Zalany dom czy inne pomieszczenie użytkowe to nie lada problem dla jego mieszkańców. Nie osuszenie zalanego miejsca może bardzo szybko doprowadzić do powstania grzyba, który jest niebezpieczny dla zdrowia. Istnieje kilka metod na osuszenie powierzchni dotkniętych tych problemem. Co zrobić aby skutecznie pozbyć się skutków zalania?
Przygotowanie pomieszczenia
Aby mieć pewność, że metoda osuszania która zostanie wybrana sprosta zadaniu, należy przygotować zalane pomieszczenie. Najważniejszym etapem przygotowań jest wyniesienie dywanów oraz innych materiałów takich jak wykładziny podłogowe czy zasłony, odsunięcie mebli od ścian, pozbycie się boazerii. Jeśli w pomieszczeniu znajdował się parkiet należy go zostawić do samoistnego wyschnięcia- trwa to około miesiąca. Powstałe wybrzuszenia po tym czasie powinny zniknąć. To samo dotyczy parkietu. Trzeba jednak uważać z chodzeniem po nim, ponieważ z łatwością może dojść do złamania desek.
Metody osuszania pomieszczeń
Wyodrębnić można trzy metody osuszania zalanych powierzchni. Są to :n
- Osuszanie naturalne – polega na samoistnym wysuszeniu się pomieszczeń. Jest to sposób najtańszy, ale trwający najdłużej. Należy otworzyć wszystkie okna, drzwi, usunąć kratki wentylacyjne. Zerwanie tynków przyspieszy proces wysychania ścian. Aby dodatkowo wspomóc efekt można nagrzewać dane pomieszczenie. Dzięki temu wytworzy się różnica temperatur wpływająca na zanikanie poziomu wilgotności powierzchni.
- Osuszanie sztuczne – najlepszą skuteczność osuszania zapewniają specjalne osuszacze próżniowe lub absorbcyjne. Wiele firm oferuje tego typu usługi a cena uzależniona jest od wielkości zalanej powierzchni. Dodatkowo można wypożyczyć wspomniany sprzęt i samodzielnie wykonać proces osuszania. Jednak brak doświadczenia spowodować może nawet wzrost poziomu wilgotności a tym samym szybszy rozwój pleśni i grzybów. W okresie wiosenno-letnim bardzo efektywne jest suszenie za pomocą cyrkulacji powietrza z jednoczesnym nagrzewaniem pomieszczenia. Należy jednak pamiętać, aby temperatura w pomieszczeniu nie przekraczała 37 stopni. W przeciwnym razie może to skutkować wybrzuszeniami ściennymi spowodowanymi przez ciśnienie pary wodnej. Małe pomieszczenia można próbować osuszać za pomocą niewielkich ogrzewaczy
- Metody inwazyjne – aby osiągnąć zamierzone efekty trzeba połączyć metodę inwazyjną z osuszaniem naturalnym bądź sztucznym. Sama metoda inwazyjna nie pozwoli na pozbycie się wilgoci, jedynie na odcięcie dopływu wody. Polega ona na przecięciu kapilarnego ruchu wody gruntowej i po powodziowej.
Szybkie działanie kluczem do sukcesu
Bardzo ważne jest jak najszybsze rozpoczęcie prac związanych z osuszaniem zalanych powierzchni. Szybsza interwencja pozwala na lepsze efekty końcowe. Wilgoć przedostająca się do ścian, mebli, książek czy materiałów nie tylko może przynieść straty materialne, ale przede wszystkim ma bardzo negatywny wpływ na zdrowie osób przebywających w tych pomieszczeniach. Szybko rozwijające się grzyby czy pleśń są szczególnie niebezpieczne na dzieci, kobiet w ciąży oraz osób starszych. Warto zainwestować w profesjonalne osuszanie zalanego pomieszczenia, aby mieć pewność, że zostało to wykonane precyzyjnie. Decydując się na samodzielne pozbywanie się wilgoci, należy skonsultować wybrany sposób ze specjalistą.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany