Skrót MdM wywoływał u młodych ludzi dreszczyk emocji i niósł nadzieję na start w dorosłe życie z własnym lokum. Program Mieszkanie dla Młodych, który w latach 2014-2018 opierał się na dofinansowaniu zakupu domu lub mieszkania przez państwo polskie, co roku przyjmowany był z entuzjazmem przez grupę docelową. Jeśli wciąż jesteś zainteresowany nabyciem własnych czterech kątów na kredyt, sprawdź, czym była flagowa propozycja rządowa dla młodych i na jakie wsparcie możesz liczyć obecnie?
Modelowy beneficjent
Zgodnie z ustawą z dnia 27 września 2013 r. o pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi (Dz. U. z 2015 r. poz. 1865), Mieszkanie dla Młodych skierowane było do grupy chcących nabyć mieszkanie na rynku pierwotnym lub wtórnym, którzy w tym celu zaciągnęli kredyt hipoteczny. Ten program to głównie dofinansowanie wkładu własnego, którego wymagają banki, ale również możliwość częściowej spłaty samego kredytu. By móc starać się o środki rządowe, należało mieć nie więcej niż 36 lat oraz wykazać, że nigdy nie było się właścicielami mieszkania lub domu. Pomoc można było otrzymać bowiem tylko raz – przypomina doradca z Atom Deweloper Siechnice . Powyższa zasada nie obowiązywała rodziców posiadających, co najmniej 3 dzieci. Dodatkowo rodzicom dzieci w liczbie 3+ przysługiwało prawo do dofinansowania 5% wartości odtworzeniowej nieruchomości i było liczone według wskaźnika, który obowiązywał w dniu złożenia wniosku. To wszystko działo się na mocy wniosku do banku, w którym uzyskaliśmy pomoc w zapłacie wkładu własnego w ramach MdM, złożonego do 6 miesięcy od daty narodzin trzeciej pociechy. Musiało się to zadziać do 5 lat od daty zaciągnięcia kredytu na nieruchomość.
Mieszkanie dla Młodych w praktyce
Według założeń MdM to ilość posiadanego potomstwa determinowała maksymalny metraż nieruchomości, który można było nabyć w jego ramach. Dla bezdzietnego małżeństwa lub z maksymalnie 2 dzieci to 75 m2 w przypadku mieszkania i 100 m2 dla domu jednorodzinnego, gdy posiadanie 3 i więcej dzieci to już o 10 m2 więcej dla każdego z rodzaju nieruchomości. Limity cenowe dla poszczególnych rodzajów lokali mieszkalnych były aktualizowane co pół roku i uzależnione od lokalizacji. Dofinansowanie było liczone maksymalnie do 50 m2 powierzchni użytkowej mieszkania albo domu jednorodzinnego, a jego wysokość, tak, jak limitów cenowych, aktualizowana co 6 miesięcy i mogła się różnić w zależności od regionu Polski. Absolutne minimum natomiast zostało ustalone na 10% wartości odtworzeniowej dla singla lub bezdzietnego małżeństwa, 15% dla posiadających 1 pociechę. Wraz z liczbą posiadanych dzieci, rósł również limit (20%-dwoje dzieci, 30%-3 i więcej dzieci). Decydując się na dofinansowanie państwa, godziliśmy się tym samym na warunki, które narzucał program. Brak możliwości sprzedaży, wynajmu, użyczenia, czy zmiany sposobu użytkowania mieszkania przez 5 lat od jego kupna. Ale też zablokowanie opcji zakupu mieszkania czy domu (z wyjątkiem nieruchomości w spadku) oraz spłaty części lub całości zaciągniętego kredytu przez 5 lat od zakupu domu i mieszkania. To obostrzenia, z którymi musieli się liczyć beneficjenci. Niespełnienie tychże wymogów, wiązało się z konsekwencjami w postaci zwrotu proporcjonalnie wyliczonej części lub całości uzyskanego wsparcia finansowego państwa.
Mieszkanie na plus?
Mieszkanie dla Młodych swoje początki miało w 2013 roku i w swych koronnych założeniach funkcjonowało do 2018 roku. To jednak już historia. Obecnie państwo polskie nie oferuje młodym nabywcom tak znaczącej pomocy finansowej w spłacie nieruchomości na kredycie, jak to miało miejsce w przypadku MdM. Alternatywą miał być program dofinansowujący comiesięczne czynsze wynajmowanych mieszkań, znany pod nazwą Mieszkanie Plus. Nie dotyczy on jednak zakupu nieruchomości, a wsparcia w czynszu, które w wyższej kwocie może stać się również drogą do uzyskania prawa własności. Program zapoczątkowany w styczniu 2019 roku skierowany został do wszystkich tych, którzy uczą się, pracują, są na emeryturze i nie posiadają zdolności kredytowej, niezbędnej do zakupu, lecz wciąż posiadają tzw. zdolność czynszową i przychody umożliwiające utrzymanie nieruchomości. Warunkiem jest także brak posiadania prawa własności, czy współwłasności innego lokalu mieszkalnego. Podstawą prawną regulującą zasadnicze punkty tego pakietu mieszkaniowego jest Ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. o pomocy państwa w ponoszeniu wydatków mieszkaniowych w pierwszych latach najmu mieszkania. W praktyce oznacza to comiesięczną dopłatę państwa w maksymalnej wysokości 500 zł i do 15 lat wynajmu. Budowę mieszkań tego typu realizują samorządy, a podstawowym kryterium decydującym o objęciu programem, jest kwestia dochodów, ale i wielodzietność, czy niepełnosprawność. Ustawodawca szacuje, że beneficjentami może stać się nawet 40% społeczeństwa. W celach wyczytamy o pomocy państwa dla niżej uposażonych i zachęcie dla deweloperów do budownictwa lokali mieszkaniowych na wynajem.
Dziś starając się o zakup mieszkania na kredyt, jesteśmy zdani na zasobność własnego portfela i kryteria banku, który nam go udziela. Roztropność przy wyborze najkorzystniejszej opcji finansowania jest więc jak najbardziej wskazana. Można skorzystać z profesjonalnego doradcy finansowego, porównywarki kredytów, czy zasięgnąć opinii szczęśliwych znajomych kredytobiorców. Zatem liczmy każdy grosz i przede wszystkim liczmy na siebie.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.