minimalistyczny – wady, o których warto pamiętać

Pomimo wielu zalet, minimalizm ma także swoje wady, które warto poznać jeszcze przed rozpoczęciem urządzania wnętrza, gdyż może się okazać po czasie, że są one dla nas nieakceptowalne. O czym warto wspomnieć?

  1. Brak przytulności – dla części osób styl minimalistyczny jest zbyt zimny i stanowi przeciwieństwo ciepła domowego ogniska. Warto jednak pamiętać, że taki efekt wynika z zastosowania wyłącznie chłodnej kolorystyki, bazującej na bieli, czerni i szarości. Dobry dekorator wnętrz będzie wiedzieć w jaki sposób przełamać surowość, aby stworzyć bardziej przytulne wnętrze.
  2. Podatność na zabrudzenia – białe ściany to jedna z postaw minimalizmu. Niestety taki kolor wymaga od nas regularnego malowania, gdyż jest szczególnie podatny na zabrudzenia, zwłaszcza jeśli w domu mieszkają małe dzieci. Istnieje również ryzyko żółknięcia frontów jasnych mebli, jeśli wybraliśmy niskobudżetowe rozwiązania.
  3. Monotonia – osoby, które kierują się przede wszystkim obowiązującymi trendami, mogą szybko poczuć się znudzone minimalistycznym wystrojem. Nie każdy preferuje monotonię, dlatego jeśli lubimy co jakiś czas wprowadzić coś nowego, można zastanowić się nad wymianą dodatków typu poduszki, tapicerka kanapy czy krzeseł na inne wersje kolorystyczne.

Artykuł powstał dzięki uprzejmości firmy Studio Wnętrz ISON z Poznania.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.

Poprzedni artykuł

Które metody zabezpieczania stali przed korozją są najtrwalsze?

Następny artykuł

Szydełkiem na każdą okazje – zazdrostki szydełkowe

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments