Listwy karniszowe – idealne wykończenie

Dekoracje okien, które nie tylko powinny prezentować się pięknie, ale i być jak najbardziej funkcjonalne. Pozostawienie niczym nie przysłoniętych okien oraz drzwi balkonów i tarasów nie jest najlepszym pomysłem.

Po pierwsze, nie będziemy mogli kontrolować natężenia światła w naszych wnętrzach. Po drugie, nie ochronimy się przed wścibskimi spojrzeniami naszych sąsiadów. Oczywiście możemy skorzystać z żaluzji lub rolet, jednak wyglądają one dość ubogo i oficjalnie. Dlatego też dobranie pięknych firan i efektownych zasłon ma kluczowe znaczenie dla estetyki naszych wnętrz i komfortu ich użytkowania. Tu jednak rodzi się kolejny problem – w jaki sposób zamaskować nieestetyczne karnisze, szyny karniszowe lub drążki, na których są zawieszone zasłony i firany? Na szczęście na rynku możemy kupić sztukateryjne listwy karniszowe, które w łatwy i prosty sposób zamaskują te elementy wystroju.

Podczas wykańczania naszych wnętrz musimy wziąć pod uwagę nie tylko meble, podłogę czy kolor ścian, ale zwrócić również uwagę na detale, bo to one często  przesądzają o spójności panującego w nich stylu. Właśnie te detale te sprawiają, że nasze pokoje są przytulne i ciepłe lub surowe i wybrakowane. Ogromne znaczenie mają tu wszelkie dekoracje okien, które nie tylko powinny prezentować się pięknie, ale i być jak najbardziej funkcjonalne. Pozostawienie niczym nie przysłoniętych okien oraz drzwi balkonów i tarasów nie jest najlepszym pomysłem. Po pierwsze, nie będziemy mogli kontrolować natężenia światła w naszych wnętrzach. Po drugie, nie ochronimy się przed wścibskimi spojrzeniami naszych sąsiadów. Oczywiście możemy skorzystać z żaluzji lub rolet, jednak wyglądają one dość ubogo i oficjalnie.  Dlatego też dobranie pięknych firan i efektownych zasłon ma kluczowe znaczenie dla estetyki naszych wnętrz i komfortu ich użytkowania. Tu jednak rodzi się kolejny problem – w jaki sposób zamaskować nieestetyczne  karnisze, szyny karniszowe lub drążki, na których są zawieszone zasłony i firany? Na szczęście na rynku możemy kupić sztukateryjne listwy karniszowe, które w łatwy i prosty sposób zamaskują te elementy wystroju.

Dlaczego szyny karniszowe królują  w polskich domach?

Do zawieszenia firan i zasłon w naszych wnętrzach najchętniej wybieramy szyny karniszowe, ponieważ takie rozwiązanie posiada wiele zalet. Przede wszystkim ich konstrukcja jest delikatna, przez co są mniej widoczne od tradycyjnych karniszy czy drążków. Co więcej, ich montaż jest bardzo łatwy, dzięki czemu nie musimy ponosić dodatkowych kosztów, wynajmując ekipę montażową. Warto jednak pamiętać, że szyny karniszowe nie nadają się do zawieszenia ciężkich, masywnych zasłon – w tym wypadku musimy się zdecydować na drążek. Do wyboru mamy tradycyjne szyny karniszowe pojedyncze oraz szyny karniszowe podwójne lub dwutorowe. Te ostanie z pewnością zostaną docenione przez fanów stylu klasycznego, ponieważ umożliwiają zastosowanie wciąż popularnych lambrekinów.

Listwy karniszowe, czyli jak zamaskować szyny karniszowe?

Szyny karniszowe same w sobie prezentują się o wiele bardziej dyskretnie niż tradycyjne karnisze i drążki. Choć bardzo dobrze wtapiają się w tło wielu z  nas chciałoby je całkowicie zamaskować. Do tego celu służą specjalne maskownice do karniszy, za pomocą których ukryjemy elementy metalowe w suficie. Maskownice te w postaci sztukateryjnych listew karniszowych z powodzeniem możemy zastosować jedynie w części przy suficie lub na obrysie całego wnętrza.

Listwy karniszowe w swojej budowie przypominają zwykłą listwę przysufitową. Jednakże została ona specjalnie przystosowana do maskowani szyn karniszowych i karniszy, dlatego też pomiędzy listwą a ścianą pozostaje wolna przestrzeń. Maskownice do karniszy wykonane są z materiałów poliuretanowych lub polimerowych, które cechują się odpowiednia twardością i wytrzymałością.  Dzięki temu listwy karniszowe są sztywne i niezwykle stabilne w momencie nieustannego przesuwania zasłon i firan. Jeśli stawiamy na czysto ozdobny charakter naszych zasłon i firan na rynku znajdziemy również listwy karniszowe wykonane ze styropianu. Jednakże nie spełnią one funkcji użytkowych, dlatego będziemy musieli bardzo uważać, aby ich szybko nie zniszczyć.

Jak wygląda dobór i  montaż maskującej listwy karniszowej?

Zarówno karnisze, jak i szyny karniszowe możemy w łatwy sposób zamaskować, samodzielnie montując listwy karniszowe. Na początku dokładnie zaznaczmy ołówkiem linie na ścianie w miejscu, w którym chcemy zamontować listwy. Ich montaż odbywa się za pomocą specjalnego kleju dołączanego do listew, który potrzebuje minimum doby, aby wysechł i osiągną odpowiednią trwałość.

Pamiętajmy, że przy wyborze szerokości listwy karniszowej musimy wziąć pod uwagę wielkość danego pomieszczenia i wysokość sufitu. Im wyższy sufit, tym szersze powinny być listwy karniszowe i na odwrót – im niższy sufit, tym lepiej będą prezentowały się listwy o węższych rozmiarach. Szerokość listew karniszowych jest niezwykle istotna, ponieważ jeśli źle je  dobierzemy zaburzą one proporcje i harmonie całego wnętrza.

Szyny karniszowe – estetyczne i funkcjonalne maskownice do karniszy

Szyny karniszowe - estetyczne i funkcjonalne maskownice do karniszyNa sam koniec warto wspomnieć, że na rynku dostaniemy listwy karniszowe w szerokiej gamie kształtów i wzorów. Są one przygotowane do malowania, dlatego ich kolor zależy wyłącznie od naszej wyobraźni. Z powodzeniem dobierzemy listwy karniszowe proste i gładkie lub z geometrycznym wzorem do wnętrz minimalistycznych i nowoczesnych. Modele bogatym wzornictwem i ornamentyką idealnie wpasują się do pomieszczeń urządzonych w stylu klasycznym. Listwy karniszowe dostosujemy także do wszystkich typów pomieszczeń bez względu na to, czy jest to tradycyjne mieszkanie, kamienica, pokój hotelowy bądź pomieszczenie biurowe. Dodatkowo listwy karniszowe dają nam możliwość zastosowania oświetlenia LED, dzięki czemu nie tylko zamaskujemy karnisze i szyny karniszowe, ale i osiągniemy ciekawy i efektowny sposób na oświetlenie naszych wnętrz.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Poprzedni artykuł

LPG w butlach – dla gospodarstw domowych i nie tylko

Następny artykuł

Nie wiesz jak zadbać o sylwetkę w niepogodę? Ekspander gumowy Ci pomoże!

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments