Kupujesz stary budynek? Sprawdź stan jego ocieplenia.

Zakup starego budynku z zamiarem zamieszkania w nim wiąże się z koniecznością przeprowadzenia prac termomodernizacyjnych, które poprzedzić powinna specjalistyczna ocena stanu technicznego budynku i jego ewentualnej izolacji cieplnej. Takie docieplanie ścian zewnętrznych starych budynków jest procesem niezwykle złożonym i wymagającym specjalistycznego przygotowania oraz obszernej wiedzy technicznej. Niewłaściwie ocieplone lub wcale nieocieplone ściany są doskonałą i łatwą drogą ucieczki ciepła z budynku. To z kolei wpływa na rosnące koszta utrzymania budynku i dyskomfort termiczny przebywania w nim.

Stan techniczny elewacji budynku w ekspertyzie

Budynki wznoszone jeszcze w latach dziewięćdziesiątych nie spełniają norm obecnie obowiązujących. Ich izolacja cieplna nie odpowiada wymogom odnośnie przenikalności termicznej. Do tego, materiały które powszechnie wówczas stosowano charakteryzowały się znikomą grubością w porównaniu do aktualnej wiedzy technicznej. Nie przykładano również wagi do jakości samego wykonania termoizolacji. Zarówno materiały, jak i same prace związane z ociepleniem, prowadzone nieraz tzw metodą chałupniczą, pozostawiały niestety wiele do życzenia. Na powierzchni w ten sposób ocieplanych ścian tworzyły się mostki termiczne, powstające wskutek nieumiejętnego ułożenia płyt na stykach, a także ogniska pleśni oraz widoczne gołym okiem zagrzybienia.

Przeprowadzenie profesjonalnej ekspertyzy istniejącej izolacji cieplnej budynku, ma duże znaczenie dla planowania prac związanych z jego termomodernizacją. Ekspertyza taka jest bardzo skrupulatnie przygotowaną oceną stanu technicznego budynku, terenu na którym jest ulokowany, wszelkich czynników atmosferycznych na które jest bezpośrednio narażony. Na jej podstawie określa się zakres i przebieg prac termoizolacyjnych.

Zanim wybierzemy metodę izolacji 

Wybór metody termoizolacyjnej budynku należy pozostawić fachowcom. Głównym wyznacznikiem w tej kwestii jest specyfika elewacji oraz stopień jej paro przepuszczalności, a także takie parametry, jak stopień nasiąkliwości lub palności. Szczególnie wymagające są ściany zawilgocone wskutek nieodpowiedniej wentylacji pomieszczeń oraz w sytuacji zalewania ich z różnych powodów. Muszą one zostać odpowiednio przygotowane do położenia warstwy izolacyjnej przez bardzo staranne osuszenie i zabezpieczenie.

Stając przed wyborem metody termoizolacyjnej

Wykonanie samego ocieplenia to nie wszystko, równie ważne jest wykonanie elewacji budynku, która pełni funkcję nie tylko wizualną, ale również będzie dodatkowym zabezpieczeniem warstwy izolacyjnej przed szkodliwym wpływem czynników atmosferycznych, a przede wszystkim ochroni przed działaniem wilgoci.

Jedna z najpopularniejszych metod termoizolacyjnych to metoda lekka mokra (ETICS) z elewacją tynkarską. Nieco mniej popularna, choć również chętnie wybierana, jest metoda lekka sucha, która rozszerza możliwości wykończenia elewacji. Metoda ETICS jest nieco bardziej wymagająca ze względu na konieczność właściwego przygotowania powierzchni pod warstwę ocieplenia, by zapewnić prawidłową przyczepność materiałów. Otynkowane ściany powinny zostać sprawdzone pod kątem stopnia przyczepności i przylegania do podłoża.O wiele prościej jest w przypadku ścian nieotynkowanych, które mogą być ocieplane bez uprzedniego przygotowania.

Dla idealnych rezultatów prac termoizolacyjnych ważne jest stosowanie materiałów od sprawdzonych dostawców. Firma Kabex oferuje wysokiej jakości materiały i fachową obsługę.

Tekst zewnętrzny, artykuł sponsorowany

0 0 votes
Ocena artykułu:

Poprzedni artykuł

Wybieramy lampy podłogowe, meble i dodatki do wnętrz vintage

Następny artykuł

Tkanina zaciemniająca – zbawienie w słoneczne dni.

Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments