Gdy stajesz się szczęśliwym posiadaczem kilku palet, z pewnością przez chwilę zastanawiasz się czy aby na pewno się przydadzą i do czego właściwie mogą się przydać. Palety mają to do siebie, że można z nich zrobić absolutnie wszystko – i to właśnie czyni z nich materiał idealny. Ilość sposobów ich wykorzystania może ograniczyć chyba tylko ludzka wyobraźnia. Są one stosunkowo tanim materiałem, przy odpowiednim przygotowaniu – bardzo wytrzymałym, a do tego modnym i ekologicznym. Są wspaniałym materiałem na łóżko, siedzisko, ławę, półkę, dobrze się sprawdzą w roli systemu do przechowywania na tarasie, balkonie lub w ogrodzie. Ich ponadczasowość i uniwersalność sprawiają, że doskonale pasują do każdego wystroju i stylu wnętrza.
Szukasz palet? Musisz to wiedzieć!
Zasadniczo, nie ma większego problemu ze zdobyciem palet drewnianych. Możesz je znaleźć na placu budowy po materiałach budowlanych, przy magazynie po rozładunku towaru, lub kupić w hurtowniach palet, które również oferują sprzedaż detaliczną. Zanim jednak podejmiesz decyzję o wyborze konkretnego modelu, musisz poznać specyfikę budowy palet i ich różnorodność.
Palety różnią się między sobą przede wszystkim konstrukcją oraz rozmiarem. Wszystko zależy od ich pierwotnego przeznaczenia. Najczęściej jednak spotyka się palety trójwarstwowe oraz dwuwarstwowe. Pierwszy rodzaj odznacza się znacznie większą wytrzymałością dzięki wzmocnionej konstrukcji przez dodatkowe wypełnienie i podbicie od spodu trzema deszczułkami. Dwuwarstwowe palety są znacznie słabsze i mniej wytrzymałe, z zasady przewidziane do jednorazowego użytku.
Najlepsze do upcyklingu są tak zwane europalety, które łatwo rozpoznać po bardzo charakterystycznymi widocznym symbolu EPAL. Są one wykonane z impregnowanego drewna, które poddaje się obróbce termicznej, by odciąć dostęp szkodników do jego struktury. Owa impregnacja czyni ten materiał niezwykle wytrzymałym i żywotnym.
Odpowiednio przygotuj swoje palety!
Przygotowanie palet do dalszej pracy jest kluczowym etapem i jego efekt wpływa na jakość użytkowania i żywotność palet. Zanim przystąpisz jednak do tego etapu, sprawdź obowiązkowo stan drewna pod kątem jego suchości. Struktura drewna nie powinna być naruszona, ani uszkodzona. Sprawdź, czy drewno nie jest zawilgocone w efekcie długiego leżenia bezpośrednio na ziemi bez zadaszenia. Ważna jest też sama struktura drewna, nie powinna ona być uszkodzona przez szkodniki, ani pokryta pleśnią lub grzybem. W przeciwnym razie, paleta nie będzie służyć długo i stwarza zagrożenie dla bezpiecznego użytkowania.
Etap przygotowania powierzchni palety jest bardzo istotny i należy przeprowadzić go skrupulatnie. Powierzchnia palet powinna zostać dokładnie oszlifowana, by pozbyć się wszelkich drzazg i nierówności, dzięki czemu zapewnimy komfort użytkowania przyszłego mebla i łatwość oraz dokładność nanoszenia impregnatu.
Sprawdzone pomysły na zaaranżowanie palet w domu oraz na tarasie
Palety są niezwykle uniwersalnym materiałem, który z łatwością wykorzystasz zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Doskonale sprawdzają się w roli siedzisk oraz łóżek. Można zbudować z nich półki, szafki lub całe regały. Na tarasie dobrze wyglądają jako ławy, kwietniki, siedziska, systemy do przechowywania narzędzi ogrodowych. Są również wykorzystywane z powodzeniem do tworzenia samych konstrukcji tarasowych.
Firma CenterPAL w swojej ofercie posiada europalety oraz palety przemysłowe. Zarówno palety nowe, jak i używane spełniają kryteria stanu użytkowanych palet ładunkowych.
Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany
Czytelniku pamiętaj:
Niniejszy artykuł ma wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowi poradnika w rozumieniu prawa. Zawarte w nim treści mają na celu dostarczenie ogólnych informacji i nie mogą być traktowane jako fachowe porady lub opinie. Każdorazowo przed podejmowaniem jakichkolwiek działań na podstawie informacji zawartych w artykule, skonsultuj się ze specjalistami lub osobami posiadającymi odpowiednie uprawnienia. Autor artykułu oraz wydawca strony nie ponosi żadnej odpowiedzialności za ewentualne działania podejmowane na podstawie informacji zawartych w artykule.